Rozmowy kwalifikacyjne

Dowiedz się, jak przeprowadzić rozmowę o pracę

Gratulacje! Właśnie wylądowałeś w wywiadzie dla czegoś, co może być wspaniałą pracą. Co teraz? Pomyślna rozmowa kwalifikacyjna będzie niezbędna do zablokowania oferty pracy , a to Twoja szansa, aby zaimponować ankieterowi na tyle, aby zostać zatrudnionym.

Wskazówki dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej

Poświęcenie czasu na przygotowanie sprawi, że proces przesłuchania , który może być długi, będzie przebiegał sprawnie. Będziesz w stanie zrobić najlepsze możliwe wrażenie na każdym rozmowie kwalifikacyjnej, którą wykonujesz.

Oto porady, jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, w tym wskazówki na temat każdego aspektu rozmowy kwalifikacyjnej od przygotowania przez kontrolę.

Prowadzenie badań firmy

Badania powinny zawsze stanowić pierwszy krok po przyjęciu rozmowy kwalifikacyjnej. Zbieranie podstawowych informacji na temat pracodawców ma zasadnicze znaczenie dla pomyślnego przygotowania rozmowy kwalifikacyjnej.

Pracodawca spodziewa się, że dowiesz się czegoś o firmie i spodziewasz się, że dobrze się w niej odnajdzie. Musisz być przygotowany, aby odpowiedzieć na pytania: " Co wiesz o naszej firmie "? i " Dlaczego chcesz tu pracować ?"

Jak najwięcej informacji na temat wcześniejszych osiągnięć firmy i przyszłych planów pomoże Ci lepiej wyjaśnić, w jaki sposób możesz dodać wartość firmie.

Przed rozmową przejrzyj stronę internetową firmy, w szczególności sekcję "O nas". Sprawdź także ich LinkedIn, Facebook, Twitter, Google+ i inne strony społecznościowe, aby zobaczyć, jakie informacje firma udostępnia. Przejrzyj recenzje, pensje i wywiady dla Glassdoor.

Nie bój się skontaktować z potencjalnym pracodawcą, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat stanowiska, z którym rozmawiasz.

Im więcej masz informacji, tym wygodniej się czujesz, gdy rozmawiasz ze swoim ankietera.

Więcej: Jak badać firmę

Użyj swoich połączeń, aby uzyskać wewnętrzną szufelkę

Jeśli znasz kogoś, kto pracuje w organizacji lub może skontaktować cię z obecnym lub byłym pracownikiem, będziesz w stanie zebrać informacje, które mogą dać ci przewagę nad innymi kandydatami.

Sprawdź LinkedIn, aby zobaczyć, czy masz kontakty w firmie, których możesz użyć do uzyskania informacji poufnych. Jeśli twoja uczelnia ma sieć absolwentów , również to wybierz. Zapytaj swoich znajomych o proces, w którym przeszli proces rekrutacji, kiedy zostali zatrudnieni, zapytaj, co im się podoba - a co nie podoba - o pracę dla organizacji.

Dowiedz się jak najwięcej o firmie i pracy, o którą się ubiegasz. Pomoże Ci dowiedzieć się, o co pytać, a także da ci wgląd w tę rolę.

Więcej: Jak znaleźć kontakty w firmie

Poświęć czas na praktykę

Praktyka czyni mistrza (lub przynajmniej prowadzi do poprawy). Przeprowadzaj wywiady z przyjacielem lub członkiem rodziny i pytaj o ich opinie. Możesz także nagrywać lub nagrywać wideo na swoje odpowiedzi, aby móc przeglądać swoje odpowiedzi i sprawdzać język ciała .

Przygotuj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej . Pomoże ci to przeanalizować Twoje wykształcenie i kwalifikacje na danym stanowisku. Nie musisz zapamiętywać odpowiedzi, ale wiedza o tym, co masz zamiar powiedzieć, pomoże ci uzyskać solidną odpowiedź.

Bądź również gotowy, aby odpowiedzieć, gdy pojawi się pytanie, czy masz pytania do ankietera. Przygotuj listę pytań, które chcesz zadać ankieterowi. Pamiętaj, że nie starasz się o pracę - przeprowadzasz wywiady z pracodawcą, aby ocenić, czy ta firma i stanowisko są dla ciebie odpowiednie.

Im więcej ćwiczysz, tym bardziej jesteś pewny, że wejdziesz w rozmowę kwalifikacyjną. Twoje odpowiedzi będą naturalne, a ankieterzy będą pod wrażeniem Twojej pewności siebie.

Więcej: Jak ćwiczyć rozmowę o pracę

Naucz się technik wywiadów behawioralnych

Poza standardowymi technikami rozmowy kwalifikacyjnej rozmowa na podstawie zachowań staje się coraz bardziej powszechna. Opiera się on na założeniu, że przeszłe wyniki kandydata są najlepszym predyktorem przyszłych wyników. Wywiady behawioralne wymagają odpowiedzi na pytania dotyczące sposobu radzenia sobie z przeszłymi sytuacjami w pracy.

Najlepszym sposobem przygotowania jest sporządzenie listy twoich umiejętności, wartości i zainteresowań, a także twoich mocnych i słabych stron. Dla każdej pozycji na liście rozważ czas, kiedy wyświetlana jest ta jakość. Poświęć czas na skompilowanie listy odpowiedzi na typowe pytania dotyczące wywiadu behawioralnego .

Odpowiadając, opisz poprzednią sytuację i sposób jej obsługi. Upewnij się, że twoje odpowiedzi są związane z pracą, z którą rozmawiasz.

Więcej: Porady i strategie z wywiadu behawioralnego

Przygotuj się na różne typy wywiadów

Ważne jest, aby wiedzieć, jaki rodzaj wywiadu będziesz mieć, abyś mógł skutecznie się przygotować. Na przykład będziesz przygotowywać się inaczej, w zależności od tego, czy jest to twoja pierwsza , druga , czy ostatnia rozmowa kwalifikacyjna .

Wywiady telefoniczne i wideo

Będziesz musiał również ćwiczyć używając różnych technologii, jeśli jest to rozmowa telefoniczna lub wideo . W obu przypadkach będziesz potrzebować cichego miejsca na rozmowę, czasu, w którym nie będziesz przerwany, oraz technologii niezbędnej do płynnego obsługiwania spotkania. Poświęć trochę czasu, aby upewnić się, że wszystko działa, i wykonaj próbny test, więc jesteś gotowy, kiedy nadejdzie czas na rzeczywisty wywiad.

Out of the Office Interviews

W przypadku wywiadu z obiadem lub kolacją przed wyjazdem warto zapoznać się z uprzejmymi wskazówkami dotyczącymi spożywania posiłków. Dotrzyj do restauracji kilka minut wcześniej i oczekuj, że menedżer ds. Rekrutacji odbierze czek. Sprawdź online, aby uzyskać odpowiedni strój do noszenia. Możesz także przejrzeć menu, aby uzyskać pomysły na temat tego, co zamówić.

Rozmawianie przy filiżance kawy jest o wiele mniej formalne, nawet jeśli może być krokiem do formalnego wywiadu w biurze. Nieformalny wywiad to doskonały sposób, aby dowiedzieć się więcej o potencjalnym pracodawcy i ludziach, którzy pracują w firmie. Będziesz mieć więcej elastyczności i możliwości omówienia roli w nieformalnym otoczeniu.

Wywiady grupowe

Możesz również przeprowadzić wywiad grupowy , w którym przesłuchasz panel lub rozmawiasz z grupą kandydatów. W przypadku tego rodzaju wywiadu chcesz ćwiczyć zarówno odpowiadanie na pytania, jak i bycie dobrym słuchaczem (co możesz pokazać, reagując w zamyśleniu na komentarze członków grupy i język ciała).

Upewnij się, że wiesz jaki wywiad przeprowadzasz przed przyjazdem. Jeśli nie masz pewności, nie wahaj się zapytać pracodawcy lub rekrutera, kto założył spotkanie.

Ubierz się, by rozpocząć rozmowę kwalifikacyjną

Będziesz chciał zdecydować, co założyć przed dniem rozmowy kwalifikacyjnej. Twoje pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, a to, co nosisz, jest dużą częścią tego pierwszego wrażenia. Dlatego chcesz mieć pewność, że wyglądasz profesjonalnie i jest odpowiedni dla środowiska pracy.

Ogólnie rzecz biorąc, podczas oficjalnych rozmów biznesowych mężczyźni mają na sobie ciemny garnitur i krawat, a kobiety często noszą ciemny garnitur lub bluzkę z ciemnymi spodniami lub spódnicą. Powinieneś także ograniczyć akcesoria , upewnić się, że jesteś dobrze zadbany, twoje ubranie pasuje ci dobrze, a twoje buty są zabarwione.

Będziesz w stanie ubierać się bardziej swobodnie na pracę przy starcie lub pracę w miejscu o luźnym środowisku pracy . Ważne jest, aby nosić to, co pasuje do środowiska korporacyjnego, ale nawet podczas rozmowy kwalifikacyjnej w miejscu pracy, w którym nikt nie słyszał frazy "ubiór", nie chcesz wyglądać jak slob. Schludny i schludny business casual to dobra opcja, gdy wiesz, że garnitur nie będzie odpowiednim strojem wywiadu.

Jeśli nie masz pewności, co założyć, wyślij e-mailem lub zadzwoń do osoby, która zaplanowała rozmowę i zapytaj o typowy kod ubioru. Dobrym pomysłem jest ubierać się trochę bardziej profesjonalnie niż wymaga tego dress code. Twoim celem jest stworzenie najlepszego możliwego wrażenia.

Więcej: Wywiady Porady Outfit | Jak się ubrać odpowiednio do swojego miejsca pracy

Jak radzić sobie w dniu rozmowy

Bardzo ważne jest, aby być na czas na rozmowę kwalifikacyjną. Na czas oznacza od dziesięciu do 15 minut wcześniej. Jeśli zajdzie taka potrzeba, poświęć trochę czasu, aby dojechać do biura z wyprzedzeniem lub sprawdź inne możliwości dotarcia do niego, aby dokładnie wiedzieć, dokąd zmierzasz, ile czasu zajmie Ci dotarcie do celu oraz jak wygląda sytuacja transportowa i parkingowa .

Jeśli spóźnisz się, będziesz zestresowany, a to nie jest sposób na rozpoczęcie rozmowy o tym, co może być twoją nową pracą.

Wywiad Etykieta

Pamiętaj, że to nie tylko menedżer ds. Zatrudnienia podejmuje decyzję o tym, kto zatrudnić. Bądź uprzejmy i łaskawy dla wszystkich, których spotykasz od czasu, gdy wchodzisz do drzwi, kiedy wychodzisz. Ludzie, których spotkasz, mogą być twoimi przyszłymi współpracownikami, więc zrób na nich jak najlepsze wrażenie.

Po przyjeździe przedstaw się recepcjonistce. Upewnij się, że znasz nazwisko osoby przeprowadzającej wywiad i wykorzystaj ją tak szybko, jak to możliwe podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli nie jesteś pewien imienia, zadzwoń i zapytaj przed rozmową.

Więcej: Jak przedstawić się podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Co (i czego nie) przynieść

Pamiętaj o dostarczeniu dodatkowej kopii swojego CV , listy referencji i próbek pracy, które chcesz pokazać pracodawcy. Przynieś listę pytań, aby zapytać rozmówcę. Dobrym pomysłem jest przyniesienie notatnika i długopisu do robienia notatek.

Ważne jest również, aby wiedzieć, czego nie wnosić. Nie należy przynosić kawy, gumy ani niczego innego, niezwiązanego z wykonywaną pracą. Wyłącz telefon i odłóż go, zanim wejdziesz do biura.

Więcej: Co zabrać ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną

Staraj się zachować spokój i unikać stresu

Jeśli jesteś zdenerwowany, wejdź do toalety przed rozmową i umyj i osusz ręce, aby nie były spocone. Weź głęboki oddech i pamiętaj, że jest to tylko jeden wywiad i przygotowałeś się tak dobrze, jak możesz. Jeśli wywiad się nie powiedzie, to nie koniec świata, a być może uda ci się go naprawić .

Podczas wywiadu staraj się zachować spokój. Poproś o wyjaśnienia, jeśli nie masz pewności, co zostało zadane i pamiętaj, że zaakceptowanie odpowiedzi jest całkowicie dopuszczalne, abyś mógł w pełni odpowiedzieć na pytanie.

Pamiętaj też, że dokładne przygotowanie pomaga budować pewność siebie i łagodzić stres. Im więcej badasz firmę, przećwiczysz odpowiadanie na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej i przygotujesz się do dnia rozmowy, tym jesteś spokojniejszy i bardziej pewny siebie.

Więcej: Jak uniknąć stresu z wywiadu Wskazówki dotyczące prowadzenia rozmowy pod wysokim ciśnieniem

Poświęć czas na obserwację

Mimo że skończyłeś wywiad, jeszcze nie skończyłeś. Zakończ wywiad z podziękowaniem dla ankietera i powtórz swoje zainteresowanie pozycją. Następnie wykonaj osobistą notatkę z podziękowaniami lub wiadomość e-mail potwierdzającą Twoje zainteresowanie. Jest to okazja, aby przypomnieć pracodawcy o twoich kwalifikacjach i uwzględnić wszelkie szczegóły, o których zapomniałeś wspomnieć w wywiadzie.

Więcej: Wskazówki do śledzenia za pomocą ankietera

Unikaj błędów dotyczących wspólnych wywiadów

Oprócz robienia wszystkiego dobrze, ważne jest, aby unikać robienia niewłaściwych rzeczy, gdy próbujesz znaleźć zatrudnienie w nowej pracy lub promocji. Czego nie powinieneś robić podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Sprawdź najczęstsze błędy w rozmowach kwalifikacyjnych , pomyłki i błędy, które przeprowadzają rozmówcy, zanim zaczniesz przygotowywać się do rozmowy kwalifikacyjnej. Niektóre z nich są niewielkie. Inni mogą zrobić lub złamać szanse na zatrudnienie.

Jak powiedzieć, czy wywiad wyszedł dobrze

Czasami możesz od razu powiedzieć, że wywiad nie działa. Możesz wiedzieć, jak tylko ankieter zacznie Ci mówić o pracy, której nie chcesz. Chemia między tobą a menadżerem rekrutującym może nie być całkiem poprawna. Albo możesz powiedzieć, że w końcu nie pasujesz do tej pracy.

Podczas innych wywiadów może nie być tak jasne. Oto kilka oznak, że twoja rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze. Jeśli nie, rozważ to jako doświadczenie uczenia się i więcej praktyki. Przy każdym wywiadzie będziesz lepiej przygotowany do awansu na następny i zdobędziesz pracę .

Więcej: 10 umiejętności rozmowy kwalifikacyjnej, które pomogą Ci zostać zatrudnionym