Moc wyznaczania celu jednej minuty

Jeśli jesteś liderem biznesu, którego nauczyłeś się w Leadership 101, to wyznaczanie celów jest najpotężniejszym narzędziem motywacyjnym w zestawie narzędzi lidera. Jednak wraz z ewolucją świata biznesu, musisz ewoluować wraz z nim i upewnić się, że twoje umiejętności ustalania celów są aktualne.

W przeszłości przywództwo odgórne było sposobem na życie, a lider zawsze wyznaczał cele. Dzisiaj przywództwo jest bardziej partnerskie niż relacja podporządkowana.

Dlatego skuteczne wyznaczanie celów to wspólny wysiłek. Jeśli wyznaczasz cele bez angażowania swoich pracowników, ludzie będą czuć się pominięci w procesie i nie dostaniesz pasji i buy-in, którego potrzebujesz.

Z drugiej strony niektóre organizacje całkowicie rezygnują z ustawienia celu dla pracowników. Chociaż takie odwrócenie może być wygodne dla pracowników, powoduje to, że ludzie pracujący nad oddzielnymi projektami nie są zgodni z ogólnymi celami organizacji. Lub pracownik może skupić się tylko na istniejących umiejętnościach. W rezultacie organizacja i pracownik nie rosną.

Aby osiągnąć jak najlepsze wyniki i największą satysfakcję, przywódcy i bezpośrednie raporty powinni współpracować, aby ustalić cele zgodne z celami organizacji. I pewnym wyzwaniem powinni być pracownicy.

W klasycznym The New One Minute Manager liderzy uczą się, jak osiągnąć wyniki i zadowolenie z dzisiejszego ustawienia One Minute Goal Setting.

Współpraca: zamiast wyznaczać cele dla bezpośrednich raportów, słuchaj ich wkładu i pracuj razem z nimi, aby opracować jasne, konkretne cele. Upewnij się, że oboje rozumiecie, jakie są obowiązki bezpośredniego raportu i za co będą odpowiedzialni. W wielu organizacjach, gdy pytasz ludzi, co robią, a następnie pytasz ich szefa, często otrzymujesz dwie różne odpowiedzi.

Jasna komunikacja może temu zapobiec.

Limit: nie ustawiaj zbyt wielu celów. Ludzie mający zbyt wiele celów mogą stracić kontrolę nad tym, co ważne i spędzać czas na najłatwiejszych celach, a nie na priorytetowych celach. Należy pamiętać o regule 80/20, która stanowi, że 80% najważniejszych wyników powinno pochodzić z 20% wyznaczonych celów. W związku z tym należy wyznaczyć cele tylko na te 20%, które są ukierunkowane na kluczowe obszary odpowiedzialności, które wynoszą od trzech do pięciu celów.

Zapisz: Po tym, jak Ty i Twój bezpośredni raport zgadzacie się co do najważniejszych celów , prosimy o bezpośredni raport zapisujący każdy cel, co konkretnie należy zrobić i termin. Zachowaj prostotę w jednym lub akapitach, aby cel mógł zostać odczytany i przejrzany w ciągu około minuty.

Jedną z zalet posiadania zwięzłych, dobrze zdefiniowanych celów jest to, że podczas kolejnych rozmów można skupić się na zadaniach, a nie na osobie. Pomaga to zapobiegać demoralizowaniu rozmów, w których udzielasz informacji zwrotnych, takich jak: "Nie masz dobrych wyników". Zamiast tego możesz omówić fakt, że określony cel nie został zrealizowany. Razem Ty i Twój podwładny możecie omówić, co możecie zrobić, aby ukończyć projekt.

Recenzja: upewnij się, że Twój bezpośredni raport wygląda codziennie na ich cele, więc koncentrują się na tym, co ważne.

Jeśli spędzają czas na działaniach niezwiązanych z ich celami, zachęć ich do dostosowania się do tego, co robią i ponownego skupienia. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać swój bezpośredni raport, aby zobaczyć, jak postępują ich cele i potwierdzić ich postępy.

Wspólna praca nad celami przynosi dodatkową korzyść w postaci poprawy relacji między Tobą a twoim bezpośrednim raportem. Ludzie stają się bardziej namiętni i zaangażowani, kiedy czują, że ich szef jest zainwestowany w swój sukces. I nie zdziw się, jeśli staniesz się bardziej namiętny i zaangażowany .

Przegląd ustawienia celu jednominutowego

  1. Zaplanuj wspólnie cele i opisz je krótko i wyraźnie. Pokaż ludziom, jak wygląda dobry występ
  2. Niech ludzie wypiszą każdy ze swoich celów, w tym terminy
  3. Poproś podwładnych o sprawdzenie swoich najważniejszych celów każdego dnia, co powinno zająć tylko kilka minut
  1. Zachęć ludzi, by poświęcili chwilę na sprawdzenie, nad czym pracują i czy pasują do ich kluczowych celów
  2. Jeśli bezpośredni raport nie jest zsynchronizowany z kluczowymi celami, zachęć ich do przemyślenia swojej codziennej aktywności

Dr Ken Blanchard jest jednym z najbardziej wpływowych ekspertów w dziedzinie przywództwa na świecie. Jest współautorem 60 książek, w tym Raving Fans i Gung Ho! (z Sheldonem Bowlesem). Jego przełomowe prace zostały przetłumaczone na ponad 40 języków, a ich łączna sprzedaż przekroczyła 21 milionów kopii. W 2005 roku został wprowadzony do Galerii Sław Amazon jako jeden z 25 najlepszych bestsellerów wszechczasów. Laureat licznych nagród i wyróżnień dla liderów, jest współzałożycielem wraz z żoną, Margie, z The Ken Blanchard Companies ® , wiodącej międzynarodowej firmy szkoleniowej i konsultingowej.