Jak menedżerowie mogą stać się efektywnymi trenerami pracowników

Czy menedżer może być skutecznym trenerem? Niektórzy profesjonalni trenerzy sugerują, że menedżerowie nie mogą i nie powinni próbować szkolić swoich pracowników . W końcu menedżer ma zbyt duże znaczenie w wynikach coachingu i nie może być na tyle neutralny, aby powstrzymać się od swoich opinii.

Z drugiej strony, wielu menedżerów myśli, że już trenują, kiedy to, co naprawdę robią, to dużo nauczania, doradzania i mówienia - lub, w najgorszym przypadku, mikromanowania.

Używają zwrotu "coaching", aby opisać każdą rozmowę z pracownikiem. Pomaga najpierw zrozumieć definicję coachingu.

Dostosowanie do znaczenia, zachowań i typów coachingu:

Moja definicja coachingu sugeruje, że umiejętnością i sztuką jest pomaganie komuś w poprawie wydajności i osiągnięciu pełnego potencjału. Umiejętności trenerskie są często określane jako dyrektywa lub niedyrektywna. Umiejętności w zakresie dyrektywy obejmują:

Niedyrektywne coaching polega w dużej mierze na zadawaniu pytań i słuchaniu a oferowaniu pomysłów lub podejść. Prawdziwa magia coachingu polega na tym, że coach podejmuje niedyrektywne podejście, zadając trudne pytania i słuchając, jak osoba pracuje nad rozwiązywaniem własnych problemów.

Kiedy ludzie wymyślają własne rozwiązania, są bardziej zaangażowani, a poprawki są bardziej prawdopodobne.

Dodatkowo, to doświadczenie rozwiązywania problemów pomaga osobom rozwijać pewność siebie, aby samodzielnie rozwiązywać podobne problemy.

Świetni trenerzy pomagają zminimalizować "hałas" i zakłócenia, które przeszkadzają komuś w zrozumieniu, co się dzieje i co z tym zrobić. Świetni trenerzy wiedzą, jak i kiedy zadać właściwe pytanie w odpowiednim momencie, kiedy udzielają informacji zwrotnej , kiedy doradzać, jak zmusić osobę do skupienia się i jak uzyskać zaangażowanie.

Menedżerowie mogą to zrobić, ale muszą puścić kilka przekonań i podnieść kilka mentalności i umiejętności. Oto pięć krytycznych zachowań dla menedżerów, którzy chcą szkolić pracowników.

Niech Go z wiary, że ich zadaniem jest mieć wszystkie odpowiedzi.

Podczas gdy wielu menedżerów nie przyzna, że ​​uważają, że wiedzą więcej niż suma całego zespołu, nadal zachowują się w ten sposób. To ludzka natura. Wszyscy lubimy być felietonistami porad, jeśli chodzi o problemy innych ludzi. Problem polega na tym, że kiedy nie dajesz pracownikom możliwości rozwiązania własnych problemów, nie rozwijają się. Zamiast tego stają się zależni i nigdy nie osiągają pełnego potencjału.

Wierzcie, że każdy pracownik ma potencjał do rozwoju i doskonalenia

Menedżer nie może trenować pracownika, jeśli szczerze nie wierzy w pracownika. Zamiast tego, naprawdę powinni przeczytać " Jak zatrudniać pracownika z pracy".

Bądź gotów zwolnić i poświęć czas na coaching

Tak, szybciej i łatwiej jest powiedzieć i doradzić. Coaching wymaga więcej czasu i cierpliwości z góry, i wymaga celowej praktyki, aby się w nim dobrze rozwinąć. Jest to jednak inwestycja w ludzi, którzy mają wyższy zwrot niż jakiekolwiek inne umiejętności zarządzania, jakie mogę wymyślić.

Ludzie uczą się, rozwijają, poprawia się wydajność, ludzie są bardziej zadowoleni i zaangażowani, a organizacje odnoszą więcej sukcesów.

Dowiedz się, jak trenować

Nie możesz po prostu rzucić przełącznika i być skutecznym trenerem. Potrzebujesz ram i wymaga to praktyki. Większość trenerów, których znam, używa modelu GROW jako swojego szkieletu. Lubią to, ponieważ są łatwe do zapamiętania i stanowią mapę drogową dla niemal każdej konwersacji. Chociaż istnieje wiele wersji akronimu GROW, używam go:

Menedżerowie powinni studiować ekspertów i ćwiczyć techniki

Aby nauczyć się coachingu, polecam menadżerom, aby poczuli się tak, jakby byli trenowali przez kogoś, kto jest w tym naprawdę dobry.

Następnie przeczytaj dobrą książkę na ten temat. Następnie ćwicz, ćwicz, ćwicz i zdobywaj informacje zwrotne. Po pewnym czasie stajesz się mniej zależny od liniowej struktury i zaczynasz wygodnie odbijać się od jednego kroku do drugiego. Pomaga także mieć zestaw ulubionych pytań, aby poprosić o każdy krok w modelu GROW.

Dolna linia

Menedżerowie, którzy chcą być skutecznymi coachami, najprawdopodobniej będą musieli pozbyć się pewnych założeń dotyczących siebie i swoich pracowników, być gotowi na naukę i praktykę stylu zarządzania, który początkowo będzie nienaturalny i niezręczny. Jednak nagrody będą warte wysiłku.

-

Zaktualizowane przez: Art Petty