Top 10 Zrobić i nie robić za prośbę o podbój

Jak i kiedy zapytać pracodawcę o podwyżkę wynagrodzenia

Nie zawsze jest oczywiste, kiedy i jak poprosić o podwyżkę. Uczenie się, abyś mógł sformułować strategię, da lepszy rezultat niż pójście na ślepo i uskrzydlać. Chociaż czasami odpowiedź na prośbę o podwyżkę będzie "tak" lub "nie", niezależnie od tego, jak interpretujesz pytanie, prawidłowe przygotowanie przed złożeniem wniosku może znacznie zwiększyć twoje szanse na sukces.

Top 10 Zrobić i nie robić za prośbę o podbój

Oto lista 10 najlepszych rzeczy do zrobienia, jeśli chodzi o prośbę o podwyżkę.

1. Zapytaj po wielkim osiągnięciu. Więc właśnie zdobyłeś ofertę lub wylądowałeś dużą wyprzedaż? To dobry czas, aby poprosić o podwyżkę. Wykorzystaj siłę swojego sukcesu i być może znajdziesz się w idealnej pozycji, by poprosić o podwyżkę wynagrodzenia.

2. Pisz i przećwicz, porządek obrad. Nie wchodź na spotkanie z pustymi rękami i nie przygotuj się wcześniej. Przeanalizuj listę konkretnych powodów, dla których zasługujesz na podwyżkę, zapisz je i przećwicz, aby zapewnić pewność i przekonującą dostawę. Poza listą swoich osiągnięć, możesz również wspomnieć o niedawnym rozszerzeniu zakresu obowiązków w pracy, o dodatkowych zadaniach, które podjąłeś, o nowych strategiach, które przejąłeś, projektach, które zainicjowałeś, oraz o wszelkich planach, które musisz dalej rozwijać. zwiększyć sukces działu.

Możesz również rozważyć wpisanie i wydrukowanie kopii dla swojego szefa, aby mógł przejrzeć ją i omówić z innymi przełożonymi w razie potrzeby.

3. Odpowiednio dostosuj czas swojego żądania. Zapoznaj się z zasadami oceny firmy . Czy przeprowadzają przeglądy wyników co trzy miesiące?

Co sześć miesięcy? Każdego roku? Dyskretnie porozmawiaj ze swoimi współpracownikami lub skonsultuj się z działem zasobów ludzkich, aby uzyskać informacje na temat osi czasu. Jeśli to możliwe, powinieneś także spróbować dopasować swoją prośbę do trajektorii finansowej firmy.

Być może pytasz, kiedy pojawią się nowe fundusze, kiedy zacznie się nowy rok podatkowy lub kiedy uważasz, że twój pracodawca może łatwo uwzględnić wzrost wynagrodzenia.

4. Ubierz część. Nawet jeśli kod ubioru Twojego biura jest zwykle luźny, kiedy przychodzi pora na spotkanie, powinieneś zajrzeć do części. Poświęć kilka dodatkowych minut na zawiązanie krawata, wyprasuj bluzkę lub wyjmij suknie z szafy. Chociaż nie chcesz wyglądać tak, jakbyś za bardzo się starał, wyglądający na wypolerowanego i profesjonalnego nie zaszkodzi, a tylko pomoże ci poczuć się pewniej, gdy będziesz robił swoje.

5. Miej inne opcje na tylnym palniku. Nikt nie chce usłyszeć odpowiedzi "nie", ale odrzucenie może stanowić okazję do przedstawienia innej propozycji. Czy chcesz zapytać o pracę z domu jednego dnia w tygodniu? Potrzebujesz nowego telefonu komórkowego lub laptopa do swoich celów zawodowych? Czy istnieje konferencja lub impreza branżowa, w której chcesz wziąć udział? Twój szef może być bardziej prawdopodobne, że powie "tak" mniejszej prośbie po powiedzeniu "nie" dużemu.

6, Nie pytaj przez e-mail. Chociaż możliwe jest zaplanowanie spotkania za pośrednictwem poczty e-mail , naprawdę powinieneś porozmawiać o podniesieniu osobiście. To najlepszy sposób, aby pokazać, że jesteś poważny, a także pozwoli Ci ocenić reakcję twojego szefa na twoją prośbę.

Po prostu prześlij swojemu szefowi wiadomość e-mail lub osobiście zapytaj, czy może on mieć czas wolny na omówienie pytania dotyczącego Twojej pensji. Możesz nawet zobaczyć, czy jest on dostępny na spotkanie w porze lunchu, co może być dobrym miejscem na rozmowę.

7. Nie pytaj o bardzo stresujący czas. Używaj zdrowego rozsądku, gdy zwracasz się do swojego przełożonego o możliwość podwyżki. Jeśli twój szef jest szczególnie zestresowany i przepracowany, prawdopodobnie nie jest to najlepsza pora, aby poruszyć ten temat. Jeśli możesz, poczekaj chwilę i zapytaj podczas ciszy, a przynajmniej kiedy zobaczysz, że twój przełożony jest w dobrym nastroju.

8. Nie dawaj ultimatum, chyba że chcesz stracić pracę . Uważaj, jak poruszasz temat. Nie chcesz być zbyt surowy ani wymagający. Oczywiście, bądź pewny siebie i asertywny w swojej prośbie, ale bądź świadomy swojego tonu i skup się na cierpliwości, profesjonalizmie i zrozumieniu.

Zachowaj ostrożność podczas negocjowania. Najprawdopodobniej będziesz chciał uniknąć takiego kształtowania, które będzie brzmiało jak żądanie - "Potrzebuję tego podwyższenia, albo inaczej!" - powinieneś starać się utrzymywać dobre stosunki ze swoim szefem, nawet jeśli on lub ona powie "nie".

9. Nie używaj informacji o wynagrodzeniach dla współpracowników jako powód, dla którego powinieneś otrzymać podwyżkę. Unikaj dyskusji w biurze. Nawet jeśli wiesz, że ktoś zarabia więcej niż ty, a ty uważasz, że zasługujesz na równe wynagrodzenie lub wyższe, wskazane jest, aby zachować poufne informacje z rozmowy. To po prostu nie jest profesjonalne i nigdy nie wiadomo, czy to, co usłyszałeś, czy podsłuchałeś, jest prawdą. Zamiast tego skup się na własnym indywidualnym doświadczeniu i osiągnięciach oraz dlaczego powinieneś zdobyć podwyżkę w odniesieniu do własnych zasług, a nie w oparciu o to, co zarabiają inni.

10. Nie dostarczaj zbyt wielu informacji osobistych. W idealnej sytuacji powinieneś spróbować przygotować swoją propozycję w sposób, który koncentruje się na powodach, dla których zasługujesz na podwyżkę wynagrodzenia, a nie dlatego, że możesz go potrzebować. Są pewne rzeczy, o których lepiej nie mówić, gdy mówisz o podwyżce płac. Jeśli nie masz wyjątkowo znajomej relacji ze swoim przełożonym, dobrze jest unikać powoływania się na osobiste powody - na przykład, jeśli współmałżonek stracił pracę, jeśli wysyłasz inne dziecko na studia lub jeśli inwestycja była zła - i zamiast tego nacisk na to, co zrobiłeś, aby zasłużyć na podwyżkę, a nie dlatego, że tego potrzebujesz.

Czego można się spodziewać po zapytaniu o podwyżkę

Nawet jeśli naprawdę chcesz od razu wiedzieć, nie oczekuj natychmiastowej odpowiedzi. O ile nie jesteś w bardzo małej firmie, Twój menedżer może nawet nie mieć uprawnień do podwyżki, nawet jeśli tego chce. Prawdopodobnie będzie to wymagało omówienia z Działem Zasobów Ludzkich i / lub innymi kierownikami firm.

Nie przejmuj się, jeśli twoja prośba zostanie odrzucona. Po prostu nie może być pieniędzy w budżecie na podwyżki, niezależnie od tego, jak dobrze zasłużyć może twoje podbicie.

Ponadto, wiele firm stosuje formalne zasady firmy, które określają płace i podwyżki płac, więc może nie być elastyczności, aby dać ci podwyżkę, poza tym, że kwalifikujesz się do otrzymania jednego zgodnie z wytycznymi firmy.

Przeczytaj więcej: Prośba o listę z prośbą o podwyższenie Przykład wiadomości e-mail z prośbą o podwyższenie Porady dotyczące wynagrodzeń negocjacyjnych