Listy motywacyjne

Jak napisać list motywacyjny

Czy musisz napisać list motywacyjny, aby ubiegać się o pracę? W większości przypadków odpowiedź brzmi "tak". Twój list motywacyjny może sprawić, że różnica między uzyskaniem rozmowy o pracę lub zignorowaniem CV zostanie wyczerpana, więc warto poświęcić niezbędną ilość czasu i wysiłku na pisanie skutecznych listów motywacyjnych.

Oto wszystkie informacje potrzebne do napisania listu motywacyjnego, dzięki któremu Twoja aplikacja zostanie zauważona. Zapoznaj się z tymi wskazówkami, aby dowiedzieć się, co należy umieścić w liście przewodnim, jak je sformatować i przykłady wielu różnych profesjonalnie napisanych listów motywacyjnych.

Co to jest list motywacyjny?

Zanim zaczniesz pisać list motywacyjny, powinieneś zapoznać się z celem dokumentu. List motywacyjny to dokument przesłany wraz z CV, w celu uzyskania dodatkowych informacji na temat twoich umiejętności i doświadczenia.

List zawiera szczegółowe informacje o tym, dlaczego kwalifikujesz się do pracy, o którą się ubiegasz. Nie powtarzaj tego, co masz w swoim CV - raczej dołącz konkretne informacje o tym, dlaczego pasujesz do wymagań pracodawcy. Pomyśl o swoim liście motywacyjnym jako o skoku sprzedaży, który wprowadzi Twoje dane uwierzytelniające i pomoże Ci przeprowadzić wywiad. W związku z tym chcesz upewnić się, że Twój list motywacyjny wywiera najlepsze wrażenie na osobie, która go recenzuje.

List motywacyjny zazwyczaj towarzyszy każdemu wysyłanemu CV. Pracodawcy używają listów motywacyjnych jako sposobu sprawdzania kandydatów pod kątem dostępnych miejsc pracy i określania kandydatów, z którymi chcieliby przeprowadzić wywiad. Jeśli pracodawca wymaga listu motywacyjnego, zostanie on wymieniony w ogłoszeniu o pracy . Nawet jeśli firma nie poprosi o jedno, możesz chcieć je uwzględnić .

Pokaże, że włożyłeś dodatkowy wysiłek w swoją aplikację.

Różne rodzaje listów motywacyjnych

Istnieją trzy ogólne rodzaje listów przewodnich. Wybierz rodzaj litery, która pasuje do twojego powodu pisania.

Kiedy starasz się o pracę, która została zaksięgowana przez firmę, która zatrudnia, będziesz używał stylu "listu motywacyjnego".

Co uwzględnić w swoim liście motywacyjnym

List motywacyjny powinien uzupełniać, a nie powielać, swoje CV. Jego celem jest zinterpretowanie zorientowanego na dane, opartego na faktach życiorysu i dodanie osobistego charakteru do wniosku o zatrudnienie. Dowiedz się więcej o różnicach między CV a listem motywacyjnym, aby upewnić się, że zaczynasz pisać list motywacyjny z właściwym podejściem.

List motywacyjny jest często Twoim pierwszym pisemnym kontaktem z potencjalnym pracodawcą, tworząc krytyczne pierwsze wrażenie. Coś, co może wydawać się drobnym błędem, jak literówka, może spowodować, że twoje zgłoszenie natychmiast zniknie z listy . Z drugiej strony, nawet jeśli Twój list motywacyjny jest bezbłędny i doskonale napisany, jeśli jest ogólny (i nie odnosi się do firmy lub do jakiejkolwiek konkretnej informacji w opisie stanowiska), prawdopodobnie zostanie odrzucony przez zatrudnienie menedżer.

Skuteczne listy motywacyjne wyjaśniają przyczyny twojego zainteresowania konkretną organizacją i identyfikują najbardziej odpowiednie umiejętności lub doświadczenia. Określ znaczenie, uważnie czytając opis stanowiska, oceniając wymagane umiejętności i dopasowując je do własnych umiejętności.

Pomyśl o przypadkach, w których zastosowałeś te umiejętności i jak byłbyś skuteczny na dostępnej pozycji.

Zanim zaczniesz, przejrzyj listę rzeczy, które chcesz zamieścić w liście przewodnim .

Co zostawić z listu motywacyjnego

Jest kilka rzeczy, których nie musisz uwzględniać w listach przewodnich, które piszesz . List dotyczy twoich kwalifikacji do pracy, a nie ciebie osobiście. Nie ma potrzeby udostępniania w nim żadnych informacji osobistych o sobie lub swojej rodzinie. Jeśli nie masz wszystkich kwalifikacji, których poszukuje pracodawca, nie wspominaj o tym. Zamiast tego skoncentruj się na poświadczeniach, które posiadasz. Nie wspominaj o pensji, chyba że firma prosi o Twoje wynagrodzenie . Jeśli masz pytania dotyczące pracy, wynagrodzenia, harmonogramu lub korzyści, nie jest właściwe umieszczanie ich w liście.

Jedną rzeczą, która jest bardzo ważna, to nie pisać za dużo. Trzymaj list skupiony, zwięzły i kilka akapitów. Ważne jest, aby przekazać wystarczająco dużo informacji, aby zachęcić menedżera ds. Zatrudnienia do skontaktowania się z Tobą w celu przeprowadzenia wywiadu.

Jeśli napiszesz za dużo, prawdopodobnie nie zostanie to odczytane.

Dostosuj swój list motywacyjny

Bardzo ważne jest, aby Twój list motywacyjny był dostosowany do każdej pozycji, o którą się ubiegasz. Oznacza to coś więcej niż tylko zmianę nazwy firmy w treści listu.

Każdy list motywacyjny, który napiszesz, powinien być dostosowany do:

Oto więcej informacji o tym, jak spersonalizować swój list motywacyjny .

Wskazówki dotyczące pisania listów motywacyjnych

Oto zarys elementów, które powinny być zawarte w każdym liście przewodnim. Zanim zaczniesz, warto przejrzeć próbki niektórych listów motywacyjnych , aby zobaczyć, jak wszystko pasuje na stronie.

Te przykłady listów motywacyjnych, zarówno w formie pisemnej, jak i e-mail, są przeznaczone dla różnych typów wniosków o pracę i zapytań o zatrudnienie. Upewnij się, że poświęcasz trochę czasu na personalizację swojego listu, więc jest to mocne potwierdzenie Twojej zdolności do wykonywania pracy, o którą się ubiegasz.

nagłówek
List motywacyjny powinien rozpoczynać się od informacji kontaktowych Twoich i pracodawcy (imię i nazwisko, adres, numer telefonu, adres e-mail), a następnie daty. Jeśli jest to wiadomość e-mail, a nie faktyczna, podaj swoje dane kontaktowe na końcu listu, po podpisie.

Twoje dane kontaktowe powinny zawierać:
Imię i nazwisko
Adres ulicy
Kod pocztowy miasta
Telefon
E-mail

Pozdrowienie
Rozpocznij od powitania listu motywacyjnego za pomocą "Dr./Mr./Ms. Last Name." Jeśli nie masz pewności, czy Twój kontakt jest męski czy żeński, możesz wpisać swoje pełne imię i nazwisko. Jeśli nie znasz nazwiska pracodawcy, po prostu napisz "Dear Hiring Manager". To jest lepsze niż ogólne i formalne, " Do kogo może interesować ".

Przejrzyj informacje o tym, jak wybrać odpowiednie powitanie listu motywacyjnego, aby wybrać takie, które sprawdza się w pracy i firmie, do której się ubiegasz.

Wprowadzenie
Rozpocznij wprowadzenie, stwierdzając, o jaką pracę ubiegasz się. Wyjaśnij, gdzie dowiedziałeś się o tej pracy, szczególnie, jeśli dowiedziałeś się o niej od osoby kontaktowej związanej z firmą. Krótko wspomnij, jak twoje umiejętności i doświadczenie pasują do firmy i / lub pozycji; to da pracodawcy podgląd pozostałej części listu. Twoim celem na wstępie jest zwrócenie uwagi czytelnika. Aby rozpocząć, zobacz przykłady angażowania pierwszych zdań do pisania listów motywacyjnych .

Ciało
W paragrafie lub dwóch wyjaśnij, dlaczego jesteś zainteresowany pracą i dlaczego jesteś doskonałym kandydatem na to stanowisko. Wymień konkretne kwalifikacje wymienione w ofercie pracy i wyjaśnij, w jaki sposób spełniasz te kwalifikacje. Nie po prostu przestawiaj swoje CV, ale podaj konkretne przykłady demonstrujące twoje umiejętności.

Pamiętaj, że działania mówią głośniej niż słowa, więc nie mów "czytelnikowi", że jesteś świetnym graczem zespołowym z silnymi umiejętnościami komunikacyjnymi i doskonałą dbałością o szczegóły. Zamiast tego użyj namacalnych przykładów ze swojego doświadczenia zawodowego, aby "pokazać" te cechy w działaniu. Oto więcej informacji na temat tego, co należy umieścić w sekcji głównej listu motywacyjnego .

Zamknięcie
W sekcji zamykającej list motywacyjny sprawdź, jak Twoje umiejętności sprawiają, że jesteś w dobrej kondycji dla firmy i / lub stanowiska. Jeśli masz pokój (pamiętaj, podobnie jak CV, list motywacyjny nie powinien być dłuższy niż jedna strona - tutaj jest więcej informacji o tym, jak długi powinien być list motywacyjny ), możesz także przedyskutować, dlaczego chciałbyś pracować w tej konkretnej firmie.

Powiedz, że chciałbyś przeprowadzić rozmowę lub omówić możliwości zatrudnienia. Wyjaśnij, co zrobisz, aby monitorować i kiedy to zrobisz. Podziękuj pracodawcy za jego / jej uwagę.

Podpis
Użyj bezpłatnego zamknięcia , a następnie zakończ list motywacyjny swoim podpisem, odręcznie, a następnie swoją wpisaną nazwą. Jeśli jest to wiadomość e-mail, po prostu podaj swoje wpisane imię i nazwisko, a następnie swoje dane kontaktowe po zakończeniu bezpłatnego.

Sformatuj swój list motywacyjny

Twój list motywacyjny powinien być sformatowany jak profesjonalny list biznesowy . Czcionka powinna pasować do czcionki użytej w twoim CV i powinna być prosta i łatwa do odczytania. Podstawowe czcionki, takie jak Arial, Calibri, Georgia, Verdana i Times New Roman działają dobrze. Rozmiar czcionki 10 lub 12 punktów jest łatwy do odczytania. Standardowe marginesy to 1 "u góry, u dołu i po lewej i prawej stronie strony.

Dodaj spację między nagłówkiem, zwrotem grzecznościowym, każdym akapitem, zamknięciem i podpisem. Możesz zmniejszyć rozmiar czcionki i marginesów, aby zachować dokument na jednej stronie, ale pamiętaj, aby pozostawić wystarczająco dużo wolnego miejsca, aby list był łatwy do odczytania.

Postępuj zgodnie z wytycznymi dotyczącymi formatowania listu motywacyjnego, aby mieć pewność, że litery są zgodne z profesjonalnymi standardami, których oczekują menedżerowie ds. Rekrutacji, którzy dokonują przeglądu aplikacji.

Edytuj i sprawdź swój list motywacyjny

Pamiętaj, aby przed wysłaniem edytować i udowodnić swój list motywacyjny. To może zabrzmieć głupio, ale upewnij się, że podałeś prawidłowe nazwiska pracodawców i firmy - kiedy piszesz wiele listów przewodnich na raz, łatwo jest popełnić błąd. Drukowanie i czytanie listu na głos jest dobrym sposobem na złapanie małych literówek, takich jak brakujące słowa lub zdania, które brzmią dziwnie.

Zawsze dokładnie sprawdzaj pisownię nazwy kontaktu, a także nazwę firmy. Oto więcej porad dotyczących korekty listu motywacyjnego . Jeśli to możliwe, zwerbuj znajomego lub członka rodziny, aby pomógł sprawdzić swój list motywacyjny, ponieważ dwie pary oczu są lepsze niż jedna, a nawet profesjonalni korektorzy nie zawsze łapią własne błędy.

Gotowy żeby zacząć? Napisz List motywacyjny w 5 łatwych krokach

Dobrze napisany list motywacyjny pomoże zauważyć twoją aplikację i pomoże zabezpieczyć wywiad. Poświęć czas, aby go spersonalizować, aby pokazać pracodawcy, dlaczego jesteś solidnym kandydatem do pracy. Oto jak napisać list motywacyjny w pięciu prostych krokach .