Przykład listu motywacyjnego i wskazówki dotyczące pisania

Ponad 100 bezpłatnych profesjonalnych listów motywacyjnych

Ubiegając się o pracę, list motywacyjny powinien zostać wysłany lub wysłany wraz z CV lub curriculum vitae . List motywacyjny to (zazwyczaj) jednostronicowy dokument wyjaśniający menedżerowi ds. Rekrutacji, dlaczego jesteś idealnym kandydatem do pracy. Wykracza poza twoje CV, aby wyjaśnić szczegółowo, w jaki sposób możesz dodać wartość firmie.

Bardzo pomocne może być przeanalizowanie próbek listu motywacyjnego podczas pisania własnych. Próbka może pomóc Ci zdecydować, co umieścić w liście i jak sformatować list.

Ten zbiór darmowych, profesjonalnie napisanych przykładów listów motywacyjnych pomoże Ci zacząć. Poniżej znajdują się przykłady wydruków i e-maili, dotyczące różnych typów zapytań o pracę i wniosków o pracę, w tym ogólnych listów motywacyjnych, listów z zimnymi kontaktami, listów polecających, niestandardowych listów motywacyjnych, listów z ofertami pracy, listów z zasięgiem sieci oraz listy, aby zapytać o niezapowiedziane otwory.

Przykład listu motywacyjnego i szablony

Te próbki, szablony i przykłady różnych rodzajów listów motywacyjnych dadzą Ci pomysły i sugestie dotyczące twojego listu. Przeczytaj kilka przykładów, a następnie spersonalizuj własny list, aby pokazać, dlaczego powinieneś zostać wybrany do rozmowy kwalifikacyjnej. Przejrzyj przykłady listów przewodnich i wiadomości e-mail z listem przewodnim dla różnych okoliczności.

Ubieganie się o nową pracę

Ubieganie się o nową pracę może być zarówno ekscytujące, jak i niszczące nerwy w tym samym czasie.

Jednak pisanie listu motywacyjnego, który naprawdę "sprzedaje" cechy, które masz do zaoferowania pracodawcy, jest doskonałym narzędziem do budowania zaufania - będziesz wiedział, że twój list jest doskonały, kiedy go czytasz i myślisz: "Hej, przeprowadzę ze mną wywiad! "Oto kilka przykładów na to, jak zorganizowane są efektywne listy przewodnie.

Wystąpienie o przeniesienie lub promocję

Kiedy pracujesz dla pracodawcy przez jakiś czas i wiesz, zarówno poprzez własne wrażenia, jak i dobre recenzje wyników, że cenią sobie Twoją pracę, być może nadszedł czas, aby poprosić o promocję lub przeniesienie na lepszą pozycję. Bądź proaktywny - firmy nie zawsze mają ścieżki kariery zawodowej i nie mogą automatycznie przyznawać promocji, chyba że jest to wymagane.

Przykład listu motywacyjnego e-mailem

Listy przewodnie, które są przesyłane pocztą elektroniczną, nie mają tak konserwatywnego formatu, jak tradycyjne listy przewodnie "listów ślimakowych", jednak nadal istnieje specyficzna struktura, którą należy przestrzegać podczas tworzenia i wysyłania ich. Oto, jak się upewnić, że Twój list z wiadomościami e-mail zostanie odczytany.

Zapytania i listy sieciowe

Ubieganie się o oficjalnie reklamowane pozycje to nie jedyny sposób na wylądowanie wymarzonej pracy. Często okazje można odkryć dzięki strategicznej sieci; więcej niż jedna osoba otrzymała ofertę, ponieważ informowała o swojej dostępności i zainteresowaniach pracodawców, którzy nie czynnie zatrudniali.

Listy motywacyjne z poleceniem

Jednym z najlepszych sposobów na "postawienie stopy w drzwiach" w firmie, w której chciałbyś pracować jest wspomnienie o profesjonalnym połączeniu z jednym z ich obecnych pracowników. Oto jak poprosić kogoś, aby służył jako skierowanie do Ciebie i jak umieścić jego nazwisko w liście motywacyjnym.

Formaty listów motywacyjnych i szablony

Przejrzyj więcej przykładów profesjonalnych formatów, układów i szablonów, które możesz wykorzystać do ubiegania się o pracę, pamiętając, że powinieneś dostosować szablon listu motywacyjnego, który zdecydujesz się wykorzystać jako swój model, aby odzwierciedlić własne okoliczności i osobowość.

Przykłady podane według Typu Wnioskodawcy

Idealna treść i format listów motywacyjnych zależy zarówno od rodzaju pozycji, na którą się ubiegają, jak i od ilości istotnych doświadczeń wnioskodawcy. Tak więc list przewodni doświadczonego profesjonalisty podkreśli doświadczenie, podczas gdy absolwent ostatniego college'u najlepiej skupi się na szkoleniu i potencjale. Podobnie, list motywacyjny na stanowisko sprzedaży użyje bardziej agresywnego języka marketingowego niż ten zaprojektowany do roli pracy socjalnej. Poniższe próbki listu motywacyjnego są przeznaczone dla kandydatów ubiegających się o określony typ lub poziom stanowiska.

Wskazówki dotyczące pisania listu motywacyjnego

Dostosuj każdą literę do pracy. To zajmuje trochę więcej czasu, ale pamiętaj, aby napisać unikalny list motywacyjny dla każdego zadania. Twój list motywacyjny powinien być specyficzny dla stanowiska, o które się ubiegasz, odnosząc swoje umiejętności i doświadczenia do tych wymienionych w ogłoszeniu o pracy. Oto jak napisać list motywacyjny w 5 prostych krokach .

Użyj słów kluczowych. Jednym przydatnym sposobem dostosowania listu do pracy jest użycie słów kluczowych z ogłoszenia o pracę. Zakreśl wszystkie słowa z ogłoszenia o pracę, które wydają się mieć kluczowe znaczenie dla danej pracy, takie jak konkretne umiejętności lub kwalifikacje. Spróbuj użyć niektórych z tych słów w swoim liście. W ten sposób, na pierwszy rzut oka, pracodawca może zobaczyć, że pasujesz do wymagań pracy.

Wyjaśnij, w jaki sposób dodasz wartość. Pomyśl o konkretnych sposobach, aby udowodnić, że dodasz wartość firmie. Dodaj przykłady konkretnych osiągnięć z poprzednich zadań. Na przykład, jeśli pomogłeś zmniejszyć obroty o 10% w ostatniej firmie lub wdrożyłeś strategię składowania, która zmniejszyła błędy plików o 15%, dołącz tę informację. Spróbuj oszacować swoje sukcesy, jeśli to możliwe, aby jasno pokazać, jak możesz dodać wartość w firmie.

Spójrz na próbki listu motywacyjnego. Sprawdź kilka przykładowych listów motywacyjnych przed napisaniem własnego.

Próbki dają wyobrażenie o tym, jakie informacje zamieścić w liście przewodnim i jak sformatować list. Jednak nigdy nie po prostu skopiuj i wklej próbny list motywacyjny. Zmień literę tak, aby pasowała do twoich konkretnych umiejętności i doświadczeń, oraz by kierować się pracą, o którą się ubiegasz.

Edytuj, edytuj, edytuj. Twój list motywacyjny jest pierwszą i najlepszą szansą na sprzedaż menedżera ds. Zatrudnienia w Twojej kandydaturze do zatrudnienia, więc upewnij się, że jest doskonały. Przeczytaj swój list, sprawdzając go pod kątem błędów ortograficznych lub gramatycznych. Poproś znajomego, członka rodziny lub doradcę zawodowego o przeczytanie go. Chcesz się upewnić, że litera jest wypolerowana przed jej przesłaniem.

Co jeszcze musisz wiedzieć: Jak napisać list motywacyjny w 5 prostych krokach