Jak uzyskać dobrą pracę bez wykształcenia wyższego

Czasami zobaczysz pracę, która wydaje się idealna dla Ciebie . Co jednak zrobić, jeśli jest napisane "Wymagany stopień naukowy" lub "Wymagany stopień kolegium" i nie masz tego stopnia?

Dobrą wiadomością jest to, że istnieją sposoby na zdobycie dobrej pracy bez wykształcenia, nawet jeśli lista stanowisk mówi, że jest to wymagane. W rzeczywistości niektórzy menedżerowie ds. Rekrutacji twierdzą, że jest to sposób na ograniczenie liczby aplikacji.

Jeśli potrafisz udowodnić, że posiadasz umiejętności i doświadczenie potrzebne do tej pracy, niektórzy pracodawcy przeoczą twój brak stopnia naukowego.

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić podczas poszukiwania pracy, aby uzyskać dobrą pracę bez wykształcenia.

Zapytaj: Czy mogę wykonać zadanie?

Przed złożeniem podania o pracę spójrz uważnie na listę zadań . Przeczytaj opis stanowiska, patrząc w szczególności na wszelkie "wymagane" umiejętności lub doświadczenia. Następnie zadaj sobie pytanie: "Czy mogę wykonać to zadanie?"

Jeśli masz większość umiejętności i zdolności potrzebnych do wykonania pracy, ale brakuje im tylko wymaganego stopnia, idź do tego. Należy również pamiętać, że jeśli stopień jest wymieniony jako "zalecany" lub "pożądany" zamiast "wymagany", menedżer ds. Zatrudnienia częściej będzie patrzył na kandydata bez dyplomu.

Jeśli jednak nie masz stopnia i nie masz wielu wymaganych umiejętności i doświadczeń, możesz nie chcieć aplikować. Nie ma sensu tracić czasu i energii na pracę, która nie jest dla ciebie odpowiednia.

Rozważ podjęcie kursów

Nawet jeśli nie jesteś w stanie uzyskać czteroletniego tytułu licencjata (lub dwuletniego stopnia doktora), zawsze możesz podjąć małe kroki w swojej edukacji, które zaimponują menadżerowi ds. Zatrudnienia.

Weźmy na przykład udział w kursach w twojej branży w lokalnej szkole. Następnie możesz uwzględnić te kursy w sekcji " Edukacja " swojego CV.

Możesz również wypełnić programy certyfikatów związane z zadaniem i dołączyć je do swojego CV. Wiele programów certyfikatów ma elastyczne harmonogramy, a niektóre są nawet dostępne online.

Wszystkie te rzeczy pokazują menedżera ds. Zatrudnienia, który nie posiada wykształcenia uniwersyteckiego, ale pracuje nad rozwijaniem silnego wykształcenia akademickiego. Podobnie, dołącz do każdej edukacji, którą masz . Jeśli masz doświadczenie w college'u, możesz powiedzieć "Studia licencjackie" w swoim CV lub wymienić powiązane kursy (lub programy certyfikacyjne), które podjąłeś.

Cokolwiek robisz, nie kłam. Nie mów, że masz tytuł licencjata, jeśli ukończyłeś tylko część studiów. Pracodawcy dokonają podwójnej kontroli, a jeśli kłamiesz, mogą wycofać ofertę lub nawet Cię zwolnić.

Połącz swoje umiejętności z listą zadań

Kiedy nie masz wymagań edukacyjnych, pamiętaj, aby pokazać, jak dobrze pasujesz do tej pracy w każdy inny sposób. Najlepszym sposobem na to jest połączenie umiejętności i doświadczeń z listą zadań.

Uwzględnij wszystkie słowa kluczowe z listy ofert pracy, szczególnie słowa umiejętności . Jeśli na przykład ogłoszenie o pracy mówi, że wnioskodawcy muszą mieć "Doświadczenie w analizie danych", możesz wymienić lata swojej pracy w analizie danych w podsumowaniu podsumowania lub w podsumowaniach poprzednich prac.

Sieć tak bardzo, jak to możliwe

Networking to kluczowy sposób na uzyskanie wywiadu, gdy ubiegasz się o pracę i brakuje wymaganego stopnia. Gdy aplikujesz, skontaktuj się z kimkolwiek, kogo znasz w firmie . Poinformuj ich, że ubiegasz się o pracę i sprawdź, czy są gotowi napisać do Ciebie zalecenie lub powiedz o tobie menadżerowi ds. Zatrudnienia. W swoim liście motywacyjnym wspomnij, że rozmawiałeś z tą osobą o tej pracy.

Możesz to również zrobić, jeśli nie znalazłeś konkretnego otwarcia pracy. Skontaktuj się z dowolnymi kontaktami i zapytaj, czy możesz z nimi porozmawiać o branży lub porozmawiać o aktualnym poszukiwaniu pracy. Może to prowadzić do informacji o otwarciu pracy.

Pozostań pozytywny

W swoim liście przewodnim unikaj koncentrowania się na braku stopnia naukowego. Zdania typu: "Wiem, że nie mam tytułu licencjata, ale ..." podkreślają jedynie brak twojego dyplomu.

Zamiast tego skoncentruj się na umiejętnościach, które posiadasz, i wyjaśnij, w jaki sposób twoje doświadczenia zawodowe sprawiają, że jesteś silnym kandydatem do tej pracy.

Wskazówki dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej

Jeśli dostaniesz rozmowę o pracę , świetnie! Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zaimponować menadżerowi, nawet jeśli nie masz wymaganego tytułu licencjata.

Zaufanie do projektu. Podobnie jak twój list motywacyjny, unikaj wypowiedzi obronnych takich jak: "Wiem, że nie mam tytułu licencjata, ale ..." Tylko poproś o brak dyplomu, jeśli o to poproszą. Jeśli zbytnio skupisz się na kwalifikacjach, których nie posiadasz, pracodawca nie będzie wiedział, jakie masz kwalifikacje.

Skup się na swoich umiejętnościach i doświadczeniu. Odpowiadając na pytania, spróbuj podać słowa kluczowe z listy zadań. Upewnij się, że podkreślasz swoje umiejętności i doświadczenia, które sprawiają, że dobrze nadajesz się do tej pracy.

Pokaż, w jaki sposób dodasz wartość. Ponieważ nie masz wymaganego stopnia, musisz zrobić wszystko, aby pokazać, że jesteś odpowiednią osobą do tej pracy. Jednym ze sposobów na to jest skupienie się na tym, w jaki sposób dodasz wartość firmie . Być może pomogłeś obniżyć koszty lub zwiększyć wydajność w innych firmach. Wyróżnij te doświadczenia i wyjaśnij, że chcesz dodać wartość tej firmie.

Przygotuj odpowiedź na prawdopodobne pytanie. Chociaż nie chcesz podkreślać swojego braku tytułu licencjata, menedżer ds. Rekrutacji może Cię o to zapytać. Możesz otrzymać pytanie typu: "Widzę, że nie masz tytułu licencjata. Czy uważasz, że przeszkadza ci to w pracy? "Upewnij się, że przygotowano odpowiedź. Kiedy odpowiadasz, spróbuj jeszcze raz podkreślić swoje kwalifikacje (zamiast skupiać się na wadach, aby nie mieć stopnia).