Jak zdecydować, czy praca jest dobrze dopasowana

Wskazówki dotyczące robienia pewnej pracy to odpowiednik

Kiedy szukasz pracy, ważne jest, aby rozważyć coś więcej niż samą pracę. Praca jest oczywiście ważna, ale warto przejrzeć więcej niż tylko wypłatę i obowiązki związane z pracą. Nie ma znaczenia jak dobra jest praca, jeśli nie będziesz szczęśliwy robiąc to.

Twoim celem powinno być zapewnienie pozycji, która dobrze pasuje do tego, kim jesteś jako osoba i ze swoim stylem życia.

Kiedy praca jest tak blisko idealnego dopasowania, jak to tylko możliwe , będzie pasować zarówno do osobistych, jak i zawodowych aspiracji.

Jak zdecydować, czy praca jest dobrze dopasowana

Jak możesz stwierdzić, czy praca jest wystarczająco dobra, aby ubiegać się o, i, co ważniejsze, skąd wiesz, czy powinieneś przyjąć ofertę pracy? Chociaż nigdy nie ma żelaznych gwarancji, po przemyślanym procesie możesz zwiększyć swoje szanse na podjęcie racjonalnej decyzji.

Zrób listę tego, co chcesz w pracy

Ważnym pierwszym krokiem jest opracowanie listy tego, czego szukasz w pracy. Profil każdego dla wybranej pracy będzie się różnić, ale poniższe czynniki należy uwzględnić podczas kompilacji listy:

Treść pracy - Twoja satysfakcja z pracy będzie określona w dużej mierze przez to, jak stymulujesz codzienne zadania dla ciebie. Nawet najlepiej płatna lub najbardziej prestiżowa praca może szybko się zestarzeć, jeśli nie lubisz pracy.

Zadaj sobie pytanie, czy zadania związane z pracą będą wykorzystywać umiejętności, z których korzystasz, abyś był pod wrażeniem pracy i bardziej prawdopodobne, że odniesie sukces. Zrób listę swoich najważniejszych umiejętności i zakreśl te, które najbardziej podobały Ci się w przeszłości, w wolontariacie, działaniach i projektach akademickich.

Kiedy czytasz opis stanowiska i omawiasz pozycję w procesie rozmowy kwalifikacyjnej, sprawdź, jak dobrze dana praca pasuje do listy umiejętności, które preferujesz.

Wynagrodzenie - Nawet to, co brzmi jak najlepsza praca, może spaść, jeśli nie jesteś zadowolony ze swojego poziomu odszkodowania. Bądź świadomy poziomu dochodów i zasiłków, których potrzebujesz, chcesz i zasługujesz. Średnie wynagrodzenie za badania dla Twojego pola i lokalizacji, dzięki czemu wiesz, jaka jest stawka. Dowiedzenie się, że jesteś niedopłacony w porównaniu do swoich rówieśników po rozpoczęciu pracy, może być demoralizujące.

The Boss - Pomyśl o idealnym kierowniku dla ciebie i dokładnie oceń osobę, z którą pracowałbyś w docelowej pozycji. Weź pod uwagę takie czynniki, jak to, czy wolisz własnego szefa, czy kogoś, kto zostawia cię do pracy w bardzo niezależny sposób. Poproś potencjalnych współpracowników, aby opisali styl zarządzania swojego ewentualnego przełożonego i poszukaj zarówno werbalnych, jak i niewerbalnych wskazówek na temat tego, jak osobowość osoby będzie się mieszała z twoją. Oto jak znaleźć właściwego szefa .

Szansa na awans - Jeśli interesuje Cię awans w Twojej dziedzinie, będziesz chciał określić, jak i kiedy możesz awansować u docelowego pracodawcy i jakie mogą być te stanowiska.

Zbadaj średnie podwyżki płac dla promocji.

Lokalizacja - dla wielu osób, gdzie praca jest zlokalizowana, może mieć ogromne znaczenie. Bliskość sztuki, kultury, zajęć rekreacyjnych, gór, oceanu, rodziny, przyjaciół i dobrych szkół może być czynnikiem. Długość i charakter twojego dojeżdżania do pracy może wpłynąć na to, jak smaczna będzie praca.

Misja Organizacji - Upewnij się, że możesz objąć cele przyszłego pracodawcy lub przynajmniej nie są zrażone przez produkty i usługi lub sposób prowadzenia biznesu. Na przykład osoba, której główne wartości koncentrują się na promowaniu dobra publicznego, prawdopodobnie nie będzie zadowolona z pracy dla firmy produkującej wyroby tytoniowe, niezależnie od tego, jak dobrze praca i wynagrodzenie są dla nich inne.

Kultura Organizacji - Dla wielu pracowników ważnym elementem tego, co myślą o swojej pracy, jest to, jak dobrze kultura pracodawcy miesza się z wartościami i stylem życia.

Jak formalny czy nieformalny jest kod ubioru? Czy organizacja ceni innowacje? Czy decyzje wypływają z kierownictwa wyższego szczebla, czy proces jest bardziej demokratyczny? Czy zachodzi potrzeba zachowania równowagi między pracą a życiem prywatnym, czy też oczekuje się, że pracownicy będą pracować 60 godzin tygodniowo? Czy organizacja jest zaniepokojona kwestiami środowiskowymi? Czy zachęcają pracowników do świadczenia usług społecznościowych?

Bezpieczeństwo pracy - Czynniki takie jak to, czy pracodawca jest w rozwijającym się lub malejącym przemyśle, czy jego udział w rynku zwiększa się, czy maleje, a jakość kierownictwa wyższego szczebla może wpłynąć na szanse, że zostaniesz zwolniony w najbliższej przyszłości.

Prestiż - Jeśli obawiasz się, jak inni Cię postrzegają, status pracodawcy i konkretnej pracy może mieć wpływ na twoją decyzję. Na przykład, jak czułbyś się w pracy jako menedżer Walmart kontra Macy's?

Przeanalizuj pracę i pracodawcę

Po wybraniu kryteriów będziesz mieć dwie opcje do określenia, jak dobrze praca pasuje do twoich specyfikacji w oparciu o twój styl podejmowania decyzji. Jeśli jesteś typem intuicyjnym, możesz po prostu przejrzeć to, co wiesz o pozycji i zastanowić się, jak dobrze czujesz, że spełnia twoje potrzeby. Twoje jelito prawie zawsze ma rację, więc słuchaj go, jeśli mówi, że podejmuje pracę - lub nie podejmuj pracy.

Jeśli jesteś bardziej zorientowany analitycznie lub ilościowo, możesz przypisać wagę każdemu czynnikowi w swoich kryteriach w skali 10 na podstawie tego, jak ważny jest dla Ciebie ten element. Następnie oceń w skali 10, ile z każdego czynnika, który rozważa ci praca.

Na przykład, jeśli treść pracy ma dla ciebie znaczenie 10, a konkretna praca oferuje poziom 8 w treści pracy, to przypisałbyś w sumie 80 punktów za ten czynnik. Jeśli pensja nie była tak ważna - na przykład 8 na 10, ale rekompensata za pracę jest na poziomie 6, to miałbyś 48 punktów za pensję.

Następnie możesz dodać wynik dla każdego ze swoich czynników i uzyskać całkowity wynik. Jeśli uważasz, że wynik jest wystarczająco zbliżony do maksymalnego możliwego wyniku, a praca wydaje ci się odpowiednia, prawdopodobnie jest to dobre dopasowanie.

W obu przypadkach będziesz chciał zidentyfikować łamacze umów lub czynniki, które sprawią, że każda pozycja będzie nieodpowiednia. Na przykład dojazd do pracy może być za daleko, pensja jest za niska, szef nie jest osobą, dla której chciałbyś pracować, albo godziny nie pasowałyby do obowiązków rodzinnych.

Nie bój się mówić Nie (dziękuję)

Odrzuciłem pracę po wielokrotnych ofertach większej ilości pieniędzy, ponieważ pieniądze nie wystarczały, aby przezwyciężyć to, co uważałem za negatywne przy ocenie pracy. Nie chciałem pracować w miejscu, w którym znajdowała się praca lub w środowisku pracy ustalonym przez firmę. Moje jelito powiedziało mi "nie" i warto było słuchać. Dostałem ofertę na lepszą pracę wkrótce po tym, jak odmówiłem ofertę, która nie była odpowiednia.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące twierdzenia, że ​​tak, lub jeśli pozytywy nie przewyższają negatywów, zastanów się dwa razy przed złożeniem wniosku. Zdecydowanie dwa razy pomyśleć przed przyjęciem oferty pracy. O wiele trudniej jest zostawić pracę, która nie działa, niż ją wyłączyć.

Kiedy mówić Nie

Nie musisz czekać, aż zaoferujesz pracę, aby go wyłączyć. Jeśli po złożeniu wniosku ponownie rozważysz, możesz odstąpić od zapłaty za pracę . Możesz to zrobić w dowolnym momencie procesu rekrutacji. W rzeczywistości, nawet jeśli byłeś najlepszym kandydatem, pracodawca będzie zadowolony, że wycofałeś się, zanim zainwestowali więcej czasu i energii w twoją kandydaturę. Zatrudnieni menedżerowie szukają również najlepszego kandydata .

Jeśli masz już ofertę, oto, jak ją grzecznie odmówić .

Powiązane artykuły: Jak odstąpić od rozważań o pracę | Jak ocenić ofertę pracy | Kiedy odrzucić ofertę pracy | Jak negocjować datę rozpoczęcia nowej pracy