Jak napisać książkę kucharską: składniki sukcesu

Profesjonalne porady dla wydawnictwa Cookbook

Jak piszesz książkę kucharską?

Najlepiej sprzedające się książki kucharskie to nie tylko książki z przepisami - są wyrazem kulinarnego punktu widzenia autora. Niezależnie od tego, czy posiadasz obszerne podręczniki takie jak Julia Child's Mastering the Art of French Cooking czy bardzo osobisty zbiór przepisów dotyczących prababki, jeśli zamierzasz opublikować książkę kucharską do publicznej sprzedaży, upewnij się, że autor "mise en place" - i są skonfigurowane z:

Dobra organizacja i równowaga w książce kucharskiej

Prawdopodobnie już wiesz, że należy uporządkować rozdziały książki kucharskiej - może według kursu (przystawka, przystawka, deser itp.) Lub według sezonowych menu.

Musisz uporządkować swój przepis i rozdziały w sposób, który ma sens pod względem tematu książki i, co ważniejsze, czytelnika, który będzie z niej gotować. Czytelnik powinien być w stanie przejrzeć spis treści i / lub indeks i dość szybko znaleźć przepis, który pasuje do jego potrzeb gotowania lub pieczenia.

Ponadto rozdziały powinny być nieco zrównoważone pod względem długości i spójne pod względem kolejności receptur. Czy organizujesz według składników (na przykład przepisy na danie główne według ich białek - drób, mięso, dania wegetariańskie itp., A następnie przepisy na desery według rodzaju lub głównego składnika - ciasto, ciasto, budyń lub czekolada, na bazie owoców itp.)

Istnieją opcje i powinieneś zobaczyć, jaka kolejność ma sens dla twojej książki.

Na przykład, jeśli jest to "Posiłki w dni powszednie", możesz zamówić przepisy pod względem czasu (postępuj naprzód, 15 minut, 30 minut itd.). Zastanów się, jak może to mieć sens dla użytkownika książki kucharskiej.

Znaczące tytuły przepisów

Idealnie, tytuły receptur powinny być zarówno opisowe, jak i sugestywne, więc czytelnik przeglądający stronę rozumie, na czym polega danie.

Podczas gdy wszyscy lubimy od czasu do czasu kaprysy, zbyt wiele przepisów, takich jak "Sunday Surprise Hash" lub "Favorite Casserole wuja Billa", nie sprawia, że ​​przepisy są "odkrywcze" (aby używać terminów online) dla nieznanego kucharza lub piekarza.

Intensywne przypisy do recept

Headnotes to mała kopia przed instrukcjami receptury w książce kucharskiej (lub w dowolnej publikacji, w której pojawia się przepis). O ile można się spodziewać, że przepis jest prosty, większość redaktorów książki kucharskiej chce zobaczyć osobowość w przypisie.

W najlepszym przypadku, przypisy do receptur będą odzwierciedlać wyjątkowy głos pisarza i ton książki kucharskiej, i zaangażować czytelnika z odrobiną historii receptury lub tradycji; nieco więcej o konkretnym składniku lub dodatkowej wskazówce lub odmianie receptury; lub nawet osobistą anegdotę, która odnosi się do przepisu w jakiś sposób w formie lub formie.

Przepisy, które "działają" dla wszystkich

Wydaje się to oczywiste, ale wielu początkujących autorów książek kucharskich nie rozumie, że przepisane, często improwizowane przepisy muszą być ściśle skodyfikowane dla ogólnego czytelnika książki kucharskiej. Przeczytaj więcej o tym, jak pisać przepisy na książkę kucharską .

Pisanie profesjonalnego przepisu na poziomie oznacza staranne testowanie receptur i degustację, nie tylko przez autora, ale często przez bezstronną partię lub przyjęcia, a także w celu sprawdzenia, czy przepis ma sens dla kucharza lub piekarza, który nie użył przepisu wcześniej lub kto może mieć inny poziom umiejętności niż twórca receptury.

Aby mogły one "pracować", przepisy muszą być również starannie sprawdzane.

Oryginalne przepisy - nigdy "pożyczone" z innych źródeł

Ponieważ jest tak wiele "klasycznych" przepisów, a inne przepisy są tak często przekazywane i omijane, łatwo zapomnieć, że jest dużo pracy, która idzie do opracowania i testowania przepisów kulinarnych, które kulinarni profesjonaliści publikują w czasopismach, książkach i online (patrz "testowanie receptury" w powyższym akapicie).

Prawo autorskie nie chroni listy składników w przepisie. Jednak ochrona praw autorskich rozszerza "znaczną literacką ekspresję - na przykład opis, wyjaśnienie lub ilustrację - która towarzyszy przepisowi lub formule lub kombinacji przepisów, tak jak w książce kucharskiej". W książkach kucharskich to wyrażenie literackie zawierałoby przypisy i prawdopodobnie wszelkie techniki opracowane przez autora lub osoby pracujące w imieniu autora.

Co więcej, Międzynarodowe Stowarzyszenie Profesjonalnych Kulinarnych (IACP) ma kodeks etyczny i standardy dla właściwego kredytowania receptur .

Jeśli chcesz opublikować książkę kucharską dla publiczności, a do swojej książki dołączasz klasyczny przepis, upewnij się, że przyniesiesz coś nowego. I dla dobra etyki i twojej dobrej karmy z książek kucharskich, uważaj, aby twoje przepisy nie naruszały praw autorskich innych osób.

Wizja ukończonej książki kucharskiej

Jak wyobrażasz sobie gotową książkę kucharską? Ile przepisów? Ile zdjęć? Czy sam planujesz fotografię kulinarną z książki kucharskiej? Czy będą to techniki czy talerze albo obie te potrawy? Ograniczenia budżetowe mogą wpływać na twój plan fotografowania żywności, ale dobrze jest mieć pojęcie o tym, jak ma wyglądać gotowy pakiet książek.

Oczywiście, jest jeszcze więcej publikacji książki kucharskiej - platformy , propozycji książek , agenta literackiego , wydawcy ... ale posiadanie zawartości książki kucharskiej na poziomie profesjonalnym to fantastyczny sposób na rozpoczęcie.