Młodych dorosłych i nowych dorosłych rynków książki

Fakty i liczby do poznania

Gatunek fikcyjny Young Adult (YA) jest kategorią skierowaną do nastolatków, ale wiele książek ma także dorosłych. Dla autorów, którzy chcą opublikować książkę na arenie YA, oto kilka faktów i liczb na temat rynku tych książek.

Czym dokładnie jest młoda dorosła książka?

Według organizacji Young Adult Library Services Association (YALSA), oddziału American Library Association (ALA) , książki YA są skierowane do dzieci w wieku od 12 do 18 lat.

W większości (jeśli nie we wszystkich przypadkach) bohaterowie powieści mieszczą się w tych przedziałach wiekowych, a historia opowiadana jest oczami nastolatków.

Od dwunastu do osiemnastu lat jest duży rozkwit w wieku, zarówno od czytania, jak i poziomu rozwoju osobistego. Jest też duży rozrzut w temacie. Książki YA znane są z wielu różnych światów i tematów - współczesnych, dystopijnych, romantycznych , paranormalnych, narkotyków, seksu, zagadnień płciowych, rozwodu rodziców, śmiertelnego raka, zastraszania.

Niezależnie od tego, czy bohaterowie rywalizują w Igrzyskach głodowych czy w piłce nożnej w szkole średniej, jedną z rzeczy, która łączy najbardziej udane książki z gatunku YA, są wysokie emocjonalne stawki. Niezależnie od tego, czy jest to dosłowna walka na śmierć, czy życie w szkole, emocjonalna stawka i intensywność emocjonalna są proporcjonalne do szalejącej hormonalnej intensywności zamierzonego grona odbiorców.

Rynek YA Book

Liczba tytułów Young Adult opublikowanych ponad dwukrotnie w ciągu dekady w latach 2002-2012 - w 2012 roku ukazało się ponad 10 000 książek YA w porównaniu do około 4700 w roku 2002.

Liczba opublikowanych ebooków dla Młodych Dorosłych gwałtownie eksplodowała w tym samym okresie, częściowo ze względu na genezę i rozwój samego rynku książek cyfrowych. Jednak procentowy wzrost liczby sprzedaży dla YA znacznie przewyższa procentowy wzrost sprzedaży e-booków dla dorosłych, co wskazuje na dramatyczny ogólny wzrost.

Innymi słowy, rynek książek dla Młodych Dorosłych rozwija się.

Kto czyta książki dla dorosłych?

Um, młodzi dorośli w wieku 12-18 lat?

Tak, ale wielu dorosłych przyznaje się do czytania w gatunku Młodych Dorosłych - trochę obsesyjnie. Ponownie emocjonalne stawki sprawiają, że książki przyciągają szeroki wachlarz czytelników w każdym wieku.

Według niektórych szacunków rynkowych prawie 70% wszystkich tytułów YA jest kupowanych przez osoby dorosłe w wieku od 18 do 64 lat. Oczywiście niektóre z nich to rodzice, ale przy założeniu, że większość rzeczywistych młodych dorosłych jest w wieku wystarczającym do zrobienia i zrobienia kupują własne książki, wiele "nie-młodych dorosłych" czyta te książki dla nastolatków.

Które tematy YA są popularne?

Podobnie jak rynek książki dla dorosłych, fikcja YA ma niezliczone odmiany i popularność wosków i ubogich - dojrzewających w różnym czasie i / lub kulturze ( Drzewo rośnie na Brooklynie, Zabić drozda ); narkotyki i gangi ( Go Ask Alice, Rumblefish, The Outsiders) , wampiry i zjawiska paranormalne (seria Zmierzch ), dystopia ( Igrzyska śmierci i rozbieżne serie), współczesne ( The Fault In Our Stars, Eleanor & Park ).

Pisarze, którzy spróbują napisać do tego, co jest popularne na rynku "dzisiaj", są uprzedzeni, że literaccy agenci i wydawcy często są zalewani gatunek chwili, że trendy mają tendencję do szczytu i znikają.

Co wiąże się z filmami dla młodych dorosłych?

Nie tylko powiązania filmowe ( The Hunger Games, Rozbieżne, The Fault In Our Stars ), ale także telewizyjne powiązania ( The Vampire Diaries, Pretty Little Liars ) pomagają przyciągnąć więcej widzów do książki. Jak każda napędzana historią własność intelektualna z gorliwym (lub, bardziej żarłocznym ), popularne powieści dla młodych dorosłych są atrakcyjne dla producentów filmowych i telewizyjnych.

Ale przy tak dużej cyfrowej rozproszeniu, nie czyta się idąc drogą Dodo?

Ludzie wciąż uwielbiają dobrą historię - a rewolucja cyfrowa otwiera nowe platformy i sposoby na opowiadanie historii - jak transwestyta opowiadania. A dzięki mediom społecznościowym i autorom, którzy blogują i wideo, Internet znacznie rozszerzył możliwości młodych osób, by nawiązać kontakt z autorami, których podziwiają, i uzyskać więcej szczegółowych informacji na temat historii, z którymi się łączą (wzywanie Johna Greena).

Bezpośrednie możliwości czytnika w Internecie dały więcej okazji do połączenia z autorami na żywo - przykładem jest wydarzenie BookCon . I sądząc po powodzi młodych, żarłocznych czytelników na imprezach BookCon, rynek Młodych Dorosłych będzie zdrowy przez długi czas.

Zasoby dla młodych dorosłych pisarzy

Wielu pisarzy zwraca uwagę na YA, a jeśli jesteś jednym z nich, oto kilka zasobów, które pomogą Ci skuteczniej pisać i sprzedawać młodym dorosłym widzom.

SCBWI : Society of Children's Book Writers and Illustrators (SCBWI) to organizacja non-profit dla pisarzy i ilustratorów w dziedzinie literatury dla dzieci i młodzieży, czasopism, filmu, telewizji i multimediów. Oferują bogactwo zasobów, w tym konferencje, granty i wsparcie rówieśnicze dla autorów i pisarzy, którzy aspirują do autorstwa.

YALSA i nastolatka Przeczytaj tydzień: Celem działu Stowarzyszenia Młodych Dorosłych Usług Bibliotecznych (YALSA) Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotek jest zaangażowanie czytelników YA - innymi słowy, podzielają twój cel pisania YA, polegający na umieszczeniu większej liczby książek w nastoletnich rękach. Jako sponsorzy Teen Read Week, każdego października, oferują zasoby dla bibliotekarzy i księgarzy, którzy wspierają czytanie nastolatków, biblioteki, książki i, co za tym idzie, są dobrodziejstwem dla autorów YA.

Wykorzystaj lokalne wydarzenia do badań lub zaoferuj się jako źródło do Teen Read Week, który pomoże rozwinąć twoje kontakty i społeczność czytelników.

Dowiedz się więcej o tym, w jaki sposób autorzy mogą zaangażować się w Teen Read Week, z korzyścią dla wszystkich.

Goodreads: Ta strona ma na celu połączenie podobnie myślących miłośników książek o wszystkich gustach i perswazjach, co jest dobrodziejstwem dla pisania badań i pomagania w budowaniu społeczności, która może pomóc w poprawie twoich tekstów (na przykład, możesz poprosić społeczność Goodreads o radę na temat najlepsze książki do zbadania, lub - gdy dobrze poznasz niektóre z nich - poproś ich o opinie na temat twojej powieści ). Twoja społeczność Goodreads może również pomóc Ci w powiększeniu grona odbiorców dla własnej fikcji. Dowiedz się więcej o tym, w jaki sposób autorzy mogą wykorzystać Goodreads, aby znaleźć czytelników do swoich książek .

Writers Digest: zarówno magazyn, jak i strona internetowa mają bogate zasoby dla początkujących autorów. Niezależnie od gatunku, do którego aspirujesz, ten zasób ma długą historię praktycznych wskazówek, moralnego wsparcia i wspaniałych ogólnych porad dotyczących pisania życia. Biorąc pod uwagę popularność tego gatunku, autorzy powinni subskrybować lub często sprawdzać nowe treści związane z pisaniem Young Adult.

Young Adult Books: Aby napisać fikcję dla młodych dorosłych, musisz najpierw zbadać. A przez badania rozumiem "czytanie" - czytanie partii i wiele powieści YA, aby zobaczyć z pierwszej ręki i zrozumieć konwencje gatunku, parametry i zakresy tonów, punktu widzenia, emocjonalnego nachylenia i tematu. Na szczęście mój kolega po stronie konsumenckiej Młodego Dorosłego ma wiele porad, które poprowadzą cię do literatury, której szukasz, by zainspirować i napisać własną powieść.

Publikowanie książek: Tak, zapewniam tej stronie wtyczkę. Ponieważ istnieje szansa, że ​​dostałeś się do tej strony za pomocą wyszukiwarki (mam statystyki), może to nie być najważniejsze, aby kierować się bogactwem przydatnych treści na temat publikacji książek na tej stronie. Pozwól, że dam ci trochę wstępnych wskazówek i odpowiednich linków. Dowiedz się więcej o:

Co definiuje nowy dorosły gatunek książek?

Stosunkowo nowy gatunek fikcji, New Adult pojawił się jako termin w konkursie 2009 St. Martin's. Wypełniając lukę między Young Adult and Adult Fiction, celem NA są czytelnicy w wieku od 18 do połowy lat 20., gdy nowi dorośli poczują się najpierw niezależni i znajdą swoje miejsce w świecie.

Nowe historie dla dorosłych są często skierowane do młodych czytelniczek, co powoduje, że niektórzy zrzucają je z Romance lub z Chick Lit - ale gatunek New Adult ma pewne konwencje, które odróżniają je od jednego z nich.

Nowa sprawa dla dorosłych

Nowa tematyka dla dorosłych jest tematem dorosłym, ale skierowana jest do czytelników, którzy (podobnie jak bohaterowie książek) po raz pierwszy spotykają się w sytuacjach dorosłych.

Seks na ogół odgrywa pewną rolę i może być graficzny - ale (w przeciwieństwie do fikcji erotycznej, jak Fifty Shades of Grey ) seks niekoniecznie jest głównym powodem istnienia utworu, a jedynie jednym z ważniejszych aspektów jego samozachowawczej podróży. odkrycie.

Podobnie jak w przypadku Nowego Dorosłego w życiu, inne kluczowe obszary podróży bohaterów do samopoznania to praca i kariera, pierwsze mieszkanie i finanse.

Nowy dźwięk dla dorosłych i ustawienia

Podobnie jak hormonalnie naładowana YA, New Adult również zwykle charakteryzuje się głęboko odczuwanym dramatem. Ale - znowu, w odróżnieniu od Romansu czy Laska - zakończenia często odzwierciedlają wiedzę, że postać nie jest rozwinięta - że jest to część historii bohaterów, niekoniecznie konkluzja.

Często miejscem współczesnych książek New Adult jest kampus uniwersytecki. Tak jak ci, którzy czytają książki, bohaterowie są po raz pierwszy z dala od domu i więzów rodziców. Badają, testują swoje wartości, tracą i próbują przekraczać granice i rozciągają się, aby odkryć siebie, swoje granice. Niekiedy pojawiają się także pierwsze prace i pierwsze mieszkania.

Podobnie jak w przypadku Romansu i Spekulacji , Nowi dorośli mogą należeć do wielu kategorii lub podgatunków, więc nie-współczesne historie mogą również mieć miejsce w otoczeniu historycznym lub w świecie paranormalnym. Nowa strona internetowa Naalley.com koncentruje się na gatunkach takich jak "słodki", "parny", "wielokulturowy" i wiele innych.

Geneza wydawnicza nowych dorosłych

Istnienie gatunku New Adult zyskało popularność na arenie wydawniczej DIY, gdzie książki te pojawiły się na długo przed tym, zanim tradycyjni wydawcy zdali sobie sprawę, że istnieje luka na rynku.

Podobnie jak wielu autorów romansu, niektórzy nowi dorośli autorzy zostali "odkryci" przez tradycyjne wydawnictwa książek po tym, jak ich liczba sprzedaży (i wynikający z tego potencjał zysku) była wystarczająco wysoka, aby wylądować na listach bestsellerów i zwrócić na nie uwagę.

Kluczowi nowi autorzy dorosłych

Przykłady autoportretów Nowi dorośli pisarze, którzy później otrzymali tradycyjne umowy książkowe to:

Inni lubiani autorzy New Adult to Tamara Webber ( Easy ), Abbi Gines (serial Too Far ); Jessica Sorensen (seria Coincidence ); i KA Tucker (seria dziesięciu małych oddechów ).

Ponieważ gatunek stał się popularny, wielu uznanych autorów przeszło do NA - na przykład J. Lynn jest pseudonimem New Adult bestsellerowej autorki YA i Adult Romance Jennifer L. Armentrout.

Nowi dorośli wydawcy

Jak wspomniano powyżej, wielu odnoszących sukcesy autorów Nowego Dorosłego miało swoje początki, przechodząc do DIY.

Jeśli chodzi o tradycyjnych, oto kilka przykładów głównych wydawców, którzy mają linię New Adult lub nabywają tytuły New Adult dla swoich list Adult Adult lub Adult Fiction.

Nowe listy dla dorosłych można znaleźć w wydawnictwach typu "digital-first romance" i głównych wydawnictwach romantycznych .