Co należy uwzględnić przed zaakceptowaniem oferty pracy

Kiedy zastanawiasz się nad ofertą pracy, możesz myśleć o wiele więcej niż tylko o tym, ile otrzymasz. Wynagrodzenie jest oczywiście ważne i może być decydującym czynnikiem przy przyjmowaniu oferty pracy .

Jednak pozostałe części pakietu kompensacyjnego są prawie tak samo ważne. Twoja pensja pokryje twoje miesięczne rachunki, ale musisz także wziąć pod uwagę świadczenia pracownicze, dodatki i niematerialne rzeczy, które czynią pracę dobrą.

Oto kilka rzeczy, które należy rozważyć przed zaakceptowaniem oferty pracy, w tym na co zwrócić uwagę przy ocenie ofert pracy, a kiedy może być sens, aby ją wyłączyć.

 • 01 Oceń ofertę pracy

  Zanim powiesz "tak", weźmiesz pracę, rozważysz cały pakiet odszkodowań - wynagrodzenie, świadczenia, korzyści, środowisko pracy, harmonogram i godziny. Zastanów się również nad opisem stanowiska i czy byłbyś zadowolony z pracy w tej firmie.

  Zważaj za i przeciw i poświęć trochę czasu na przemyślenie oferty. Nie musisz od razu mówić "tak", jeśli masz zamiar to zaakceptować. Zapytaj pracodawcę, kiedy potrzebuje odpowiedzi. Jeśli masz dwie oferty do rozważenia, skorzystaj z listy porównawczej, aby pomóc Ci zdecydować, którą z nich przyjąć.

 • 02 Ocena świadczeń pracowniczych i korzyści

  Świadczenia pracownicze, w tym ubezpieczenie zdrowotne, plany emerytalne, urlop wypoczynkowy i chorobowy oraz ubezpieczenie na życie i niepełnosprawność mogą stanowić do 30% wynagrodzenia. Ważne jest, aby poświęcić czas na sprawdzenie, co masz do zaoferowania, aby upewnić się, że na tym etapie życia zawodowego jest to potrzebne Tobie i Twojej rodzinie.
 • 03 Uzyskaj dobry plan emerytalny

  Nie wszystkie plany emerytalne są sobie równe. Świetny plan emerytalny może znacznie podnieść wartość oferty pracy, a nawet może przeważyć wyższe wynagrodzenie u innego pracodawcy. Zapoznaj się z tymi wytycznymi dotyczącymi tego, co stanowi dobry plan emerytalny, abyś mógł porównać to, co już masz z tym, co oferujesz.
 • 04 Oceń opcje na akcje

  Opcje na akcje dają pracownikom możliwość kupowania akcji spółki po określonej cenie, w określonym czasie. Mogą być lukratywne, szczególnie w branżach rozwijających się. Rozważając lub porównując pakiet wynagrodzeń z korzyściami z opcji na akcje, upewnij się, że dokładnie wiesz, jak działają opcje na akcje i jakie mogą być one warte w przyszłości.
 • 05 Poproś o więcej czasu

  Co powinieneś zrobić, jeśli żonglujesz wieloma ofertami pracy lub nie masz 100% pewności, że jest to właściwe zadanie? Ważne jest, aby nie spieszyć się z nową pracą, której nie jesteś pewien. Oto, jak poprosić o rozszerzenie, aby uzyskać więcej czasu na podjęcie decyzji.
 • 06 Negocjuj wynagrodzenie

  Po przeanalizowaniu wszystkich szczegółów swojej oferty, spójrz ponownie na wynagrodzenie. Wystarczy? Wolisz zarabiać więcej? Czy jest miejsce do negocjacji? Jeśli nie uda ci się uzyskać wypłaty, to będzie to problem, niezależnie od tego, jak wielkie są korzyści.

  Jeśli nie masz pewności co do wynagrodzenia, zastanów się nad stworzeniem budżetu, dzięki czemu będziesz dokładnie wiedzieć, jak daleko wypłata będzie rosnąć każdego miesiąca.

 • 07 Negocjuj ofertę licznika

  Niektóre pakiety odszkodowań są zbywalne, inne nie. Jednym z najlepszych sposobów, aby się tego dowiedzieć, jest poproszenie o spotkanie w celu omówienia oferty. W ten sposób możesz uważnie podejść do pracodawcy, aby sprawdzić, w którym pokoju masz wynegocjować lepszą ofertę.
 • 08 Kiedy odrzucić ofertę pracy

  Prawa autorskie istockphoto.com/lmilian

  Istnieje wiele różnych powodów odrzucenia oferty pracy. To może nie być właściwa praca dla ciebie. Lub wynagrodzenie lub świadczenia mogą nie być tym, czego potrzebujesz. Nie ma nic złego w odmawianiu, ale grzecznie odmawiaj, jeśli nie podejmiesz pracy.

 • 09 Jak przyjąć lub odrzucić ofertę pracy

  Po podjęciu decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu oferty, należy poinformować o tym pracodawcę. Poświęć czas, aby formalnie zaakceptować lub odrzucić pozycję i rób to z wdziękiem, aby nie spalić żadnych mostów z potencjalnym pracodawcą.