Co uwzględnić w liście rezygnacji, aby przerwać pracę

Gdy już zdecydujesz się rzucić pracę, profesjonalną rzeczą jest złożenie listu z rezygnacją. Twój list z rezygnacją ułatwi Ci przejście w ciągu najbliższych dwóch tygodni w pracy, a także pomoże Ci utrzymać pozytywne relacje z pracodawcą, nawet gdy nie będziesz już w firmie.

Mów krótko i zwięźle

Podczas pisania listu z rezygnacją ważne jest, aby był jak najprostszy, zwięzły i skoncentrowany.

List powinien również być pozytywny. Jeśli podjąłeś decyzję o przejściu dalej, nie ma sensu krytykować twojego pracodawcy lub twojej pracy.

Twój list rezygnacyjny powinien zawierać informacje o Twoim wyjeździe. Możesz również poinformować pracodawcę, że doceniasz swój czas w firmie. Jeśli nie masz pewności, co napisać, przejrzyj przykłady listów rezygnacji, aby uzyskać pomysły na strukturę i treść listu.

Co uwzględnić w liście rezygnacji

Zazwyczaj lepiej jest zrezygnować osobiście, a następnie złożyć formalny list rezygnacyjny. Jeśli jednak chcesz wysłać wiadomość e-mail z rezygnacją, napisz ją tak profesjonalnie, jak list z rezygnacją na papierze. Oto jak wysłać wiadomość rezygnacji z wiadomości e-mail .

Niezależnie od tego, dlaczego rezygnujesz lub jak się z tym czujesz, jeśli podasz powód, dla którego odchodzisz, upewnij się, że nie uwzględniasz niczego negatywnego lub lekceważącego w sprawie firmy, swojego przełożonego, współpracowników lub podwładnych.

List ten zostanie uwzględniony w aktach dotyczących zatrudnienia i może zostać udostępniony potencjalnym przyszłym pracodawcom; dlatego powinien być profesjonalny i uprzejmy.

Porady dotyczące pisania listów rezygnacyjnych

Chociaż w pewnych okolicznościach, takich jak ruch na trasach międzynarodowych lub decyzja o skupieniu się na rodzicielstwie, może być sens ujawnienie przyczyny rezygnacji, w wielu przypadkach udostępnianie szczegółów dotyczących przyczyny rezygnacji nie jest konieczne.

Ogólnie rzecz biorąc, trzymanie listu z rezygnacją krótko i na temat jest korzystne. Chociaż nie jest to wymagane, ogólnie doceniane jest oferowanie pomocy podczas okresu przejściowego i kolejnych tygodni.

Aby upewnić się, że Twój list rezygnacyjny zawiera wszystkie właściwe informacje i nie ma złych informacji, przejrzyj te wskazówki dotyczące pisania listu rezygnacyjnego przed złożeniem rezygnacji.

Wskazówki dotyczące pisania i formatowania listu

Rezygnacja Długość listu: Zachowaj zwięzłość w swoim piśmie o rezygnacji; nie chcesz pisać stron i stron o swojej nowej pracy lub dlaczego nie lubisz swojej obecnej. Większość listów rezygnacji to nie więcej niż jedna wpisana strona.

Czcionka i rozmiar: Użyj tradycyjnej czcionki, takiej jak Times New Roman, Arial lub Calibri. Rozmiar czcionki powinien wynosić od 10 do 12 punktów.

Format: Litera rezygnacji powinna być jednoprzestrzenna spacją między każdym akapitem. Użyj około 1 "marginesów i wyrównaj tekst w lewo (wyrównanie dla większości dokumentów biznesowych).

Dokładność: Pamiętaj, aby edytować swój list rezygnacji przed wysłaniem go pocztą. Pokaż list z rezygnacją do doradcy zawodowego lub poproś znajomego o przejrzenie go, jeśli chcesz, aby ktoś inny sprawdził to za Ciebie.

E-mail lub poczta ?: Zawsze najlepiej jest zrezygnować osobiście, a następnie kontynuować, wysyłając list rezygnacyjny.

Jeśli jednak okoliczności nie pozwalają ci osobiście porozmawiać z przełożonym i musisz je natychmiast powiadomić, możesz wysłać e-mail z rezygnacją. Ten e-mail powinien być zgodny z tymi samymi wytycznymi co oficjalny list rezygnacyjny.

Jak zorganizować list rezygnacji

Nagłówek: List z rezygnacją powinien rozpoczynać się od Ciebie i od informacji kontaktowych pracodawcy (imię i nazwisko, tytuł, nazwa firmy, adres, numer telefonu, adres e-mail), a następnie daty. Jeśli jest to wiadomość e-mail, a nie faktyczna, podaj swoje dane kontaktowe na końcu listu, po podpisie.

Zwrot grzecznościowy: Złóż list z rezygnacją do swojego przełożonego. Użyj jego formalnego tytułu ("Drogi Panie / Pani XYZ)

Ustęp 1: Podaj, że rezygnujesz i podaj datę, kiedy Twoja rezygnacja będzie skuteczna. Sprawdź swoją umowę, aby sprawdzić, ile musisz zapłacić swojemu przełożonemu.

Paragraf 2: (Opcjonalnie) Jeśli chcesz, możesz powiedzieć, dlaczego odchodzisz (tzn. Zaczynasz inną pracę, wracasz do szkoły, bierzesz wolne), ale nie jest to konieczne. Jeśli zdecydujesz się powiedzieć, dlaczego odchodzisz, bądź pozytywny - skup się na tym, gdzie idziesz dalej, a nie na tym, co nie podobało Ci się w obecnej pracy.

Ustęp 3: (Opcjonalne) Jeśli nie wiesz, że będziesz całkowicie niedostępny, powiedz, że jesteś gotów pomóc w przejściu, które spowoduje twoje odejście.

Ustęp 5: (Opcjonalne) Jeśli chciałbyś otrzymać referencje od swojego przełożonego, możesz poprosić o to tutaj.

Paragraf 4: (Opcjonalnie) Podziękuj swojemu kierownikowi za możliwość pracy w firmie. Jeśli masz szczególnie dobre doświadczenia, możesz dowiedzieć się więcej o tym, co doceniasz w pracy (ludzie, z którymi pracowałeś, projekty, nad którymi pracowałeś itp.).

Zamknij: użyj uprzejmego, ale formalnego podpisu, na przykład "Z poważaniem" lub "Z poważaniem".

Podpis: Zakończ podpisem, odręcznie, a następnie wpisz nazwę. Jeśli jest to wiadomość e-mail, po prostu wpisz swoje imię i nazwisko, a następnie swoje dane kontaktowe.

Czego nie zawrzeć w twoim liście

Jeśli nie lubisz tej pracy, nie musisz tego mówić w swoim liście. Nie chcesz robić żadnych wrogów - w końcu możesz poprosić swojego kierownika o rekomendację.

Jeśli jednak planujesz wystąpić z roszczeniem prawnym przeciwko pracodawcy za niewłaściwe traktowanie itp., Może to być w twoim najlepszym interesie pominięcie tej sekcji. Oto lista rzeczy, których nie można zawrzeć w liście z rezygnacją .