Kiedy Aby wyłączyć ofertę pracy

Kiedy ma sens odrzucenie oferty pracy ? Nawet jeśli desperacko poszukujesz zatrudnienia, jeśli wiesz, że praca nie będzie dobrze pasować, może to oznaczać odrzucenie oferty. Lepiej nie podejmować pracy, niż mieć pracę, która nie zadziała niedługo później. Są pewne okoliczności, zwłaszcza gdy znajdujesz się w trudnej sytuacji finansowej, gdzie może być sens zaakceptować pozycję, której naprawdę nie chcesz .

Kiedy Aby wyłączyć ofertę pracy

Istnieje wiele dobrych powodów, aby odrzucić ofertę. Ta praca może nie opłacić wystarczająco dużo pieniędzy, obowiązki w pracy mogą nie być tym, czego szukasz, może nie być miejsca na awans do szczebla kariery lub możesz nie czuć, że istnieje dobre dopasowanie między tobą a twoim przyszłym szefem, współpracownicy lub firma. Możesz mieć kolejną ofertę, która jest o wiele lepsza . Oferta pracy może być warunkowa , a Ty możesz nie być gotowy lub nie być w stanie spełnić wymagań.

Oceń ofertę

Mimo że otrzymanie oferty pracy jest celem każdego poszukiwania pracy, ważne jest, aby dokładnie ocenić każdą ofertę, aby upewnić się, że praca jest odpowiednia dla Ciebie. Jeśli nie masz pewności co do stanowiska lub jeśli jelito mówi ci, że to nie jest praca dla ciebie, poproś o więcej czasu na podjęcie decyzji .

Kiedy należy rozważyć odrzucenie oferty pracy? Jeśli masz szansę poznać swojego przyszłego szefa, ważnym aspektem będzie twoje postrzeganie charakteru i styl zarządzania przyszłego przełożonego.

Jeśli masz poważne wątpliwości, czy ta osoba jest pozytywnym i wspierającym szefem, zachowaj ostrożność. Poproś o możliwość spotkania się z innymi pracownikami, którzy zgłaszają się do twojego potencjalnego przełożonego i zadaj neutralne brzmiące pytania:

Ponieważ większość pracowników często zmienia pracę w nowoczesnej gospodarce, ważne będzie, aby ocenić, ile i ile nauczysz się w nowej pracy. Czy zaakceptowanie tej nowej pracy pomoże ci uzyskać mocną argumentację za przyszłymi pracami lub może stagnujesz rozwój? Czy organizacja posiada solidny program szkoleniowy dla młodszych pracowników?

Pieniądze mają znaczenie

Sytuacja finansowa i pozycja rynkowa Twojego przyszłego pracodawcy będą kolejną krytyczną kwestią do oceny. Czy firma się rozwija? Czy firma jest stabilna finansowo? Czy ich produkty i usługi są dobrze znane i szanowane? Organizacje, które grzęzną często będą musiały zmniejszyć budżety i zwolnić pracowników.

Szansa na awans

W przypadku pozycji na poziomie podstawowym lub niższym, będziesz chciał ustalić, czy firma często promuje osoby z pracy, którą ci zaproponowano.

Praca z jasną i realistyczną ścieżką kariery będzie miała większą wartość w momencie rozpoczęcia kariery. Jeśli pracodawca nie jest w stanie wykazać wyraźnego wzorca wzrostu w rozsądnym czasie, możesz rozważyć odrzucenie tej oferty. Podobnie, jeśli odkryjesz, że pracodawca ma słabe wyniki w zakresie zatrzymywania nowych pracowników, powinieneś zachować ostrożność.

Odszkodowania i świadczenia

Oczywiście odszkodowania i świadczenia są przyczyną odrzucenia wielu ofert. Upewnij się, że znasz standardy wynagrodzeń za pracę i branżę. Przejrzyj internetowe witryny płacowe, aby uzyskać dane z ankiety dla podobnych zadań w Twojej lokalizacji.

Jednak nie należy przypisywać początkowej pensji zbyt dużej wagi jako czynnikowi decydującemu o ofercie, szczególnie jeśli istnieje określony wzorzec wzrostu wynagrodzeń w czasie, a ty rozwiniesz cenne umiejętności w pracy. Oto jak porównać pakiety świadczeń dla pracowników .

Przyjęcie oferty

Jeśli zdecydujesz się zaakceptować ofertę pracy, ważne jest, abyś miał pewność, że masz jasne dane, w tym wynagrodzenie (wynagrodzenie i świadczenia), harmonogram prac, czas wolny od pracy i obowiązki zawodowe. Nie chcesz być jak osoba poszukująca pracy, która odkryła normalne godziny pracy, którą zaakceptował, była 50 godzin tygodniowo, a nie 40, które oczekiwał.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, czas na ich zadawanie jest przed przyjęciem pracy.

Odmowa oferty

Jeśli zdecydujesz się odrzucić ofertę, ważne będzie, aby zrobić to we właściwy sposób i we właściwym czasie. Niedawno usłyszałem o osobie, która wstała i wyszła w środku wywiadu, mówiąc, że to nie jest praca dla niego.

Typowa uprzejmość oznacza uprzejmość, nawet jeśli wiesz, że nie chcesz tej pracy. Dodatkowo w firmie mogą być inne możliwości, które lepiej pasują. Jeśli odrzucisz taktownie, możesz mieć możliwość wzięcia udziału w innej roli.

Zazwyczaj najlepiej jest poświęcić trochę czasu na rozważenie oferty, nawet jeśli skłaniasz się do jej wyłączenia. Napisz uprzejmy list, w którym wyrażasz swoją wdzięczność za możliwość zbadania pracy. Jeśli okaże się, że praca nie wykorzystała krytycznych umiejętności lub zainteresowań, ale pracodawca robił wrażenie, możesz zapytać o inne, bardziej odpowiednie stanowiska.

Podobnie, są chwile w trakcie rozmowy, kiedy staje się jasne, że praca nie jest dla ciebie odpowiednia. Jeśli firma apeluje, ale nie jest to praca, możesz uprzejmie podzielić się swoim zainteresowaniem innymi pozycjami bardziej zgodnie ze swoimi mocnymi stronami po zakończeniu rozmowy kwalifikacyjnej.

Przeczytaj więcej: Jak zdecydować, czy praca jest dobra Co należy uwzględnić przed przyjęciem oferty pracy | Jak negocjować ofertę licznika