Czy mogę uzyskać bezrobocie, jeśli jestem zwolniony?

Jak określić uprawnienia bezrobotnych po zwolnieniu

Istnieją zasiłki dla bezrobotnych, które pomagają chronić pracowników na wypadek utraty pracy, bez żadnej winy, dzięki czemu mogą związać koniec z końcem, dopóki nie znajdą nowej pozycji. W zależności od okoliczności i stanu, w którym pracowałeś, możesz zbierać bezrobocie, jeśli zostaniesz zwolniony z pracy.

Wypowiedzenie w Will

Większość pracowników jest zatrudniona do woli , co oznacza, że ​​umowa o pracę może zostać rozwiązana w dowolnym momencie przez którąkolwiek ze stron.

Oznacza to, że jeśli zwolniono cię z pracy, ponieważ nie byłeś odpowiedni do tej pracy, Twoja pozycja została usunięta z powodu cięć w firmie lub z powodu słabych wyników w pracy lub braku umiejętności, możesz kwalifikować się do bezrobocia korzyści .

Jeśli jednak zdecydujesz się zrezygnować z pracy , prawdopodobnie nie będziesz mieć prawa do zasiłku dla bezrobotnych, chociaż istnieją pewne szczególne, łagodzące okoliczności, które mogą mieć zastosowanie.

Zasiłek dla bezrobotnych, gdy jesteś zwolniony z pracy

Kiedy zostaniesz wypowiedziana z powodu przyczyny lub niewłaściwego postępowania, możesz nie być uprawniony do zasiłku dla bezrobotnych. Niewłaściwe postępowanie obejmuje; kradzież, kłamanie, nieudana próba narkotyków lub alkoholu , fałszowanie zapisów, celowe naruszanie polityki firmy lub zasad, molestowanie seksualne i inne poważne działania związane z zatrudnieniem.

Nawet postępowanie poza biurem, takie jak problematyczny wpis w mediach społecznościowych na koncie osobistym lub popełnienie przestępstwa, może zdyskwalifikować cię z otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych.

W niektórych stanach, zwolnienie z pracy za kradzież świadczy o ciągłym otrzymywaniu zasiłku dla bezrobotnych; w innych przypadkach uniemożliwia jedynie otrzymanie rekompensaty na ograniczony czas.

Po wylaniu

Dowiedz się, jakie masz prawa, gdy jesteś zwolniony z pracy . Twoja firma może zaoferować pakiet odpraw, a także możesz sprawdzić, jakie inne programy państwowe możesz kwalifikować się do pomocy rodzinie podczas poszukiwania pracy.

Warto również zebrać wszelkie dokumenty dotyczące wypowiedzenia, najlepiej zrobić to wcześniej, jeśli podejrzewasz, że jesteś narażony na ryzyko wypowiedzenia lub od razu. Wiadomości e-mail, notatki dotyczące spotkań, wiadomości telefoniczne, notatki do lekarza itp. Mogą stanowić dowód, który możesz potrzebować, jeśli Twoje roszczenie dotyczące bezrobocia zostanie odrzucone .

Jeśli zostałeś zwolniony z pracy i nie jesteś pewien, czy jesteś uprawniony do zasiłku dla bezrobotnych, skontaktuj się z urzędem ds. Bezrobocia. Oprócz weryfikacji przyczyny wypowiedzenia, mogą one pomóc w spełnieniu minimalnych wymagań dotyczących zarobków i czasu trwania zatrudnienia, aby można było rozpatrzyć wniosek. Pomogą ci one uzyskać zasiłek dla bezrobotnych, do którego jesteś uprawniony, a także wyjaśnią kwotę i długość ubezpieczenia, które powinieneś otrzymać.

Jak działa bezrobocie?

Zasiłek dla bezrobotnych otrzymuje większość środków z podatków płaconych przez pracodawców, a każde państwo prowadzi własny program dla bezrobotnych. Państwa mają autonomię w odniesieniu do tego, kto może otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, jak długo i kwotę rekompensaty.

Chociaż rekompensata dla bezrobotnych może być myląca, strona internetowa dotycząca bezrobocia na Twoim stanie może pomóc odpowiedzieć na wiele twoich pytań.

Aby uzyskać pomoc w prowadzeniu tego procesu, możesz zadzwonić do urzędu ds. Bezrobocia w Twoim stanie - często rozmawiając bezpośrednio ze świadomą osobą, aby pomóc w wyjaśnieniu wymagań i uzyskać odpowiedzi, których potrzebujesz.

Podczas gdy otrzymujesz świadczenia

Jeśli spełniasz wszystkie wymagane kwalifikacje, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, pamiętaj, że odszkodowanie wiąże się z pewnymi warunkami. Podczas gdy otrzymujesz zasiłek dla bezrobotnych, musisz aktywnie poszukiwać nowej pracy - a państwa mogą prosić o potwierdzenie swojej pracy. Jeśli odrzucisz odpowiednią pozycję (czyli taką, która jest w rozsądnym stopniu zgodna z twoimi poprzednimi rolami w zakresie obowiązków i wynagrodzenia), twoje świadczenia dla bezrobotnych mogą zostać anulowane. Podczas ostatniej recesji wiele państw zmieniło prawo, aby jednocześnie zakazać otrzymywania odpraw i zasiłków dla bezrobotnych.

Ubieganie się o zasiłek dla bezrobotnych

Po zwolnieniu z pracy możesz złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych online .

Dobrym pomysłem jest uzyskanie dokumentów i wniosków w kolejności najszybciej jak to możliwe po otrzymaniu powiadomienia o wypowiedzeniu . Przetworzenie roszczenia może zająć trochę czasu, a im wcześniej złożysz wniosek o zasiłek, tym szybciej możliwe będzie ustalenie Twoich uprawnień.

Jak złożyć odwołanie od bezrobocia
Jeśli twoje roszczenie zostanie odrzucone przez wydział bezrobocia lub zakwestionowane przez twojego pracodawcę, masz prawo odwołać się od decyzji. Oto jak złożyć odwołanie od bezrobocia . Upewnij się, że zbierasz całą dokumentację dotyczącą roszczenia, ponieważ w większości przypadków będziesz musiał reprezentować siebie.

Przeczytaj więcej: 50+ najczęściej zadawanych pytań na temat wypalenia O co zapytać swojego pracodawcę, gdy jesteś zwolniony

Powiązane artykuły: Co się stanie, jeśli pracodawca zgłosi konkurs na zasiłki dla bezrobotnych? | Czy mogę uzyskać bezrobocie, jeśli przestanę ?