Co to jest wypowiedzenie z powodu?

Powody, dla których pracownik może zostać zwolniony z pracy

Kiedy pracownik zostaje rozwiązany z jakiegoś powodu, zostaje zwolniony z pracy z konkretnego powodu i nie zawsze otrzymuje powiadomienie z wyprzedzeniem lub odszkodowanie.

Co to jest wypowiedzenie z powodu?

Powody, dla których pracownik może zostać wypowiedziany z przyczyn losowych, obejmują między innymi kradzież, kłamanie, nieudaną próbę narkotykową lub alkoholową , fałszowanie zapisów, malwersacje, niesubordynację, oszustwo, przestępcze zachowanie, ujawnianie prywatnych, poufnych informacji lub tajemnic handlowych, celowe naruszanie zasady lub zasady firmy oraz inne poważne uchybienia związane z zatrudnieniem.

Po rozwiązaniu sprawy z przyczyn, pracodawca nie musi udzielać powiadomienia . Jedyny przypadek, w którym pracodawca jest zobowiązany do wypowiedzenia w przypadku masowych zwolnień lub dużych zakładów lub zakładów zamkniętych zgodnie z Ustawą o dostosowaniu pracowników i przekwalifikowaniu (WARN). W przeciwnym razie prawo federalne zakłada domyślne zatrudnienie w USA, znane jako zatrudnienie na żądanie.

Większość amerykańskich pracowników jest zatrudniona " w dowolnym momencie". Zatrudnienie na żądanie daje pracodawcy i pracownikowi elastyczność w zerwaniu stosunków w dowolnym momencie z niemal dowolnego powodu, o ile nie są to dyskryminacyjne przyczyny, takie jak rasa, płeć, orientacja seksualna, itp. W rezultacie nie istnieje prawo federalne, które zmusza pracodawcę do wypowiedzenia się w przypadku wypowiedzenia pracownika.

Skazanie za przestępstwo lub naruszenie umowy z pracodawcą może również być podstawą do rozwiązania sprawy z przyczyn.

Nawet jeśli zostaniesz rozwiązany z przyczyn, możesz mieć prawo do odprawy lub innego odszkodowania zgodnie z umową o pracę lub polityką firmy.

Nie licz na to, ale nie zakładaj niczego, dopóki nie zapytasz. Niektórzy pracodawcy wolą odejść, a nawet traktować zwolnienia jako zwolnienia zamiast radzić sobie z trudnościami, które wynikają z zakończenia sprawy.

Co to jest bezprawne wypowiedzenie?

Niewłaściwe wypowiedzenie, zwane również bezprawnym zwolnieniem, ma miejsce, gdy umowa o pracę pracownika została rozwiązana z przyczyn niezgodnych z prawem lub z naruszeniem warunków umowy.

Niektóre przykłady bezprawnego rozwiązania umowy obejmują dyskryminację, działania odwetowe, odmowę popełnienia lub popełnienia czynu niezgodnego z prawem lub naruszenie umowy lub podręcznika firmy.

Jeśli uważasz, że wypowiedzenie było niesprawiedliwe lub nie było traktowane zgodnie z prawem lub zasadami firmy , możesz uzyskać pomoc. Możesz odwołać się od decyzji o zakończeniu zatrudnienia. Departament Pracy Stanów Zjednoczonych posiada informacje na temat każdej ustawy, która reguluje zatrudnienie i porady dotyczące miejsca i sposobu składania wniosku. Twój państwowy urząd pracy może również być w stanie pomóc, w zależności od prawa stanowego i okoliczności.

Ponadto, lokalne stowarzyszenia prawnicze często mają służbę polecającą i mogą nawet mieć infolinię, do której można zadzwonić w celu znalezienia prawnika zajmującego się zatrudnieniem, aby poradzić sobie z bezprawnym zakończeniem spraw sądowych . Pamiętaj, że będziesz musiał zapłacić za usługi świadczone przez prawnika lub znaleźć chętnego do świadczenia pomocy prawnej pro bono.

Potrzebujesz więcej informacji na temat bezprawnego rozwiązania umowy? Ten przewodnik zawiera wgląd w to, jakie konkretne sytuacje mogą się kwalifikować i co należy zrobić, jeśli uważasz, że zostałeś niesłusznie usunięty, w tym sposób odwołania się od decyzji .

Wypowiedzenie z powodu przyczyny i bezrobocia

Kiedy zostaniesz zlikwidowany z przyczyn, możesz nie kwalifikować się do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych.

Różnice w przepisach stanowych i waga przestępstwa odgrywają rolę w kwalifikowalności do zasiłku dla bezrobotnych. Jeśli nie masz pewności, czy kwalifikujesz się do zasiłku dla bezrobotnych, skontaktuj się z biurem ds. Bezrobocia w celu ustalenia, czy możesz ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych . Jeśli twoje roszczenie zostanie odrzucone, będziesz mógł odwołać się i wyjaśnić okoliczności twojego rozwiązania.

Nie należy jednak zakładać, że z powodu rozwiązania sprawy z powodu braku pracy, nie będziesz uprawniony do bezrobocia. Nie dowiesz się, dopóki nie zapytasz.

Mam pytanie?

Nawet jeśli widzisz, że kończy się wypowiedzenie, utrata pracy często jest szokująca. Możesz znaleźć milion pytań i nie masz jasnego pojęcia, gdzie szukać odpowiedzi. Ten FAQ może dostarczyć wskazówek; Jeśli zastanawiasz się nad uprawnieniami do bezrobocia , praw pracowniczych po wypowiedzeniu , lub co dzieje się z emeryturą i korzyściami zdrowotnymi, gdy jesteś wypowiedziana, jest to miejsce, od którego należy zacząć .

Poza tym dział personalny Twojego byłego pracodawcy może być pomocny w wielu twoich problemach - mimo że nie reprezentują cię już dłużej, są oni odpowiedzialni za upewnienie się, że byli pracownicy mają wszystkie potrzebne informacje. Możesz również skontaktować się z państwowym urzędem ds. Bezrobocia lub państwowym departamentem pracy, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat zasiłków dla bezrobotnych.

Przeczytaj więcej: 50+ najczęściej zadawanych pytań na temat wypalenia Pytania, które należy zadać pracodawcy, gdy jesteś zwolniony