Kiedy możesz pozwać pracodawcę za bezprawne wypowiedzenie?

Jeśli niedawno zostałeś zlikwidowany z jakiegoś powodu , możesz zastanawiać się, czy twój pracodawca miał prawo cię zwolnić - lub czy twoje zwolnienie stanowi bezprawne wypowiedzenie. A jeśli okaże się, że zostałeś wyrzucony nielegalnie, twoim następnym pytaniem będzie prawdopodobnie to, czy możesz i powinieneś pozywać.

Co nie liczy się jako bezprawne wypowiedzenie

Większość pracowników w Stanach Zjednoczonych jest zatrudniona do woli , co oznacza, że ​​ich pracodawcy mogą strzelać z nich z jakiegokolwiek powodu lub bez powodu, pod warunkiem, że przyczyna nie jest dyskryminująca.

(Więcej o tym za minutę.)

Oznacza to, że zwykle pracodawca może niespodziewanie rozwiązać swoje zatrudnienie bez uprzedzenia i odmówić podania przyczyny.

W rzeczywistości, wielu pracodawców decyduje się oferować tak mało zawiadomienia lub wyjaśnienia, jak to możliwe, nawet posuwając się tak daleko, aby scharakteryzować zakończenie jako zwolnienie , zamiast podejmować ryzyko naruszenia prawa, podając powód, który później okazuje się być dyskryminujący.

Konkluzja: Jeśli nie masz umowy o pracę ani umowy zbiorowej, która wymaga określonej kwoty wypowiedzenia, prawnie pracodawca może Cię zwolnić bez powiadomienia.

Nie są również zobowiązani do zapewnienia pracownikom możliwości rozwiązywania problemów związanych z wykonywaniem pracy przed rozwiązaniem stosunku pracy. (Ponownie, zgodnie z polityką firmy, wielu pracodawców stworzy standardowy proces rozwiązania, który obejmuje plan poprawy wydajności , zarówno w celu zminimalizowania szans związanych z kłopotami prawnymi, jak i utrzymania dobrego morale wśród pracowników).

Przykłady niewłaściwego rozwiązania umowy

Zgodnie z prawem federalnym pracodawcy nie mogą dyskryminować przy zatrudnianiu, strzelaniu lub awansie na podstawie:

Pracownicy mogą również złożyć skargę do Komisji ds. Równych Szans Zatrudnienia, jeśli są molestowani seksualnie w pracy , zwolnieni za bycie demaskatorem , podlegają konstruktywnemu absolutorium (również zmuszeni do rezygnacji) lub zmuszeni do zniesienia wrogiego środowiska pracy .

Pytania do zadawania sobie pytań przed pozyskaniem

1. Czy uważasz, że wypowiedzenie zostało oparte na dyskryminacji? Jeśli tak, najprawdopodobniej będziesz musiał złożyć skargę o dyskryminację w EEOC przed złożeniem pozwu o dyskryminację w stosunku do poprzedniego pracodawcy. (Wyjątek: naruszenia ustawy o równości wynagrodzeń nie wymagają wniesienia oskarżenia, pod warunkiem, że złożysz pozew w ciągu dwóch lat od dyskryminacji płacowej). Pamiętaj, że masz ograniczony czas na ogólnie, 180 dni od momentu zdarzenia, chociaż lokalne przepisy mogą przedłużyć ten termin do 300 dni. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz stronę EEOC dotyczącą składania opłaty dyskryminacyjnej.

2. Jaki jest twój cel w pozyskiwaniu (i czy jest to realistyczne?) Czy chcesz pieniędzy, zmiany w zachowaniu lub po prostu satysfakcji, że nie uszło ci to na sucho, bez scot? Ważne jest, aby wiedzieć, jakie są Twoje cele, zanim zostaniesz uwikłany w długi proces prawny.

Wcześniej skonsultuj się z prokuratorem, aby dowiedzieć się, czy Twoje cele są rozsądne.

3. Czy chcesz zainwestować czas i pieniądze w realizację swojej sprawy? Jeśli nie jesteś w stanie znaleźć prokuratora, który poprowadzi twoją sprawę pro bono, proces sądowy jest kosztowny. Potrącenie garnituru na próbę może kosztować tysiące dolarów. Co gorsza, pracodawcy zazwyczaj mają własnych prawników gotowych do noszenia cię z opóźnieniami i opóźnieniami. Z drugiej strony, wiele legalnych spraw sądowych o rozwiązanie sprawy nigdy nie dochodzi do procesu, często dlatego, że pracodawcy decydują się na osiedlenie. Zastanów się, ile czasu, pieniędzy i wysiłku możesz włożyć, aby przejść do procesu, zanim przejdziesz dalej.

Jak się poruszać po wyrzuceniu

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się wnieść sprawę o bezprawne rozwiązanie, będziesz potrzebował planu, by ruszyć do przodu po zwolnieniu .

Oznacza to znajomość twoich praw jako (byłego) pracownika , w tym, kiedy i gdzie odebrać ostatnią wypłatę, czy jesteś uprawniony do zapłaty za naliczone wakacje i czas choroby, co stanie się z twoimi świadczeniami opieki zdrowotnej, planem emerytalnym, jakimikolwiek zasobami opcje i więcej.

HR będzie w stanie pomóc ci w tych pytaniach, a także poinformować Cię o tym, jak firma planuje scharakteryzować zwolnienie. W twoim najlepszym interesie jest teraz dowiedzieć się, zanim przyszli pracodawcy zwrócą się z prośbą o zweryfikowanie swojej historii zatrudnienia .

Nie zakładaj, że powiedzą najgorsze: wiele organizacji ma politykę potwierdzającą jedynie tytuł pracy i daty zatrudnienia. Możesz nawet być uprawniony do zasiłku dla bezrobotnych , w zależności od tego. Nie dowiesz się, dopóki nie zapytasz.

Patrząc w przyszłość, przećwiczyć odpowiadanie na pytania dotyczące wywiadu na temat wypowiedzenia i zbierać referencje od kontaktów, aby wzmocnić swoją kandydaturę na stanowiska. Nie pozwól, aby to odwrócenie stanęło na drodze twojego sukcesu. Wielu słynnych i wpływowych ludzi zostało zwolnionych przed wywieszeniem swojego znaku na świecie, w tym Steve Jobs , Oprah Winfrey i Thomas Edison .