5 sławnych ludzi, którzy zostali zwolnieni, zanim odniosą sukces

Jeśli zostałeś zwolniony, wiesz, jak emocjonalnie wyniszczający może być ten różowy poślizg. Nawet jeśli nie zrobiliście nic złego , uwolnienie się wydaje się być osądzonym i uznanym za niegodnego. Jeśli zostałeś zwolniony z pracy , cóż, to poczucie porażki najprawdopodobniej zostanie zintensyfikowane.

Jednak zanim się pobijesz, powinieneś wiedzieć, że jesteś w dobrym towarzystwie. Niektórzy z najbardziej utytułowanych ludzi na świecie - ludzie, którzy wymyślili nasze ulubione gadżety, zbudowali najbardziej utytułowane marki na świecie i wywarli największy wpływ na społeczeństwo - stracili pracę przed (a czasami nawet później) stając się domowymi nazwiskami, którymi są dzisiaj.

Jeśli stracisz pracę, jest mnóstwo rzeczy, które powinieneś robić , od patrzenia na opcje finansowe, aby utrzymać się na powierzchni w czasie bezrobocia, by stworzyć kolejną imprezę. Jedną z rzeczy, których nie powinieneś robić, jest bycie twardym dla siebie. W końcu, gdzie byśmy byli, gdyby ci słynni ludzie zadali cios swojej karierze, powalili ich na hrabiego?

 • 01 Steve Jobs

  Wraz ze Stevem Wozniakiem Steve Jobs założył Apple Computer w swoim garażu w 1976 roku. W 1980 roku Apple był przedsiębiorstwem wartym miliardy dolarów i spółką notowaną na giełdzie. W 1984 roku Apple wypuściło Macintosha; w 1985 r., w obliczu obaw o konkurencję ze strony tańszych produktów Microsoftu, Apple zmusiło swojego słynnego założyciela.

  W swoim przemówieniu z 2005 r. Na Uniwersytecie Stanforda Jobs opisał stratę, którą odczuwał:

  "Właśnie wydaliśmy naszą najlepszą kreację - Macintosh - rok wcześniej, a ja właśnie skończyłem 30. A potem zostałem zwolniony." Jak możesz zostać zwolniony z firmy, którą zacząłeś? Myślałem, że jestem bardzo utalentowany, żeby prowadzić firmę razem ze mną, i przez pierwszy rok wszystko szło dobrze, ale wtedy nasze wizje przyszłości zaczęły się rozchodzić, a ostatecznie mieliśmy wypadnięcie. Tak więc w wieku 30 lat wyszłam na zewnątrz i bardzo publicznie ... To, co było przedmiotem całego mojego dorosłego życia, minęło i to było druzgocące.

  Praca rozważała opuszczenie Doliny Krzemowej, ale została, zdając sobie sprawę, że nadal kocha swoją pracę. Następnie założył Pixar Animation Studios i NeXT, które później zostały przejęte przez Apple. W 1997 r. Powrócił jako dyrektor generalny Apple, rozwijając iPody, iPhone'a i iPada, rewolucjonizując sposób, w jaki pracujemy, bawiąc się i komunikując, a także przynosząc firmę, którą założył (i został zwolniony) na niespotykane dotąd zyski.

 • 02 Oprah Winfrey

  Prawa autorskie Alan Light / Flickr

  2. Oprah Winfrey

  Zapytana o swoją religię, postać Liz Lemon na 30 Rock powiedziała: "Ja właściwie robię wszystko, co Oprah mi mówi".

  Jak każda najlepsza komedia, to zabawne, ponieważ to prawda. Od czasu, gdy tytuł Oprah Winfrey z tytułowej talk show zadebiutował w 1986 roku, gospodarz telewizyjny był powszechnie znany, produkując i działając w programach telewizyjnych, takich jak The Women of Brewster Place i filmy takie jak Beloved , i zakładając własny klub książki, firmę medialną i kanał telewizyjny, Sieć Oprah Winfrey.

  Winfrey jest również filantropem. Jej Oprah's Angel Network wygenerowała ponad 50 milionów dolarów darowizn na programy takie jak huragan Katrina. Business Week ogłosił ją "największą czarną filantropką w amerykańskiej historii" za Biography.com, a Forbes określił ją jako najbogatszą Afroamerykankę XX wieku.

  Może cię zatem zaskoczyć, gdy dowiesz się, że została zwolniona bardzo wcześnie w swojej karierze. Producentka z WJZ-TV z Baltimore powiedziała Winfreyowi, potem wieczornemu reporterowi, że "nie nadaje się do wiadomości telewizyjnych". Zaoferował jej jednak nagrodę pocieszenia: miejsce w People Are Talking , dziennym programie telewizyjnym, który Winfrey początkowo postrzegała jako degradację ... dopóki nie wystartowała i rozpoczęła karierę na serio.

 • 03 JK Rowling

  3. JK Rowling

  Kobieta, która wymyśliła Harry'ego Pottera, była kiedyś sekretarzem - dopóki nie straciła pracy za pisanie fikcji w czasie firmy.

  "Zawiodłem na tak epicką skalę" - powiedziała Rowling. "Wyjątkowo krótkotrwałe małżeństwo zawaliło się, a ja byłem samotnym rodzicem bez pracy i tak biednym, jak to możliwe, aby być w Wielkiej Brytanii bez bycia bezdomnym".

  Rowling przeżyła dobrobyt, pisząc w kawiarniach w Edynburgu, aż jej pierwsza książka, Harry Potter i Kamień Filozoficzny , sprzedała się za 4000 dolarów w 1997 r. Do 2000 r. Pierwsze trzy książki z serii Potter sprzedały się w 35 milionach egzemplarzy w 35 językach i zarobione 480 milionów dolarów na całym świecie. Rowling jest obecnie najbogatszą kobietą w Wielkiej Brytanii - bogatszą nawet niż królowa.

 • 04 Walt Disney

  Prawa autorskie Orange County Archives / Flickr

  4. Walt Disney

  Zanim zaakceptujesz ostatnią porażkę jako dokładną ocenę swoich umiejętności, pamiętaj, że żyjemy w świecie, w którym Walt Disney został kiedyś zwolniony za "brak kreatywności".

  To prawda: Kansas City Star wystrzelił Disneya we wczesnych latach dwudziestych; następnie założył firmę Laugh-o-gram Studios, która zbankrutowała w 1923 roku. Dopiero gdy Disney przeprowadził się do Hollywood z bratem Roy i założył The Disney Brothers Studios, odniósł sukces dzięki nowej postaci, Mickey Mouse.

  W 1929 roku Disney zadebiutował Silly Symphonies , z udziałem innych postaci, takich jak Donald Duck i Myszka Minnie, a także jego najpopularniejszego twórcy, Mickey. Jedna kreskówka z serii Kwiaty i drzewa zdobyła Oscara. Później Disney zaczął tworzyć pełnometrażowe animowane filmy, począwszy od Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków w 1937 roku. Do lat 50. XX wieku imperium Disneya obejmowało seriale telewizyjne takie jak The Mickey Mouse Club i flagowy Disneyland.

  Dziś The Walt Disney Company to biznes o wartości 48 miliardów dolarów, obejmujący parki rozrywki, wydawnictwa, filmy i telewizję kablową.

 • 05 Thomas Edison

  5. Thomas Edison

  Thomas Edison wynalazł lub udoskonalił elektryczną żarówkę, telegraf i wczesną kamerę filmową. Słynący z tego, że był wytrawnym (i czasami pozbawionym skrupułów) biznesmenem, ponieważ był wynalazcą, Edison posiadał ponad 1000 patentów w swoim życiu.

  Nieźle jak na faceta, który kiedyś był opisywany przez nauczyciela z dzieciństwa jako "zbyt głupi, aby cokolwiek się nauczyć". Następnie Edison rozpoczął edukację w domu, rozpoczynając swoją pierwszą działalność gospodarczą w wieku 12 lat, sprzedając gazety na Grand Trunk Railroad. Później założył swoją gazetę i sprzedał ją pasażerom - do czasu, gdy jego zaimprowizowane laboratorium w samochodzie bagażowym zapłonęło, co spowodowało jego utratę dostępu do pociągów. (Nadal sprzedawał papiery na stacjach.)

  Później, jako pracownik Western Union, jego wielozadaniowość znowu kosztowała go pracę. Po prośbie o nocną zmianę, aby mógł kontynuować swoje eksperymenty, Edison wylał kwas siarkowy na podłogę. Kwas przeciekał przez deski podłogowe i na biurko szefa w pokoju poniżej.

  Największe niepowodzenia Edisona były jednak powodem jego sukcesu: po wypróbowaniu 1000 prototypów przed lądowaniem na roboczym projekcie żarówki elektrycznej, Edison został poproszony przez reportera: "Jak to się stało, że przegrał 1000 razy?"

  "Nie zawiodłem 1000 razy" - odpowiedział Edison. "Żarówka była wynalazkiem z 1000 kroków".

  Więcej o wypalaniu: co robić, gdy jesteś zwolniony