Co robić, gdy jesteś zwolniony

Co musisz wiedzieć, jeśli jesteś zakończony

Steve Jobs. J.K. Rowling. Walt Disney. Oprah . Co mają wspólnego wszyscy ci sławni ludzie? Wszyscy zostali zwolnieni . Jeśli obecnie patrzysz na swój własny różowy slip - lub przewidujesz go w najbliższej przyszłości - możesz odrobinę pocieszyć się wiedząc, że jesteś w znakomitym towarzystwie. Ale aby ustawić się na drugi akt, który jest równie imponujący jak ich, musisz zrobić małe przygotowania. A to oznacza wzięcie głębokiego oddechu, zjednoczenie się i patrzenie na twoją sytuację.

Jeśli jesteś jak większość ludzi, masz wiele pytań. Czy kwalifikujesz się do bezrobocia ? Czy możesz się odwołać? Co stanie się, jeśli niesłusznie zostaniesz zwolniony? Co mówisz w swoich listach motywacyjnych i w rozmowach kwalifikacyjnych?

Oto, co musisz wiedzieć o swoich prawach pracowniczych, możliwościach finansowych i najlepszej ścieżce rozwoju, kiedy jesteś zwolniony lub w inny sposób rozwiązany z powodu zatrudnienia.

 • 01 Lista kontrolna wypowiedzenia: Zrób to teraz

  Po utracie pracy ważne jest, aby od razu sprawdzić - należne odszkodowanie, świadczenia, referencje i bezrobocie. Jeśli zostałeś zwolniony i nie otrzymałeś informacji o świadczeniach, skontaktuj się z działem zasobów ludzkich swojego byłego pracodawcy lub kierownikiem, aby uzyskać informacje na temat statusu twoich świadczeń.
 • 02 Co robić w dni, tygodnie i miesiące po zwolnieniu z pracy

  W dniu, w którym zostaniesz zwolniony, twoja uwaga będzie się wahać pomiędzy bezpośrednim ("Właśnie zostałem zwolniony, co mam teraz zrobić?") I bardzo długofalowym ("Czy moja kariera się skończyła?"). Aby nie zagubić się w szczegółach lub nie psychicznie, warto mieć plan.

  Ta lista krok po kroku mówi, co powinieneś wiedzieć, kiedy zostałeś zwolniony z pracy - i na czym się skupić dzisiaj, jutro i tak dalej.

 • 03 Top 10 rzeczy, których nie można powiedzieć (lub zrobić), jeśli jesteś zwolniony

  Prawa autorskie BartekSzewczyk / iStock Photo

  Wszyscy widzieliśmy to w filmach: bohater zostaje zwolniony z pracy, tworzy wielką scenę, która albo zawstydza jego złego szefa, albo ustawia bohatera na ostateczne odkupienie, a potem tupie z biura, w towarzystwie poruszającej muzyki. To sprawia, że ​​gra jest świetna, ale jeśli spróbujesz odtworzyć ją w prawdziwym życiu, zauważysz, że jest o wiele mniej satysfakcjonująca bez ścieżki dźwiękowej i pochlebnych świateł.

  Podsumowując, istnieje odpowiedni sposób zachowania się po wystrzeleniu - i wiele rzeczy, których nie powinieneś mówić lub robić, aby nie pogorszyć sytuacji. Unikaj tych typowych błędów.

 • 04 Czy mój pracodawca musi zawiadomić o wypowiedzeniu?

  Krótka odpowiedź: prawdopodobnie nie. Kiedy pracownik zostaje rozwiązany lub zwolniony, nie istnieją żadne przepisy federalne wymagające od pracodawcy uprzedniego powiadomienia pracownika, chyba że pracownik jest objęty indywidualną umową z pracodawcą, układem zbiorowym / układem zbiorowym pracy lub ustawą WARN. Jeśli jesteś jak większość pracowników, prawdopodobnie nie mają one zastosowania w twoim przypadku - w takim przypadku Twój pracodawca może Cię wypowiedzieć na miejscu.
 • 05 Byłeś zwolniony z powodu? Dowiedzieć się

  Kiedy pracownik zostaje rozwiązany z powodu , zostaje zwolniony z pracy z określonego powodu , na przykład z powodu przewlekłego opóźnienia, kradzieży, nadmiernego wydawania pieniędzy w mediach społecznościowych lub złego nastawienia. Ważne jest, aby dowiedzieć się, czy zostałeś zwolniony z pracy z przyczyn - w przeciwieństwie do zwolnienia - ponieważ może to ustalić, czy kwalifikujesz się do bezrobocia . Oto jak poradzić sobie z zakończeniem z powodu.
 • 06 Czy możesz uzyskać bezrobocie, jeśli jesteś zwolniony?

  Nie zakładaj, że zwolnienie oznacza, że ​​nie kwalifikujesz się do bezrobocia . W zależności od okoliczności nadal możesz się zakwalifikować. Wyjątek stanowi sytuacja, w której zostałeś zwolniony za niewłaściwe zachowanie, ale zawsze możesz złożyć wniosek, ponieważ twoje postrzeganie historii twojej pracy może być inne niż twoje pracodawcy.
 • 07 Co to jest bezprawne wypowiedzenie?

  Niewłaściwe zakończenie następuje, gdy pracownik zostanie zwolniony z pracy z nielegalnych powodów lub jeśli polityka firmy zostanie naruszona, gdy pracownik zostanie zwolniony. Jeśli zostałeś niesłusznie rozwiązany, możesz mieć możliwość odwołania się od decyzji . Oto, jak stwierdzić, czy niesłusznie zostały wypowiedziane - i co możesz z tym zrobić.
 • 08 Prawa pracownicze po zakończeniu pracy

  Niezależnie od tego, jak zostałeś rozwiązany, ważne jest, aby znać swoje prawa. W zależności od tego, w jakim żyjesz kraju, czy pracujesz na podstawie umowy lub jako osoba pracująca na życzenie, oraz jak zazwyczaj pracodawca rozwiązuje umowę o pracę, twoje prawa będą się różnić. Oto, jak dowiedzieć się, do czego masz prawo.
 • 09 Jak odpowiedzieć na pytanie z wywiadu "Dlaczego cię zwolniono?"

  Zwolnienie z pracy nie jest końcem świata, nawet jeśli wydaje się to w dniu, w którym otrzymasz wypowiedzenie. Obsługiwany poprawnie, może być drobnym utrudnieniem na drodze twojej kariery. Oto jak poradzić sobie z nieuniknionymi pytaniami o rozmowę kwalifikacyjną na temat wypowiedzenia w sposób uczciwy i pozytywny, abyś mógł przejść do następnej przygody.
 • 10 Job Termination Questions and Answers

  Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wypowiedzenia z pracy , w tym powody zwolnienia , prawa pracownicze po rozwiązaniu, zbieranie bezrobocia , bezprawne wypowiedzenie , pożegnanie z współpracownikami i inne.