Jak uzyskać (i nie dostać) Ktoś zwolniony

Wszyscy mieliśmy tych współpracowników, którzy doprowadzili nas do szaleństwa w jakiś sposób lub sprawili, że praca jest czymś mniej niż pożądanym. Czasami jednak osoba może sprawić, by miejsce pracy stało się tak nie do zniesienia, że ​​chce się je zwolnić .

Jeśli chcesz, aby ktoś został zwolniony, musisz podjąć określone kroki, aby upewnić się, że pozostaniesz w dobrych stosunkach z pracodawcą i firmą. Przeczytaj poniżej, aby dowiedzieć się, co robić, gdy chcesz kogoś zwolnić - i co możesz zrobić zamiast tego.

Zastanów się nad sytuacją

Zanim spróbujesz kogoś zwolnić, poświęć trochę czasu na zastanowienie się nad sytuacją. Zadaj sobie pytanie, dlaczego chcesz, aby ta osoba została zwolniona. Czy po prostu uważasz osobę za irytującą? Jeśli jest to problem osobisty - powiedzmy, po prostu uważasz osobę za nieprzyjemną lub uważasz, że dana osoba cię nie lubi - nie jest to przestępstwo podlegające karze . Może to być coś, czego po prostu będziesz musiał nauczyć się żyć w pracy.

Z drugiej strony, jeśli ktoś tworzy wrogie środowisko pracy lub przeszkadza w pracy innych, może to być poważniejszy, a nawet trudny do ogarnięcia problem.

Porozmawiaj z Osobą

Jeśli nie możesz zignorować problemu lub z nim żyć, najpierw spróbuj omówić problem z osobą. Twoim celem powinno być rozwiązanie problemu, a nie wyrzucenie osoby. Powiedz osobie, na czym polega problem, wyjaśnij, jak to wpływa na ciebie (i / lub innych współpracowników) i poproś, aby pomogli Ci znaleźć rozwiązanie.

Na przykład, jeśli współpracownik pojawia się późno na spotkaniach grupowych, odsuń go i wyjaśnij, jak to wpływa na całą twoją grupę.

Wyjaśnij, że potrzebujesz, aby ta osoba dotarła na czas, aby wszyscy mogli wspólnie pracować.

Jeśli wiele osób uważa, że ​​problem stanowi problem, poproś jedną lub dwie inne osoby, aby przyjechały z Tobą, aby porozmawiać ze współpracownikiem. Trzymaj grupę małą, aby współpracownik nie czuł się atakowany. Ale posiadanie więcej niż jednej osoby wskaże współpracownikowi, że nie jest to tylko twój osobisty problem z nim.

Przejdź do swojego menedżera

Jeśli porozmawiasz z tą osobą i nic się nie zmieni (lub jeśli masz ochotę rozwiązać problem z nimi, może to prowadzić do wrogości), możesz rozważyć rozmowę ze swoim szefem. Poniżej znajdują się wskazówki, jak rozmawiać z szefem o współpracowniku, który Twoim zdaniem powinien zostać zwolniony:

Skoncentruj się na sobie

Po spotkaniu ze swoim szefem spróbuj rozwiązać problem.

Zaufaj pracodawcy, aby poradził sobie z problemem i wiedz, że ostatecznie podejmie decyzję, czy dana osoba powinna zostać zwolniona, czy nie.

Jeśli ta osoba nie jest zwolniona, postaraj się skoncentrować na swojej pracy i nie pozwól, aby zwyczaje lub zachowania cię rozpraszały. Jeśli dana osoba nie jest zwolniona i uważasz, że nie możesz dalej pracować z tą osobą, zastanów się, czy powinieneś zrezygnować .

Kiedy nie może czekać

Są oczywiście czasy, kiedy musisz działać szybko. Na przykład, jeśli dana osoba zagraża Twojemu bezpieczeństwu lub bezpieczeństwu innych, musisz natychmiast powiadomić o tym swojego kierownika.

Podobnie, jeśli osoba robi coś nielegalnego (w tym nękanie Ciebie lub innych osób lub dyskryminowanie Ciebie lub innych osób), rozważ przejście bezpośrednio do działu zasobów ludzkich firmy (HR). Przed spotkaniem osobiście z przedstawicielem HR, wyślij wiadomość e-mail do HR, aby rozpocząć papierową ścieżkę (która może się przydać, jeśli musisz podjąć kroki prawne).

Ponadto, jeśli osoba, którą chcesz zwolnić, jest pracodawcą, musisz udać się do szefa szefa lub do HR. Zapytaj, czy możesz złożyć skargę w sposób poufny, aby Twoja rola w skardze nie wróciła do twojego szefa. Jednak ponownie zastanów się, czy po prostu denerwujesz się swoim szefem, czy też myślisz, że on naprawdę szkodzi firmie (lub łamie prawo) w jakiś sposób. Jeśli okażesz się po prostu denerwujący, możesz po prostu zachować swoje obawy dla siebie.