Jesteś zwolniony! Jak radzić sobie z wyzwalaniem

Co - i czego nie - robić, gdy jesteś zakończony

Zwolnienie, niestety, może się zdarzyć najlepszemu z nas. Może się zdarzyć, nawet jeśli nie jest to twoja wina. Na przykład może istnieć konflikt osobowości między tobą a twoim przełożonym.

Albo, twoje wyobrażenie o tym, jak będzie wyglądać praca, może różnić się od tego, co kierownictwo myślało. Mogłeś po prostu spieprzyć. Zdarza się. Nie jesteś sam.

Niezależnie od okoliczności, co powinieneś zrobić, jeśli zostałeś zwolniony?

Gdzie idziesz?

Pierwsze zwolnienie

Przede wszystkim nie bój się. Zwolnienie z pracy naprawdę przydarza się najlepszym z nas . (Ostatecznie Steve Jobs został zwolniony ze swojej początkowej roli w Apple, a Anna Wintour została zwolniona z redakcyjnej roli w Harper's Bazaar. Wyrzucenie z pracy nie oznacza końca twojej kariery.) Nie rozwodź się nad tym, ponieważ nie pomoże twojej sytuacji.

Zamiast tego skup się na tym, co masz zamiar zrobić dalej i jak masz zamiar znaleźć inną pracę. Pamiętaj, że kolejna przeszkoda - piętno zwolnienia - została właśnie dodana do twojego poszukiwania pracy. To powiedziawszy, są sposoby na rozwiązanie tego problemu i umieszczenie go w co najmniej neutralnym, jeśli nie pozytywnym, świetle.

Czego nie robić

Mimo że jest to trudne, możesz pogorszyć sytuację, robiąc lub mówiąc niewłaściwym osobom niewłaściwym osobom, gdy zostałeś zwolniony. Przejrzyj te 10 najważniejszych rzeczy, których nie powinieneś robić, lub powiedz, kiedy zwolnisz się, aby uniknąć popełnienia typowych błędów, które mogą zaszkodzić Twojej karierze.

Po wyrzuceniu z pracy naturalne jest, że czujesz się zły, smutny i sfrustrowany - po prostu pamiętaj o ograniczeniu negatywnych komentarzy i skarg do swoich najbliższych przyjaciół i rodziny.

Co robić

Nie wychodź za drzwi. Są rzeczy, które powinieneś wiedzieć, zanim będziesz mógł iść dalej. Oto, co należy zapytać pracodawcę o zwolnienie z pracy , w tym pytania o odprawę , świadczenia, bezrobocie, referencje i inne.

Jeśli czujesz się emocjonalnie, zszokowany lub w inny sposób nieprzygotowany do tej rozmowy, możesz zapytać, czy możesz umówić się na spotkanie w celu omówienia tych problemów. Możesz odwołać się od swojego ostrzału . Jednak najlepiej jest rozwiązać swoje obawy w dniu, w którym jesteś zwolniony. Po powrocie do domu i ocenie kolejnych kroków, ważne będzie, aby wiedzieć, kiedy nadejdzie twoja ostatnia wypłata i czy pracodawca dostarczy neutralne referencje, które nie wspominają o twoim zwolnieniu.

Kwestie prawne - bezprawne rozwiązanie i zasiłek dla bezrobotnych

Zanim rozpoczniesz poszukiwania pracy, zastanów się, gdzie stoisz z prawnego punktu widzenia. Eksperci szacują, że co najmniej 250 000 pracowników jest nielegalnie lub niesprawiedliwie zwolnionych z pracy ( bezprawne wypowiedzenie ) każdego roku i to nie liczy tych, którzy zostali słusznie rozwiązani. Czy Twoje ostrzał był uzasadniony, czy też można go uznać za bezprawne wypowiedzenie ? Czy możesz, czy też powinieneś rozważyć pozwanie o bezprawne wypowiedzenie ?

Czy kwalifikujesz się do zasiłku dla bezrobotnych ? Jeśli zostałeś zwolniony za niewłaściwe zachowanie, możesz nie być uprawniony, ale nie przypuszczaj, że tak jest. Sprawdź w swoim urzędzie ds. Bezrobocia, zwłaszcza jeśli masz inny pogląd niż pracodawca na temat sposobu, w jaki się rozeszły. W wielu przypadkach, jeśli nie jest to jednoznaczne, biuro ds. Bezrobocia będzie skłaniało się ku bezrobotnemu poszukującemu pracy, a nie pracodawcy, podczas podejmowania decyzji w sprawie zasiłków dla bezrobotnych .

CV i list motywacyjny

Cała twoja korespondencja w poszukiwaniu pracy musi być pozytywna. Nie ma potrzeby, aby wspominać, że zostałeś zwolniony w swoim CV lub listach motywacyjnych . W listach motywacyjnych skoncentruj się na podstawach. Upewnij się, że twoje listy motywacyjne odnoszą się do stanowiska, o które się ubiegasz i dlaczego oraz w jaki sposób kwalifikujesz się do niego. To wszystko, co musisz zrobić. Nie ma sensu wywoływać okoliczności twojego odejścia, dopóki nie będziesz musiał.

Aplikacje

Wypełniając podania o pracę , nie bądź negatywny, ale bądź uczciwy i nie kłam, bo wróci cię prześladować.

Możesz użyć języka takiego jak "zakończone zadanie" lub "zakończone", jeśli musisz podać, dlaczego nie pracujesz już w miejscu pracy. Jeśli jesteś konkretnie pytany, czy zostałeś zwolniony, musisz odpowiedzieć "tak". Kłamanie na wniosek o pracę jest podstawą do zwolnienia w dowolnym momencie w przyszłości i może kosztować przyszłe zasiłki dla bezrobotnych .

Wywiad

Tutaj najważniejsze jest uzyskanie zwolnienia . Możesz być pewien, że otrzymasz pytanie "Dlaczego odszedłeś z ostatniej pracy?" Dick Bolles, autor książki What Colour Is Your Parachute, zaleca wolontariat, że zostałeś zwolniony, zanim zadałeś pytanie, a następnie ruszył dalej. W Job Interviews for Dummies, Joyce Lain Kennedy udziela podobnych porad, mówiąc: "Zachowajcie to krótko, zachowajcie szczerość i utrzymujcie to w ruchu". Sugeruje wyjaśnienie, dlaczego (redukcja zatrudnienia, fuzja), jeśli to nie była twoja wina. Jeśli tak, Kennedy sugeruje, aby powiedzieć rozmówcy, że nauczyłeś się lekcji i wyjaśnić, w jaki sposób skorzystałeś z tego doświadczenia. Weź negatywny wynik i zmień go w pozytywny. Ponadto Kennedy zapewnia próbki odpowiedzi na pytania, których możesz użyć, gdy zostaniesz zapytany, czy zostałeś zwolniony.

Ćwiczyć. Poświęć trochę czasu na przygotowanie odpowiedzi na pytania dotyczące zwolnienia, więc wiesz dokładnie, jak masz odpowiedzieć. Poćwicz ponownie, abyś mógł spokojnie i bez obaw odpowiedzieć. Im więcej mówisz, tym mniej boli.

Ponownie, nie kłam. Większość firm sprawdza referencje i informacje ogólne. Jeśli kłamiesz, prawdopodobnie zostaniesz złapany.

Nie zaprzeczaj sobie. Mów prawdę i miej jedną historię i trzymaj się jej, bez względu na to, ile osób rozmawia z tobą. Porównują notatki, a ty nie chcesz powiedzieć jednej osobie ani innej wersji.

Nie obrażaj swojego byłego szefa lub byłego pracodawcy. Żaden pracodawca nie lubi zastanawiać się, czy porozmawiasz o nich w ten sposób w przyszłości. Nie złość się. Poczucie gniewu po zwolnieniu jest normalne. Musisz jednak zostawić ten gniew w domu i nie zabierać go na rozmowę z tobą.

Iść dalej

Tak ciężko, a to trudne, musisz się wyrwać z pracy i iść dalej. Musisz być w stanie przekonać pracodawców, że niezależnie od tego, co wydarzyło się w przeszłości, jesteś silnym kandydatem na stanowisko i możesz wykonać to zadanie. Skoncentrowanie się na umiejętnościach i doświadczeniu, które posiadasz, a nie na strzelaniu, pomoże ci sprzedać cię pracodawcy i pomoże ci w znalezieniu pracy.

Mam pytanie?

Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wypowiedzenia z pracy, w tym powody zwolnienia, prawa pracownicze po rozwiązaniu, zbieranie bezrobocia, bezprawne wypowiedzenie , pożegnanie z współpracownikami i inne.

Powiązane artykuły: 10 najważniejszych powodów zwolnienia Prawa pracownicze, gdy twoja praca jest zakończona Rodzaje separacji od zatrudnienia