Co powinieneś zapytać pracodawcę, gdy jesteś zwolniony

Pytania do zadawania pytań po zakończeniu pracy

Zwolnienie lub zwolnienie z pracy może być bardzo stresujące. Twoim pierwszym instynktem może być wstanie i odejście natychmiast po rozmowie, ale nie powinieneś tak łatwo się poddawać. Jest wiele pytań, które powinieneś zapytać swojego pracodawcę, kiedy jesteś zwolniony. Ważne jest, aby dokładnie dowiedzieć się, dlaczego Twoje zatrudnienie zostało rozwiązane, czy są jakieś kroki, które możesz podjąć, aby cofnąć decyzję, a może najważniejsze - jeśli w ogóle - odszkodowanie, do którego masz prawo po zwolnieniu.

Pytania, które należy zadać, gdy cię zwolniono

Po zwolnieniu lub zwolnieniu z pracy rozmowa z pracodawcą będzie zależała od okoliczności związanych z zakończeniem , a także od osobistych i zawodowych celów w tym momencie. Ogólnie rzecz biorąc, będziesz chciał dowiedzieć się, w jaki sposób utrata pracy wpłynie na ciebie natychmiast, a także na dłuższą metę. Jest całkowicie uzasadnione, aby zapytać o odprawę, bezrobocie i jakie informacje zostaną przekazane potencjalnym i przyszłym pracodawcom.

Zdobądź fakty

Jeśli jesteś chroniony przez umowę osobistą lub związkową , powinieneś poprosić o uzasadnienie pracodawcy, aby ustalić, czy mają uzasadnione powody do działania. Jeśli, jak większość pracowników, jesteś zatrudniony do woli , wówczas pracodawca nie będzie musiał dostarczyć uzasadnienia dla twojego ostrzału. Jednak większość przełożonych będzie skłonna omówić przynajmniej ogólne powody takiej decyzji: wydajność i restrukturyzacja należą do najczęstszych.

Czy istnieje sposób, aby zatrzymać się?

Kiedy chcesz zachować swoją pracę, nie masz nic do stracenia, pytając, czy może być jakaś wolna wola z ich decyzją . Ponadto, nawet jeśli nie posiadasz zabezpieczeń umownych, większość pracodawców posiada podręcznik zasad, który podkreśla warunki, w których można wypowiedzieć pracownika.

Wyjaśnienie twojego ostrzału może dać ci możliwość zakwestionowania akcji, ale da ci także wgląd w to, jak możesz poprawić swoje nawyki pracy w przyszłej pracy.

Jeśli twój pracodawca odwołał się do twoich braków jako podstawy do twojego ostrzału i uważasz, że możesz rozwiązać problem w czasie, możesz zapytać, czy możesz zostać postawiony na próbę przez pewien okres zamiast natychmiastowego wypowiedzenia . Możesz wyjaśnić, że w okresie próbnym agresywnie zajęłbyś się słabością i po tym czasie byłaby wdzięczna za ponowną ocenę.

Czy możesz zrezygnować zamiast być zwolnionym?

Możesz zapytać, czy możesz zrezygnować z pracy zamiast zostać zwolnionym, jeśli chcesz uniknąć stygmatu ostrzału. Jednakże, jeśli twój pracodawca wyrazi zgodę, możesz narazić na szwank swoje prawo do zasiłku dla bezrobotnych . Możesz również poprosić swojego pracodawcę, jeśli zgodziłby się nie kwestionować roszczenia, które możesz zadać w związku z bezrobociem w przypadku rezygnacji.

Jakie informacje podaje firma podczas kontroli referencyjnej?

Ponadto, jeśli wyrażą zgodę na rezygnację, możesz poprosić o list polecający . Powinieneś również zapytać, jak firma będzie obsługiwać wszelkie zapytania dotyczące Twojej kadencji w organizacji.

Dowiedz się, czy po prostu podzielą się datami zatrudnienia, tak jak robią to niektóre organizacje, lub podadzą powód wyjazdu.

Sprawdź odprawy i wakacyjne wynagrodzenie i świadczenia

Powinieneś również zapytać o odprawę , rekompensatę za niewykorzystane wakacje, czas choroby i możliwości kontynuacji opieki zdrowotnej przez pewien okres. Upewnij się, jakie kroki musisz podjąć, aby zabezpieczyć się przed jakimkolwiek odszkodowaniem i kontynuować ubezpieczenie zdrowotne . Zapytaj o swoją emeryturę i 401 tys. , Aby zrozumieć wszelkie zasady firmy dotyczące tych aktywów.

Pobierz pliki komputera

Jeśli nie masz kopii zapasowych żadnych plików komputera osobistego na komputerze biurowym - coś, co powinieneś zawsze robić - możesz poprosić o możliwość odzyskania ważnych dokumentów. W zależności od okoliczności możesz nie mieć dostępu do twoich plików po otrzymaniu powiadomienia o wypowiedzeniu.

Zawsze przechowuj swoje osobiste kopie zapasowe lub jeszcze lepiej z dala od komputera roboczego. Byłoby niefortunnie stracić wszystko w przypadku nieoczekiwanej zmiany w twojej sytuacji zatrudnienia.

Zachowaj to Profesjonalnie

Podczas rozmowy nie poddawaj się pokusie, by rzucić pracę swojemu pracodawcy lub któremuś z twoich kolegów w nieprofesjonalny sposób. Satysfakcja uzyskana z jakichkolwiek ujęć będzie ulotna, ale twoje ostatnie słowa zostaną zapamiętane, jeśli ktoś zostanie zapytany formalnie lub nieformalnie o Twój czas w organizacji. Co więcej, staraj się zostawić pozytywną notatkę , sprawiając, że wrażenie zamknięcia będzie niezmienne.