Co mogą powiedzieć pracodawcy o byłych pracownikach?

Ile informacji mogą ujawnić pracodawcy

Prawa autorskie michaeljung / iStockPhoto

Jednym z pytań, jakie często stawiają sobie osoby poszukujące pracy, jest "Co może powiedzieć pracodawca o byłych pracownikach?" Niektóre osoby poszukujące pracy uważają, że firmy mogą tylko legalnie wypuszczać daty zatrudnienia, wynagrodzenie i swój tytuł zawodowy. Tak jednak nie jest.

Czy pracodawca może powiedzieć, że były pracownik został zwolniony lub rozwiązany z przyczyn ? Co powiesz na to, że zrezygnowałeś z wypowiedzenia , byłeś często spóźniony lub źle wykonywałeś pracę?

Czy istnieją ograniczenia dotyczące tego, co pracodawca może powiedzieć o tobie?

Co dawni pracodawcy mogą - i nie mogą - mówić o tobie

Nie ma federalnych przepisów ograniczających informacje, które pracodawca może - lub nie może - ujawnić o byłych pracownikach. I podczas gdy większość stanów ma prawa dotyczące tego, co pracodawcy mogą legalnie ujawnić, i do kogo, wielu pozwala pracodawcom na dzielenie się szczegółami na temat wydajności pracy, obowiązków i zawodowego postępowania. Sprawdź na stronie internetowej departamentu stanu pracy informacje na temat państwowych przepisów prawa pracy, które ograniczają to, co pracodawcy mogą ujawnić o byłych pracownikach.

Jeśli zostałeś zwolniony lub rozwiązany z pracy, firma może tak powiedzieć. Mogą również podać powód. Na przykład, jeśli ktoś został zwolniony za kradzież lub sfałszowanie karty czasu pracy, może wyjaśnić, dlaczego pracownik został rozwiązany . W zależności od przepisów stanowych, pracodawcy mogą również podzielić się ogólnymi opiniami na temat wyników.

To powiedziawszy, ze względu na przepisy o zniesławieniu (oszczerstwa lub oszczerstwa) firmy zazwyczaj dbają o to, jakie informacje dostarczają menedżerom zatrudniającym, potwierdzając zatrudnienie lub sprawdzając referencje .

To, co mówią, musi być prawdą, a firma może podlegać procesowi sądowemu od byłego pracownika. Z prawnego punktu widzenia były pracodawca może powiedzieć wszystko, co jest prawdziwe i dokładne.

Troska o procesy sądowe jest powodem, dla którego wielu pracodawców potwierdza tylko daty zatrudnienia, twoje stanowisko i wynagrodzenie.

Jak sprawdzić, co firma ujawni

Jeśli zostałeś zwolniony lub rozwiązany, skonsultuj się ze swoim poprzednim pracodawcą i zapytaj, jakie informacje podadzą, gdy wezmą telefon, aby zweryfikować swoją historię pracy .

W tle pomocne może być przejrzenie najczęściej zadawanych pytań podczas sprawdzania referencji . Jeśli twój poprzedni pracodawca przekazuje więcej informacji niż podstaw, nie zaszkodzi spróbować wynegocjować dodatkowych szczegółów, które dzielą. Z pewnością nie zaszkodzi zapytać!

Jeśli odszedłeś w trudnych okolicznościach, możesz poprosić kogoś, kogo znasz, aby zadzwonił i sprawdził referencje, dzięki czemu dowiesz się, jakie informacje zostaną ujawnione. Możesz też skorzystać z usługi sprawdzania referencji, aby sprawdzić, co zostanie ujawnione przyszłym pracodawcom.

Prosta historia

Ważne jest, aby historia i historia poprzedniego pracodawcy pasowały do ​​siebie. Jeśli powiesz, że zostałeś zwolniony, a firma twierdzi, że strzeliłeś, nie dostaniesz tej pracy. Nieprawidłowa prezentacja stanowiska lub daty zatrudnienia jest czerwoną flagą dla potencjalnego pracodawcy i może skutkować brakiem pracy.

Ponadto, nie powiedzenie prawdy podczas procesu składania wniosku może spowodować, że zostaniesz zwolniony w dowolnym momencie w przyszłości - nawet po wielu latach po zatrudnieniu. Dzieje się tak dlatego, że większość aplikacji do pracy ma sekcję, w której sprawdzasz, czy informacje są dokładne.

Nie zakładaj, że firma nie ujawni informacji

Nie zakładaj, że twój poprzedni pracodawca nie ujawni przyczyny, dla której Twoja praca się zakończyła.

Duże firmy zwykle mają zasady dotyczące ujawniania informacji byłych pracowników, ale nie mogą tego robić. Wielu mniejszych pracodawców nie ma żadnej polisy lub nie są świadomi lub niepokoją się kwestiami odpowiedzialności prawnej.

W obu przypadkach ważne jest, aby wiedzieć, co pracodawca powie o tobie, ponieważ to, co mówisz, musi pasować do tego, co firma zamierza powiedzieć.

Jeśli twoja wersja nie jest zgodna z ich wersją i uważasz, że historia firmy dotycząca wypowiedzenia umowy nie jest dokładna, z góry i powiedz to. Będziesz miał większą szansę na uzyskanie pracy, niż gdy powiesz jedną rzecz, a firma powie inny.

Wreszcie, jeśli spodziewasz się negatywnego odniesienia od byłego pracodawcy, podziel się dodatkowymi referencjami . Jeśli na przykład nie dogadałeś się ze swoim menedżerem, zapewnij peer jako punkt odniesienia.

Lub, podaj opcje referencyjne z pracy na wcześniejszym etapie kariery. Jedno negatywne odniesienie wydaje się mniej znaczące, jeśli dostępnych jest również wiele pozytywnych odniesień.