Jak radzić sobie ze złymi referencjami od pracodawców

Czy martwisz się o złe referencje od jednego z poprzednich pracodawców? Negatywne lub nawet letnie odniesienie może znokautować kandydata z rywalizacji o pracę. Dowiedz się, jak uniknąć złego odniesienia i jak radzić sobie ze złymi odniesieniami, gdy są one nieuniknione.

Jak radzić sobie ze złymi referencjami od pracodawców

Co możesz zrobić, aby wykluczyć twoje referencje z utrudniania poszukiwania pracy?

Najbezpieczniejszym sposobem na uniknięcie sabotażu wyszukiwania przez nieoczekiwane złe odniesienie jest ostrożne wcześniejsze wyświetlenie referencji.

Jeśli obawiasz się tego, co powie poprzedni pracodawca , ustaw inne referencje, które potwierdzą twoje kwalifikacje do pracy. Wyjaśnij wcześniej okoliczności potencjalnym referencjom i zapytaj, czy są w stanie poprzeć twoją kandydaturę, przedstawiając pozytywną rekomendację.

Bardzo ważne jest, aby dać im możliwość, aby nie czuli się zobowiązani do przedstawienia referencji, a być może dostarczyli mniej niż w pełni pochwalające zalecenie, gdy skontaktował się z nimi potencjalny pracodawca. Najlepszym rozwiązaniem może być przesłanie prośby pocztą elektroniczną , aby mogli ją rozpatrzyć w sposób obiektywny bez presji bezpośredniej interakcji.

Oto więcej wskazówek dotyczących wyboru najlepszych możliwych referencji .

Uzyskaj referencję w pisaniu

Jeśli poprosisz o potencjalną referencję, aby z góry przedstawić pisemne zalecenie ogólne, będziesz miał lepszy pomysł dotyczący tonu i ukierunkowania ich rekomendacji.

Włączenie rekomendacji do LinkedIn daje możliwość przetestowania referencyjnych pisarzy potencjału napędowego. Spróbuj napisać kilka rekomendacji dla kontaktów LinkedIn, a następnie poproś o połączenie, aby odwzajemnić się w Twoim imieniu.

Kiedy martwisz się negatywnym odniesieniem

Jeśli obawiasz się, że poprzedni menedżer (który nie został wymieniony jako referencja) może dostarczyć negatywnego odniesienia, jeśli skontaktuje się z nim pracodawca, najlepszą strategią może być dostarczenie jak największej liczby pozytywnych rekomendacji, aby przeciwdziałać skutkom, lub być może nie będzie konieczne, by pracodawcy szukali informacji od tego menedżera.

Jeśli masz pewność, że nadal będzie się kontaktować z menedżerem, mimo że nie znajdujesz się na liście referencyjnej, możesz być proaktywny. Skontaktuj się z poprzednim menedżerem i wyjaśnij sytuację - wiesz, że nie podzieliłeś się najlepszymi warunkami i normalnie nie potraktujesz tej osoby jako punktu odniesienia, ale uważasz, że firma zatrudniająca i tak będzie w kontakcie. Wiele osób będzie skłonnych pozwolić bygone były przeszłością i być może uda ci się wynegocjować odniesienie, z którym oboje czujesz się komfortowo.

W niektórych przypadkach możesz mieć lepszą relację z szefem przełożonego i możesz poprosić o wsparcie. W innych sytuacjach możesz dotknąć kombinacji współpracowników na swoim poziomie, klientów i personelu, którzy zgłosili Ci się, aby wypełnić listę referencyjną.

Sprawdź swoje własne referencje

Niektórzy kandydaci będą mieć zaufanego przyjaciela, udowadniając, że jest to sprawdzający punkt odniesienia lub usługa sprawdzania tła, dlatego powinni skontaktować się z potencjalnie kłopotliwym poprzednim przełożonym, aby ustalić, w jaki sposób mogą odpowiedzieć na czek. Inni zatrudniają usługę sprawdzania referencji, aby dowiedzieć się, co mówią o nich pracodawcy z przeszłości.

Kandydaci, którzy odkryją potencjalnie szkodliwe odniesienia, mogą wtedy rozpocząć dialog z żłobkiem, próbując wynegocjować bardziej pozytywne zalecenie.

Jeśli te starania się nie powiodą, możesz rozważyć skontaktowanie się z działem zasobów ludzkich (HR) Twojego byłego pracodawcy, aby wspomnieć, że negatywny wpływ na twoje poszukiwanie ma negatywna rekomendacja byłego menedżera. W niektórych przypadkach dział HR doradzi kierownikowi, aby unikał takich odniesień jako zasady, aby uniknąć odpowiedzialności prawnej lub negatywnej publikacji.

Negocjowanie dobrego odniesienia

Jeśli zostawisz pracodawcę w trudnych okolicznościach, czasami możesz wynegocjować pozytywne rekomendacje w ramach procesu odstąpienia.

Oczywiście, najlepszym sposobem na uniknięcie negatywnych rekomendacji jest pielęgnowanie pozytywnych relacji z menedżerami, gdy tylko jest to możliwe, i opieranie się pokusie mówienia czegoś negatywnego, gdy opuszcza się pracę.

Czytaj więcej: Co pracodawcy mogą mówić o byłych pracownikach

Powiązane artykuły: Referencje zatrudnienia Żądanie referencji | Przykładowe listy referencyjne | Profesjonalne referencje Odwołania osobiste i postaci