13 wskazówek dotyczących wyboru najlepszych ofert pracy

Jak wybrać, kogo odłożyć jako punkt odniesienia? Jest to ważny wybór, który musisz wykonać, gdy składasz swoje podanie o pracę. Jedno błędne słowo z mniej entuzjastycznego odniesienia może szybko zepchnąć cię z listy kandydatów pracodawcy.

Z drugiej strony, silne poparcie z właściwego źródła może przekonać pracodawcę, że posiadasz odpowiednie umiejętności i doświadczenie, aby osiągnąć sukces w pracy.

Referencje są tak potężnym narzędziem, ponieważ możesz promować siebie w listach motywacyjnych, CV lub portfolio, ale masz mniejszą autonomię w stosunku do swoich referencji. Podczas gdy nie możesz kontrolować tego, co mówią o tobie twoje referencje, możesz kontrolować, kogo wybierzesz jako odniesienie. Jest to bardzo ważny wybór, z poważnymi konsekwencjami dla poszukiwania pracy.

Oto trzynaście wskazówek dotyczących wyboru najlepszych referencji do zastosowania w aplikacji o pracę.

13 wskazówek dotyczących wyboru najlepszych referencji

1. Zapytaj swojego managera lub byłego szefa, ale bądź ostrożny. W idealnym świecie bezpośredni menedżer lub przełożony będzie działał jako Twój punkt odniesienia i chętnie omówi konkretne przykłady dotyczące tego, w jaki sposób celowałeś w swojej roli i dodał wartość do zespołu, działu lub firmy, gdy jesteś na swoim stanowisku. Brak opiekuna w twojej grupie referencji może wywoływać pytania dotyczące twoich wyników w pracy.

Pracodawcy zrozumieją, jeśli zostawisz obecnego opiekuna, ponieważ nie chcesz narażać pracy, którą już masz.

W takim przypadku możesz podać referencję od obecnego opiekuna, jeśli oferta jest w toku. Ważniejsze jest wtedy dołączenie do przeszłości bossa.

2. Kiedy pytać kogoś innego niż menedżer. W przypadku problemów z kierownikiem lub przełożonym nie należy ich uwzględniać. "Problemy" oznaczają coś poważnego.

Wszyscy czasami popełniają małe błędy, ale jeśli były jakieś przypadki podczas poprzedniej pracy, w której zostałeś zdyscyplinowany lub otrzymałeś ostrzeżenie - wszystko, czego nie chciałbyś, aby nowy pracodawca słyszał - wtedy nie powinieneś pytać o to nikogo zaangażowanego w to sytuacja, menedżerowie lub współpracownicy, aby działać jako punkt odniesienia.

3. Zapytaj kolegę lub współpracownika. Referencje niekoniecznie muszą być osobami, nad którymi pracowałeś. Możesz również poprosić współpracowników, z którymi masz dobre relacje, aby działali jako jeden z twoich referencji. Możesz również użyć przyjaciela jako referencji, jeśli może on potwierdzić twoje kwalifikacje do pracy.

4. Uzyskaj kilka referencji. Postaraj się zebrać grupę wielu potencjalnych referencji, więcej niż myślisz, że potrzebujesz do jednego zadania. Pracodawcy rzadko pytają o więcej niż trzy referencje, ale posiadanie większej puli pozwoli Ci wybrać referencje strategicznie oparte na różnych wymaganiach każdego zadania.

5. Zdobądź zarówno referencje sieciowe, jak i stanowiska. Rozróżnienie między referencjami dla wniosków o pracę i referencjami dla celów sieciowania. Odnośniki do sieci nie muszą mieć takiego samego wglądu w ciebie, jak osoba produktywna, aby dokonać pewnych prezentacji lub poprosić pracodawcę o uważne przyjrzenie się twojemu zgłoszeniu.

Jednak powinieneś spotkać się twarzą w twarz z odniesieniami do sieci i pokazać im swoje CV, aby mogli mówić z pierwszej ręki o swoich umiejętnościach osobistych i komunikacyjnych, jeśli dokonasz skierowania.

6. Wiesz, co twoje referencje powiedzą o tobie. Zawsze wybieraj referencje, które wyraziły zgodę na pozytywne rekomendacje. Ostatnią rzeczą, której potrzebujesz, gdy poszukiwanie pracy jest negatywnym odniesieniem , więc upewnij się, że jasno określasz, w jaki sposób twoje referencje cię poprą. O ile to możliwe, poproś o odniesienia do pisania pisemnych zaleceń przed przekazaniem ich pracodawcom, aby mieć pewność, jak będą reprezentować twoje pochodzenie.

Rekomendacje dla LinkedIn to doskonała okazja do wstępnego sprawdzenia swoich referencji. Spróbuj napisać jedną dla nich, zanim poprosisz ich o przesłanie rekomendacji LinkedIn .

Co najmniej upewnij się, że referencja ustnie wyraziła zgodę na pozytywną rekomendację.

Co pytać: Możesz powiedzieć: "Czy czujesz się komfortowo lub jesteś w stanie zrobić pozytywne lub entuzjastyczne zalecenie, biorąc pod uwagę swoją ekspozycję na moją pracę?"

7. Upewnij się, że twoje referencje mogą skupić się na twoich najlepszych osiągnięciach. Referencje, które poświęcą czas na przygotowanie i dostarczenie konkretnych zaleceń, są często najpotężniejsze. Twoje najlepsze referencje będą w stanie mówić konkretnie i anegdotycznie o twoich umiejętnościach, etyce pracy i osiągnięciach w pracy, w klasie lub w twojej społeczności.

8. Dopasuj swój wybór referencji do wymagań danego zadania . Zadaj sobie pytanie, które z Twoich referencji mogą dostarczyć najbardziej przekonujących dowodów na to, że masz majątek, który można wykorzystać w pracy, o którą się ubiegasz.

9. Wybierz i wybierz w zależności od pracy. Pomyśl o swoich wyborach referencyjnych jako grupie. Jedno odniesienie może być w stanie mówić do krytycznej siły, jak rozwiązywanie problemów, podczas gdy inny może być w stanie poprzeć inne kluczowe kwalifikacje, takie jak umiejętności prezentacji. Upewnij się, że lista referencji dla danej pracy może pokryć tak wiele podstawowych wymagań, jak to tylko możliwe.

10. Odwołania wewnętrzne mają duży wpływ na zatrudnianie. Jeśli masz jakieś powiązania w firmie, do której się aplikujesz, kto twoim zdaniem mógłby mówić do twoich umiejętności, to z pewnością zapytasz, czy byliby gotowi stać się jednym z twoich referencji.

Jeśli nie masz z nimi zbyt wiele historii pracy, możesz podać trzy inne referencje, a następnie poprosić wewnętrzne połączenie, aby nieformalnie "dzwonił" w twoim imieniu, jeśli uznasz, że jesteś dobrym kandydatem dla pracy. Oto jak poprosić o skierowanie do pracy .

11. Pamiętaj, aby okresowo aktualizować swój wybór referencyjny. Dodaj nowych zwolenników i przenieś osoby z listy, jeśli wydają się mniej entuzjastyczne lub jeśli minęło dużo czasu, odkąd z nimi pracowałeś. Poświęć czas na obserwację, aby twoje referencje znały stan twojego poszukiwania pracy i doradzaj im, kiedy zdobędziesz nową pozycję.

12. Rekomendacje nie muszą pochodzić tylko z płatnych, profesjonalnych stanowisk. Jeśli masz jakieś zaangażowanie w ciągłe kształcenie, wolontariat lub pracę społeczną, superwizorzy lub rówieśnicy w tych rolach będą mogli również udzielać referencji. Jednak unikaj wykorzystywania znajomych lub przyjaciół rodziny, którzy nie mieli kontaktu z tobą w otoczeniu związanym z pracą.

13. Ostatni absolwenci powinni wybierać tylu członków wydziału, ile jest to możliwe, o ile celowałeś w ich kursach. Wydział może stanowić doskonały pomost dla byłych studentów, którzy często mają miłe wspomnienia z profesorem i wielki szacunek dla ich oceny.

Give to Get

Daje bardzo dobre wyniki pracy, gdy przygotowujesz referencje dotyczące zatrudnienia. Poświęć trochę czasu, aby zaoferować referencje osobom, które Ci je oferują. Nawet szef może skorzystać z dobrej rekomendacji od pracownika. Twoi współpracownicy, klienci i współpracownicy również docenią tę ofertę.

Sugerowane lektury: kogo poprosić o referencję Jak poprosić o referencję | Co powinieneś zawrzeć na liście referencyjnej pracy | Profesjonalne referencje Odwołania osobiste i postaci