Jak śledzić swoje referencje

Zazwyczaj pracodawcy sprawdzają referencje na późnym etapie procesu aplikacji, co czyni je jednym z bliskich i ostatecznych kroków, zanim dowiesz się, czy dostałeś pracę. Jeśli dobrze zaplanowałeś, masz listę referencyjną gotową do udostępnienia potencjalnemu pracodawcy. Jesteś także przygotowany, aby przekazać swoim referencjom informacje o heads-upach, które ktoś wyciągnie.

To nie powinno być jednak twoim ostatnim punktem kontaktu z twoim odniesieniem.

Związek, który zaczyna się i kończy z tobą, prosząc o przysługę, najprawdopodobniej nie rozkwitnie. Zamiast tego staraj się utrzymywać aktywne, bieżące relacje ze swoimi referencjami, nawet po tym, jak napisali listy, wypełnili formularze lub wypowiadali się przez telefon w celu poparcia swojej kandydatury.

Oto więcej informacji o tym, jak śledzić referencje podczas poszukiwania pracy i dlaczego jest to ważne.

Referencje Podstawy

Po pierwsze, szybki przegląd podstaw, jeśli chodzi o referencje. Zawsze wybieraj osoby, które będą działać jako referencje, które cię dobrze znają i będą z tobą dobrze mówić. (Oto więcej wskazówek dotyczących wyboru osób do pisania listów polecających .)

Najpierw zapytaj: przed przekazaniem imienia i nazwiska oraz informacji kontaktowych po raz pierwszy, sprawdź, czy dana osoba chce być Twoim punktem odniesienia . Daje to referencjom szansę grzecznego upadku. Jest to lepsza opcja niż odniesienie, które może tylko omawiać twoją pracę niejasno lub gorzej, udostępnia negatywne opinie.

Czy musisz podawać referencje za każdym razem, gdy udostępniasz swoje imię i nazwisko oraz dane kontaktowe? Absolutnie nie. Nie chcesz stać się szkodnikiem - jeśli masz pozwolenie na umieszczenie kogoś w marcu jako wzorzec, zakładaj, że rozszerza się on również na kwiecień, maj i czerwiec. Skontaktuj się ze swoimi referencjami, gdy dotrzesz do momentu, w którym pracodawcy nawiążą z nimi kontakt.

Wykorzystaj możliwość zamieszczania ogłoszeń o pracy, swoich CV i wszelkich informacji o punktach, do których chcesz odwołać się, aby wspomnieć lub podkreślić.

Jeden wyjątek: jeśli minęło kilka lat, odkąd ktoś zgodził się być Twoim punktem odniesienia, skontaktuj się i sprawdź, czy dana osoba nadal jest dla ciebie wygodnym punktem odniesienia.

Zawsze aktualizuj referencje w poszukiwaniu pracy

Twój e-mail lub telefon, zanim potencjalny pracodawca dotrze do referencji, nie powinien być twoim ostatnim punktem kontaktu. Wraz z informacją o wynajmie dowiesz się, że szukasz pracy, powinieneś również udostępnić aktualizacje dotyczące postępu w poszukiwaniu pracy.

Pomyśl o tym: bycie referencją nie jest łatwe. Niezależnie od tego, czy firma ma referencje, odpowiada na pytania pisane lub dzwoni, to zajmie im to dużo czasu. Prawdziwie dobre referencje prawdopodobnie również wykonają wcześniej pracę, przeglądając listę ofert pracy i zastanawiając się nad swoim czasem pracy z tobą.

Po tych wszystkich wysiłkach rozsądne jest, że referencja będzie chciała poznać wynik twojego poszukiwania pracy. Tak więc, gdy usłyszysz wiadomość o pracy, nie zostawiaj swoich referencji wiszących. Zadzwoń lub wyślij e-mail z informacją, czy masz pracę, czy nie, a jeśli dostałeś ofertę, daj znać, jeśli ją zaakceptowałeś.

Upewnij się, że dziękuje

Poszukiwanie pracy jest pełne podziękowań . Wysyłasz notatkę po wywiadach telefonicznych, wywiadach osobistych i wszystkim, którzy pomagają ci w szukaniu pracy. Referencje nie są wyjątkiem.

Gdy ktoś poda ci referencje, dziękuję. Powinieneś przesłać podziękowania za każdym razem, gdy ktoś działa jako punkt odniesienia. Może być tak prosty i szybki jak krótki, szczery e-mail. Odręczną notatką jest również opcja.

Kiedy wykonujesz pracę, wiele osób decyduje się na przekazanie referencji niewielkiemu symbolicznemu prezentowi. Typowymi opcjami są kwiaty, butelka wina, karta podarunkowa lub jedzenie. Podanie prezentu nie jest wymagane, ale może pomóc w wysłaniu wiadomości, którą docenisz jako referencję. Przejrzyj przykładowe listy, aby uzyskać poczucie, jak podziękować za referencję lub list polecający .

Utrzymuj relacje w toku

W jaki sposób może rozwijać się jakakolwiek relacja, jeśli jedna osoba zawsze daje i druga osoba jest zawsze związana? Kilka sposobów, aby upewnić się, że związek jest równy, a Twoje referencje nie są wykorzystywane:

Czytaj więcej: Kogo prosić o referencję do pracy | Wskazówki dotyczące wyboru najlepszych referencji