5 Podstawowych zasad pozytywnych przyjaźni w miejscu pracy

Relacje społeczne są dobrym predyktorem szczęścia pracowników w pracy

Pomimo bezpośredniego związku między interakcją społeczną a pozytywnym wpływem na nasze dobre samopoczucie, stygmaty i troska tradycyjnie otaczająca osobiste relacje w pracy mogą sprawić, że nawigacja przyjaźni w sferze zawodowej jest nieco zagmatwana.

Chociaż niewygodne, to zestawienie ma sens. Podobnie jak firmy chcą wspierać produktywność i sukces, również słusznie chcą zapobiegać niewłaściwym zachowaniom.

Nękanie , faworyzowanie , nadużycia władzy i konflikty interesów są przykładami wady, które mogą wynikać z bliskiego społecznego związku między współpracownikami.

W epoce, w której ludzie kierują się zarówno karierą, jak i dobrem osobistym, osiągnięcie zdrowej równowagi w związkach zawodowych nigdy nie było tak istotne. W rzeczywistości jedynym czynnikiem, na który zgadzają się czołowi naukowcy i psychologowie, jest to, że relacje społeczne są najdokładniejszym predyktorem ogólnego szczęścia.

Podstawowe zasady dotyczące przyjaźni w miejscu pracy

Przyjaźnie w miejscu pracy stanowią wyzwania, których nie doświadczają prywatne interakcje społeczne. Musisz osiągnąć równowagę między swoimi osobistymi potrzebami a potrzebami miejsca pracy, aby osiągnąć harmonię i wkład. Oto pięć podstawowych zasad, które zawierają wskazówki dotyczące obsługi przyjaźni w miejscu pracy.

Zarządzaj swoimi granicami

Chociaż badania pokazują, że nawet drobne pogawędki ze współpracownikami mogą prowadzić do znacznego wzrostu wydajności, nikt nie może pozwolić sobie na całodzienne fotografowanie bryzy.

Ważne jest, aby rozpoznać, kiedy interakcja społeczna z przyjaciółmi zmienia się w rozrywkę, co ostatecznie uniemożliwia spełnienie twoich celów.

Odłożenie czasu na połączenie podczas przerwy lub lunchu może pomóc w dostosowaniu się do harmonogramu, a jednocześnie zaspokoić wrodzoną potrzebę interakcji społecznych.

Jeśli przyjaźnie przekraczają hierarchię, ważne jest również rozpoznanie optyki tej relacji. Musisz odpowiednio zarządzać granicami, aby nie wydawać się niesprawiedliwie wykorzystywać relacji lub tworzyć środowiska faworyzowania .

Przywódcy szczególnie muszą zrozumieć, że zbyt dobrze znane relacje mogą zaszkodzić ich wiarygodności i faktycznie podważyć ich długoterminowy sukces.

Dołącz nie-znajomych w projektach roboczych

To całkowicie naturalne, że chcesz współpracować z przyjaciółmi, gdy pracujesz nad jakimkolwiek zadaniem zespołu. Z drugiej strony równie ważne jest, aby umieścić głowy razem z innymi osobami spoza najbliższego kręgu.

Pomaga to uniknąć tej samej grupy myślowej i otworzyć swoją wyobraźnię na podejście spoza typowej sfery wpływów. To jest w porządku - a nawet produktywne - połączyć siły z przyjaciółmi; po prostu upewnij się, że dołączasz także do innych kolegów.

Unikaj plotek biurowych

Jednym z głównych problemów, które martwią się pracownicy, gdy dochodzi do bliskiego związku między innymi współpracownikami, są pogłoski. Twoi współpracownicy mogą się zastanawiać, czy rozmawiasz za plecami ludzi . Zwłaszcza w przypadku relacji menedżer-pracownik obawiają się, że wymieniasz smakołyki, których nie powinieneś udostępniać.

Nawet jeśli wygląda na to, że rozpowszechniasz plotki lub śmieją się ze współpracowników, może to powodować nerwowość i negatywnie wpływać na twoją wiarygodność. Jeśli poczujesz, że rozmowa z twoim przyjacielem zaczyna być negatywna, staraj się utrzymywać porządek lub sugeruj łączenie się poza godzinami pracy.

Traktuj każdego członka swojego zespołu w równym stopniu

Najlepszym sposobem uniknięcia uprzedzeń - lub nawet postrzegania uprzedzeń - jest celowe traktowanie każdego członka zespołu z jednakową troską , szacunkiem i szacunkiem . Upewnij się, że naprawdę słuchasz współpracowników , a nie tylko znajomych, gdy wychowują pomysły lub udostępniają informacje. Niezwykle ważne jest, aby każdy poczuł się doceniony, dając im uwagę, której potrzebują.

Jako lider możesz również rozważyć, czy powinieneś mieć bliskiego przyjaciela w swoim bezpośrednim zespole.

Może to stworzyć wrażenie, które doda dodatkowe bariery dla wkładu i wydajności pozostałej części zespołu. Jeśli masz bliskiego przyjaciela w swoim zespole, unikaj specjalnego traktowania tej osoby, aby zapewnić równy czas dla wszystkich członków zespołu.

Określ swoje potrzeby w związku

Może wydawać się to obce lub niepotrzebne, ale zrozumienie, czego potrzebujesz od osób w twojej organizacji, może pomóc ci wyjaśnić własną rolę i jak możesz w niej się rozwijać. Poczujesz się lepiej przygotowany, gdy pojawi się pytanie.

Poczujesz się bezpieczniej, wiedząc, że masz sieć osób, na których możesz polegać, aby uzyskać pomoc w konkretnych sprawach. Możesz nawet poprawić jakość własnej wartości zasobów, gdy koledzy potrzebują pomocy. Świadomość twoich potrzeb otwiera drogę do wnikliwego zrozumienia, które z kolei prowadzi do skutecznego działania.

Zasadniczo organizacje to po prostu sieć ludzi. Im lepiej zrównoważone są relacje między tymi ludźmi, tym lepiej funkcjonuje organizacja. Przyjaźnie w miejscu pracy mogą być wyraźnie zdrowe, a każdy w organizacji jest odpowiedzialny za to, aby przyczynić się do zadowolenia.