Jak zarządzać plotkami w pracy

Możesz ograniczyć szkodliwe skutki nieokiełznanych plotek w pracy

Plotki szerzą się w większości miejsc pracy . Czasami wydaje się, że ludzie nie mają nic lepszego do roboty niż plotkować o sobie nawzajem. Rozmawiają o firmie, współpracownikach i menedżerach. Często przyjmują częściową prawdę i zamieniają ją w całą spekulatywną prawdę.

Spekulują na temat przyszłości firmy, czy współpracownicy zostaną zwolnieni i co inni pracownicy robią w życiu osobistym poza pracą.

Krótko mówiąc, pracownicy mogą plotkować o wszystkim - i robią to - w miejscu pracy, które nie jest w stanie zarządzać plotkarskimi pracownikami.

Menedżerowie i plotkujący pracownicy

Wielu menedżerów przymyka oko na plotki o pracownikach (lub, co gorsza, uczestnictwo w nich). Powoduje to niskie morale pracowników i toksyczną kulturę.

W jednej firmie pracownicy wiedzieli, że z chwilą, gdy dzielą się informacjami ze swoim menedżerem ds. Marketingu, będą dzielić się nim na indywidualnych spotkaniach z każdym innym współpracownikiem. Morale departamentu było niskie, a plotki sprawiały, że pracownicy nie ufali sobie nawzajem i nie dzielili się nic ze swoim kierownikiem - wszystko to robił menedżer.

Wielu pracowników plotkuje o ilości pieniędzy, które zarabiają - i często nie mówią prawdy. Tak więc, nieszczęśliwi współpracownicy pokonali drogę do drzwi działu personalnego, pytając o swoją pensję.

Zgodnie z prawem firmy nie mogą zabronić pracownikom omawiania ich wynagrodzeń, chociaż wiele firm ma takie zasady.

Ich celem jest unikanie problemów, ale w ten sposób łamią one prawo. Pracodawcy nie mogą ograniczać dyskusji pracowników.

Kiedy działać na plotkach

Spodziewaj się pewnej ilości plotek; ludzie chcą wiedzieć, co dzieje się w ich miejscu pracy, i lubią omawiać kwestie związane z pracą. Kluczem jest wiedzieć, kiedy plotki idą w parze.

Musisz działać, jeśli plotki są:

Jeśli często musisz radzić sobie z plotkami, możesz sprawdzić swoje miejsce pracy, aby zrozumieć spójne tematy zawarte w plotkach. Zastanów się, że możesz nie udostępniać wystarczających informacji pracownikom. Możliwe jest również, że pracownicy ci nie ufają i boją się zadawać ważne pytania.

Gdy pracownicy nie ufają swojemu przełożonemu lub czują, że brakuje im informacji, tworzą informacje, aby wypełnić puste pola. Informacje te są często fałszywe, ale ludzie mogą w to uwierzyć i podejmować decyzje w oparciu o te informacje. Albo spekulują, co może również zaszkodzić podejmowaniu decyzji.

Rezultaty mogą być fatalne i szkodliwe dla kariery zawodowej pracowników i morale firmy. Na przykład, jeśli pracownicy usłyszą plotki o zwolnieniach, mogą zacząć szukać nowych miejsc pracy i odejść, gdy w rzeczywistości ich praca nie jest zagrożona. Obrót może być bardzo drogi .

Jeśli plotki nie były zarządzane w przeszłości, plotki stają się negatywnym aspektem twojej kultury pracy . Nie pozwól, aby negatywne plotki zostały pominięte.

Jeśli pracownicy mówią negatywnie o innych pracownikach, może to mieć poważne konsekwencje. Często w toksycznej kulturze plotek istnieje niewielka grupa pracowników, którzy powodują problemy. Często mają władzę i nękają innych pracowników i często mogą nękać szefa.

Jak zarządzać plotkami

Możesz zarządzać plotkami dokładnie tak, jak zarządzasz innym negatywnym zachowaniem pracownika w miejscu pracy. Jeśli to możliwe, stosuj podejście coachingowe , aby pomóc pracownikowi poprawić jego zachowanie. Plotki są często nawykami trwającymi całe życie, a ich zerwanie może wymagać wiele wysiłku. Menedżerowie, którzy ignorują plotki, mogą zniszczyć departament.

Jednak w razie potrzeby zarządzanie plotkami rozpoczyna się od poważnej rozmowy między pracownikiem a kierownikiem lub przełożonym . Jeśli dyskusja na temat negatywnych skutków plotek pracowniczych nie ma wpływu na późniejsze zachowanie, należy rozpocząć proces stopniowej dyscypliny z ustnym ostrzeżeniem , a następnie formalne pisemne ostrzeżenie słowne dotyczące akt osobowych pracownika .

Absolutnie powinieneś zwolnić pracownika, który kontynuuje plotkowanie po uczestnictwie w coachingu. Jedna toksyczna osoba może wyprowadzić twoich dobrych pracowników, szczególnie, gdy widzą, że zachowanie nie jest podjęte.

Jeśli w sposób asertywny poradzisz sobie z plotkami, stworzysz kulturę pracy i środowisko, które nie wspiera plotek. Musisz odpowiadać na pytania swoich pracowników bezpośrednio i uczciwie, aby uniknąć plotek związanych z pracą.

Jeśli plotki są osobiste, musisz udać się do odpowiednich pracowników i wyjaśnić, że ich współpracownicy nie są odpowiednim tematem.

"Ci, którzy plotkują, plotkują o tobie". - Tureckie przysłowie