Świętujemy "Dzień książki" - Światowy Dzień Praw Autorskich

Od św. Jerzego do miłości do miłości - celebrowani każdego kwietnia 23

23 kwietnia to tradycyjny dzień obchodów książek i publikacji, ważny dzień w międzynarodowym corocznym kalendarzu wydawania książek . Przeczytaj, jak 23 kwietnia stał się "Dniem Księgi" i Światowym Dniem Książki i Prawa Autorskiego UNESCO, a także innymi świętami, w których zainspirowały się te tradycje.

"Dzień książki" - Rosy Beginnings

Dzień Księgi w katalońskich prowincjach Hiszpanii miał swoje korzenie w świętowaniu patrona Katalonii, św.

George ("St. Jordi"). Od średniowiecza święto św. Jerzego, 23 kwietnia, obchodzone jest w Barcelonie i innych katalońskich prowincjach (jak również w wielu innych krajach, w tym w Anglii, gdzie również był patronem).

Święty Jerzy był rzymskim żołnierzem, który nawrócił się na chrześcijaństwo i zginął śmiercią męczeńską za tę wiarę. W średniowieczu żołnierze wracający z wypraw krzyżowych przywrócili legendę o zabiciu smoka przez św. Jerzego.

Zgodnie z historią straszny smok terroryzował miasto, domagając się, aby mieszkańcy składali dziennie dwie owce, aby go nakarmić. Gdy owce zniknęły, mieszkańcy zostali zmuszeni do poświęcenia swoich dzieci, wybranych każdego dnia przez loterię.

Córka króla przegrała loterię i czekała na pożarcie przez smoka, kiedy nastąpił Święty Jerzy, i zabił bestię mieczem. Krew smoka rozlała się na ziemię; w tym miejscu róży rósł.

Święty George zerwał różę i podarował ją księżniczce.

Przez wiele lat męski dar różany dla jego dziewczyny był akceptowaną formą obchodów Dnia Świętego Jerzego, zwanego czasem "Dniem róży" lub "Dniem zakochanych".

"Lovers" do "Libres" w Dniu Księgi

W latach dwudziestych kataloński księgarz zauważył, że 23 kwietnia była również datą zarówno śmierci Williama Szekspira, jak i Miguela Cervantesa (obie w 1616).

W błyskotliwym, przedsiębiorczym posunięciu promocji książek ustalono, że książka będzie idealnym prezentem, który zostanie wręczony w zamian za różę - i powstała El Dia de Libre ("Dzień książki").

Dziś tradycja El Dia de Libre jest mocno zakorzeniona w Barcelonie, stolicy wydawniczej Hiszpanii, dla książek w języku katalońskim i hiszpańskim. Tam książki są wymieniane na róże i odwrotnie, bez względu na płeć - "róża dla miłości i książka na zawsze".

Podczas 23 kwietnia w Barcelonie, w St. Jordi / Book and Rose Fair, setki straganów wzdłuż słynnego, zadrzewionego deptaka La Rambla (lub Las Ramblas) są wypełnione kwiaciarniami i księgarniami. Niektóre źródła szacują, że sprzedano prawie pół miliona róż i szacuje się, że połowa wszystkich corocznych zakupów książek w Katalonii ma miejsce 23 kwietnia. Planowane są również inne wydarzenia literackie, takie jak odczyty autora, a data jest również popularna do wprowadzania nowych książek na rynek.

UNESCO ogłasza Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Zainspirowany katalońską El Dia del Libre, w 1995 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Edukacji i Kultury (UNESCO) ogłosiła, że ​​23 kwietnia będzie Światowym Dniem Książki i Prawa Autorskiego.

Celem Światowego Dnia Książki i Prawa Autorskiego jest promowanie czytania, publikowania i ochrony własności intelektualnej poprzez prawa autorskie na całym świecie.

UNESCO zachęca do wspierania autorów, wydawców, nauczycieli, bibliotekarzy i mediów, aby pomóc uczniom w publikowaniu obchodów Światowego Dnia Książki i Prawa Autorskiego oraz zapewnia zasoby, takie jak plakaty do pobrania.

Czasami zdarza się, że koncentrują się one na wydarzeniach związanych z Światową Księgą i Dniem Praw Autorskich, często w związku z innymi inicjatywami UNESCO. Niektóre z poprzednich tematów to "Książki i tłumaczenia", "Ewolucja produkcji książek", "Od pisania do cyfr", "Związek między publikacjami a prawami człowieka" itp.

Światowy Dzień Książki i Światowa Noc Książki w Wielkiej Brytanii i Irlandii

Od połowy lat 90. Światowy Dzień Książki w Wielkiej Brytanii i Irlandii promuje książki dla dzieci i czytanie, dając dzieciom żeton zamieniony na książkę.

Ze względu na późny konflikt kwietnia z kalendarzem szkolnym w Wielkiej Brytanii i Irlandii, Światowy Dzień Książki przesunięto na pierwszy czwartek marca.

Światowa Noc Książki, nastawiona na celebrowanie książek i promowanie czytania dla dorosłych, została założona w Wielkiej Brytanii i Irlandii w 2011 r. I jest kontynuowana 23 kwietnia.

World Book Night US

Chociaż w Stanach Zjednoczonych obchodzono Światowe Święta Książki i Prawa Autorskie, w 2012 r. Zainaugurowano uroczystą Światową Noc Książki 23 kwietnia; pierwsza amerykańska Światowa Noc Książki w formie specjalnej nagrody w postaci miliona książek.

Jednak po kilku latach impreza nie zyskała trakcji, a World Book Night US przerwano.

Oczywiście, książki są nadal świętowane w USA w innych wydarzeniach, takich jak Independent Bookseller Day .