Praca dla 14 i 15 lat

Gdy dojdziesz do liceum, zaczniesz mieć znacznie więcej wydatków. Twoje życie społeczne staje się ważniejsze i prawdopodobnie chcesz przestać polegać na rodzicach, aby otrzymać zasiłek. Potrzebujesz pracy. Jakie zadania możesz wykonać, gdy masz 14 lub 15 lat?

W wieku 14 lat możesz wykonywać wiele zadań. Jednak jako osoba niepełnoletnia (poniżej 18 roku życia) istnieją ograniczenia dotyczące rodzaju pracy, którą możesz wykonywać. Bycie młodszym niż 16 lat ogranicza również liczbę godzin, w których możesz pracować.

Ale wciąż można uzyskać wiele miejsc pracy, w tym pracę w restauracji, sklepie lub innej firmie zatrudniającej nastolatków.

Oczywiście można wykonywać zwykłe prace, takie jak opieka nad dziećmi, karmienie zwierząt domowych, koszenie trawników i pomoc w pracach domowych. Ale jeśli jesteś zainteresowany znalezieniem "prawdziwej" pracy, przeczytaj poniżej, aby dowiedzieć się, gdzie możesz pracować, ile godzin, firm zatrudniających nastolatków i jak ubiegać się o pracę.

Kiedy możesz pracować

Ustawa o sprawiedliwych normach pracy (FLSA) określa wymagania związane z zatrudnianiem nieletnich . Według FLSA, 14 to minimalny wiek do pracy (przynajmniej w pracach nierolniczych).

Podczas gdy 14 i 15-latkowie mogą pracować, istnieją ograniczenia co do godzin, w których mogą pracować. Nie mogą pracować w godzinach szkolnych i są ograniczone do 3 godzin dziennie w szkole (ogółem 18 godzin w tygodniu szkolnym) lub 8 godzin w każdym dniu pozaszkolnym (40 godzin w tygodniu pozaszkolnym).

Istnieją również ograniczenia dotyczące pory dnia, w których 14 lub 15-latek może pracować. Mogą pracować od 7 rano do 7 po południu w ciągu roku szkolnego (od Święta Pracy do 31 maja) i od 7 rano do 9 wieczorem w okresie letnim (od 1 czerwca do Święta Pracy).

Po ukończeniu 16 lat wiele z tych ograniczeń zostanie usuniętych. Możesz pracować tyle godzin w dowolnym tygodniu, ile chcesz.

Jedynym pozostałym ograniczeniem jest to, że nie możesz pracować w pracy uważanej za niebezpieczną przez FLSA.

Po ukończeniu 18 lat (i już nie jesteś małoletni), nie ma ograniczeń co do liczby godzin pracy, tygodni, w których pracujesz lub gdzie pracujesz.

Istnieją pewne wyjątki od tych ograniczeń. Na przykład wiele stanów ma bardziej restrykcyjne ograniczenia dotyczące godzin pracy osoby nieletniej w gospodarstwie. Natomiast małoletni zatrudnieni przez rodziców nie mają tylu ograniczeń czasu i dni pracy. Sprawdź FLSA, aby uzyskać więcej szczegółowych informacji.

Gdzie możesz - i nie możesz - pracować

14 i 15-latkowie mogą pracować w restauracjach, sklepach i innych pracach nieprodukcyjnych, innych niż górnicze, nie niebezpiecznych.

14 i 15-latkowie nie mogą pracować w zawodzie, który Departament Pracy uważa za niebezpieczny. Obejmują one (ale nie są ograniczone do) prace w wykopach, produkcję materiałów wybuchowych, wydobycie i obsługę niektórych urządzeń napędzanych energią. Nawet gdy nastolatek skończy 16 lat, nadal nie może pracować w tych niebezpiecznych pracach. Gdy skończy 18 lat, może wykonywać te niebezpieczne prace.

Jak wspomniano powyżej, istnieją również wyjątki od tych zasad, w szczególności dotyczące miejsc pracy związanych z pracą w rolnictwie.

Co musisz zrobić

W niektórych stanach, jeśli nie masz ukończonych 18 lat, musisz uzyskać dokumenty robocze, aby legalnie móc pracować.

Dokumenty robocze są dokumentami prawnymi, które poświadczają, że można zatrudnić nieletniego. Są one podzielone na dwa rodzaje certyfikatów: certyfikat zatrudnienia i certyfikacja wieku.

Zasady dotyczące tego, kto potrzebuje dokumentów roboczych, różnią się w poszczególnych stanach. W niektórych stanach będziesz potrzebował dokumentów roboczych, jeśli masz mniej niż 16 lat. W innych stanach będziesz ich potrzebował, jeśli masz mniej niż 18 lat. Są pewne stany, w których nie musisz mieć żadnych dokumentów, aby zostać zatrudnionym.

Oto informacje o tym, gdzie dokumenty robocze są wymagane i jak je zdobyć.

Najlepszym miejscem do sprawdzenia, czy potrzebujesz dokumentów roboczych, jest biuro poradnictwa szkolnego lub państwowy wydział pracy.

Lista pomysłów na pracę dla 14 i 15-latków

Oto lista zadań, które dobrze wykonują pierwsze (lub drugie) zlecenia, ponieważ nie potrzebujesz doświadczenia, aby zostać zatrudnionym. Poniżej znajduje się lista firm, które zatrudniają uczniów szkół średnich .

Jeśli nie chcesz pracować w ciągu roku szkolnego, praca na lato może być świetnym rozwiązaniem. Oto lista letnich ofert pracy dla nastolatków .

Porada dla nastolatków

Znajdź najlepsze strony dla nastolatków poszukujących pracy , a także informacje o ofertach pracy dla nastolatków, w tym o tym, jak znaleźć pracę, gdzie uzyskać dokumenty robocze, gdzie mogą pracować nastolatki, w co się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną i jak uzyskać referencje.