Różnica między ciężkimi i dużymi samolotami

Obraz: Getty

Heavy Aircraft vs Large Aircraft: Jaka jest różnica?

Samoloty są podzielone na różne kategorie w zależności od ciężaru samolotu. Często słyszy się samoloty określane jako "duże" lub "ciężkie", ale czy znasz różnicę między nimi? Oto czynniki, które rozważa Federal Aviation Administration (FAA) przy określaniu kategorii wagowej dla różnych samolotów.

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć, jest to, że FAA definiuje samoloty (i ich charakterystyki) inaczej dla operatorów samolotów niż dla kontrolerów ruchu lotniczego.

Na przykład termin "ciężki" jest używany przez kontrolerów ruchu lotniczego do określania minimalnych poziomów separacji, prędkości, szybkości wznoszenia i innych różnych charakterystyk samolotów. Jednak ten sam termin ma niewielkie znaczenie dla pilotów, z wyjątkiem oznaczenia, że ​​kiedy kontroler ruchu lotniczego używa słowa "ciężki" przed znakiem wywoławczym samolotu, pilot powinien uważać na turbulencje kilwateru.

Heavy vs Large vs Small Aircraft

Ponadto, termin "duży" w odniesieniu do samolotu oznacza jedną rzecz dla kontrolerów ruchu lotniczego i inną rzecz dla pilotów.

Ciężki samolot, zgodnie z Polityką Kontroli Ruchu Lotniczego FAA, zamówienie JO 7110.65V, obowiązujące od 3 kwietnia 2014 r., Jest w stanie wystartować z wagą 300 000 funtów lub więcej. Kluczowe słowo jest w stanie - samolot może działać z mniej niż 300 000 funtów podczas startu i nadal jest klasyfikowany jako "ciężki" w ramach tej polityki kontroli ruchu lotniczego.

Duży samolot to taki o maksymalnej certyfikowanej masie startowej ponad 41 000 funtów i mniejszej niż 300 000 funtów.

Mały samolot to taki o maksymalnej certyfikowanej masie startowej 41 000 funtów.

Źródło: http://www.faa.gov/air_traffic/publications/atpubs/atc/AppdxA.html

W przypadku pilotów definicja dużego samolotu pochodzi z Kodeksu Przepisów Federalnych, CFR 1.1, który definiuje duży samolot jako samolot o maksymalnej certyfikowanej masie startowej ponad 12 500 funtów.

Natomiast mały samolot to taki o maksymalnej certyfikowanej masie startowej 12 500 funtów. Dlaczego to ma znaczenie?

Jednym z praktycznych zastosowań tego pojęcia jest ustalenie, który samolot pilot jest certyfikowany do lotu, lub przywilejów i ograniczeń pilota dla jego lub jej konkretnego certyfikatu pilota. Na przykład, pilot posiadający certyfikat pilota pojedynczego silnika typu Private Pilot, może legalnie latać na dowolnym samolocie jednosilnikowym z wyjątkiem dużych lub turbośmigłowych samolotów, z których każdy wymaga określonego uprawnienia na typ. Wszystkie duże samoloty (powyżej 12 500 funtów) wymagają, aby pilot posiadał uprawnienia na typ właściwe dla tego samolotu.

Źródło: http://www.ecfr.gov/cgi-bin/text-idx?rgn=div8&node=14:1.0.1.1.1.0.1.1