Osiągi Localizera Lotnictwa z Podejściem Pionowym (LPV)

Zdjęcie © FAA

Działanie lokalizatora z podejściem pionowego naprowadzania (LPV) to nowoczesna procedura podejścia do przyrządów lotniczych, która wykorzystuje system powiększania powierzchni (WAAS) i bardzo precyzyjne funkcje GPS w celu uzyskania pozycji samolotu. LPV oferuje najdokładniejszą obecnie pozycję lotniczą. Podejście LPV może doprowadzić pilota do zaledwie 200 stóp lub 250 stóp wysokości decyzji. Zaletą jest to, że umożliwia to lądowanie samolotu na pasie startowym przy bardzo niskiej widoczności.

Bez możliwości działania systemu WAAS (tj. Bez możliwości latania w trybie LPV) bardzo słabe warunki widoczności na lotnisku mogą zmusić pilota do lotu na alternatywne i mniej pożądane lotnisko.

Ogólnie rzecz biorąc, podejścia LPV i samoloty obsługujące WAAS otwierają nowe (wcześniej niedostępne) opcje dla pilotów. Dzięki odpowiednio wyposażonym statkom powietrznym operatorzy statków powietrznych mogą zaoszczędzić czas i pieniądze, korzystając z systemu WAAS, ponieważ jest to bardzo precyzyjna pomoc nawigacyjna . Ponadto piloci samolotów wyposażeni w LPV są w stanie ukończyć lądowanie na lotniskach, z których wcześniej nie mogliby wylądować, na przykład na odległych lotniskach. Są również w stanie opracować podejścia, które nie są łatwo obsługiwane przez radionawigację, w warunkach gorszej pogody, niż są do tej pory przyzwyczajeni. Zamiast polegać na nawigacji radiowej, piloci mogą liczyć na niezwykle precyzyjny i stabilny system nawigacji satelitarnej. To właśnie precyzja tego rodzaju nawigacji pozwala pilotom zejść na niższe wysokości (bez typowych odniesień wizualnych) lub wciąż lecąc w chmurach.

Jak działa LPV

Podejście LPV jest podobne do podejścia LNAV / VNAV, ale jest bardziej precyzyjne i pozwala na zejście do minimum 200-250 stóp. Funkcje WAAS są wymagane do precyzyjnego prowadzenia bocznego i pionowego, klasyfikując je jako podejście precyzyjne. Z drugiej strony, podejście LNAV / VNAV jest nieprecyzyjne.

W rzeczywistości podejście LPV jest prawie identyczne z systemem lądowania instrumentów (ILS), ale jest bardziej dokładne, ponieważ wykorzystuje nowoczesną technologię satelitarną. Ponadto, nie jest potrzebny kosztowny sprzęt naziemny, co oznacza, że ​​jest mniej przestojów i przestojów. Oznacza to również, że koszt jest mniejszy, ponieważ nie ma żadnego sprzętu ani regularnych czynności konserwacyjnych.

Jak działa WAAS

WAAS usuwa błąd z typowych sygnałów GPS, analizując dane GPS na stacji głównej, a następnie wysyłając poprawione dane do odbiorników GPS. Odbiorniki z kolei mogą usunąć wszelkie błędy GPS. Ten proces sprawia, że ​​informacje GPS są jeszcze bardziej odporne na błędy i pozwalają na znacznie dokładniejszy wynik.

Dlaczego WAAS jest lepszy

Poprawiono dokładność GPS z tego, co byłoby 100 metrów przy zwykłym serwisie GPS do około siedmiu metrów z WAAS. Nie pozostawia to miejsca na błędy i zapewnia najbardziej precyzyjne narzędzie nawigacyjne do tej pory.

Korzyści systemu WAAS dla krajowego systemu przestrzeni powietrznej są ogromne. Korzyści te obejmują zwiększenie przepustowości, możliwość wydajniejszego wykorzystania dróg startowych, obniżenie kosztów wyposażenia (zarówno na pokładzie, jak i na ziemi), a także, co ważniejsze, zwiększenie możliwości podejścia do wszystkich rodzajów statków powietrznych.

Znany również jako:

Podejście LPV, podejście WAAS, lokalizator z pionowym prowadzeniem