Funkcjonalne przykłady CV i wskazówki dotyczące pisania

NAN104 / iStockPhoto.com

W zależności od historii pracy warto rozważyć użycie życiorysu funkcjonalnego. Funkcjonalne CV skupia się na umiejętnościach i doświadczeniach, które czynią cię silnym kandydatem na stanowisko. W przeciwieństwie do tradycyjnego CV , życiorys funkcjonalny nie podkreśla twojej chronologicznej historii pracy. Zamiast tego koncentruje się na rozwiniętych umiejętnościach, które odpowiadają wymaganiom stanowiska, o które się ubiegasz.

Tego typu CV są idealne dla osób, które mają luki w swoich historiach zatrudnienia lub są nowicjuszami w danej branży.

Funkcjonalne CV a tradycyjne CV

Tradycyjne CV, znane również jako chronologiczne CV , podkreśla twoją historię pracy. Zawiera listę twoich doświadczeń zawodowych. Dla każdego zlecenia, które posiadasz, podajesz daty zatrudnienia, tytuł pracy i firmę. Najbardziej tradycyjne doświadczenie w pracy ze streszczeniami w odwrotnej kolejności chronologicznej (najpierw twoje bieżące doświadczenie).

Powinieneś użyć chronologicznego wznowienia, gdy masz obszerną historię pracy związaną z pracą, o którą się ubiegasz. To dobry sposób, aby szybko pokazać, że masz podobne doświadczenia.

Z drugiej strony, życiorys funkcjonalny nie podkreśla twojej chronologicznej historii pracy. Zamiast tego podkreśla twoje umiejętności i umiejętności. Zazwyczaj twoje umiejętności są uporządkowane według tematu (na przykład "Obsługa klienta" i "Komunikacja głosowa").

Pod każdym z tematów podajesz konkretne przykłady projektów, zadań i zadań, które zostały wykonane, co pokazuje, że posiadasz te umiejętności.

Biorąc to pod uwagę, nadal dobrym pomysłem jest dołączenie krótkiej sekcji historii pracy do CV funkcjonalnego. Rozważ umieszczenie krótkiej, chronologicznej sekcji historii pracy na końcu CV.

Jeśli masz luki w zatrudnieniu lub często zmieniasz pracę, możesz pominąć daty zatrudnienia.

Inne rodzaje CV

Funkcjonalne i tradycyjne życiorysy nie są jedynymi rodzajami CV do wyboru. Na przykład, jeśli chcesz zarówno podkreślić swoje umiejętności, jak i uwzględnić chronologiczną historię pracy, rozważ wznowienie połączenia .

Jeśli jesteś w stanie kreatywnym (takim jak projektowanie graficzne), rozważ użycie nietradycyjnego CV . Ten rodzaj CV pozwala Ci zawrzeć elementy wizualne, takie jak wykresy i infografiki. W ten sposób możesz pochwalić się swoimi umiejętnościami projektowymi w ramach CV.

Kiedy użyć życiorysu funkcjonalnego

Funkcjonalne CV są idealne dla osób, które nie mają dużego doświadczenia zawodowego związanego z pracą, o którą się ubiegają. Jeśli zmieniasz karierę zawodową, jesteś nowy w branży lub masz luki w zatrudnieniu, rozważ funkcjonalne CV.

Ponadto, jeśli często zmieniasz pracę, możesz także rozważyć wznowienie czynności. Pomaga to uniknąć podkreślenia faktu, że nie przebywałeś w jednej pracy przez bardzo długi czas.

Wskazówki dotyczące pisania CV funkcjonalnego

Jak widać na powyższym przykładzie, w tym podsumowanie zapewnia rekruterów i ankieterów z wyczuciem swoich umiejętności i talentów, zanim jeszcze zagłębią się w szczegóły.

Funkcjonalne CV nie jest uporządkowane według pozycji, więc potrzebujesz innej struktury organizacyjnej. Mogą to być kategorie oparte na twoich umiejętnościach lub kwalifikacjach. Sprawdź opis zadania, aby dowiedzieć się, co tu podkreślić.

Funkcjonalny przykład CV

Przeczytaj poniżej przykład CV funkcjonalnego. Ten przykład zawiera podsumowanie podsumowania resume , które jest świetnym sposobem, aby szybko pokazać swoje umiejętności i umiejętności. Zawiera również zwięzłą listę doświadczeń i szczegółową listę umiejętności.

Chociaż niniejsze CV zawiera sekcję historii pracy (oznaczoną jako "Doświadczenie"), nie obejmuje dat zatrudnienia. Zawiera również te informacje na dole CV, aby uniknąć podkreślenia.

John A. Doe
4120 Chevy Trail
Ann Arbor, Michigan 48111-9626
(111) 555-111
johndoe@abc.com

PODSUMOWANIE

Doświadczony i wszechstronny profesjonalista z silnym planowaniem systemów, ludźmi i umiejętnościami badawczymi, z możliwością:

DOŚWIADCZENIE NA PONIŻSZYCH OBSZARACH

Wytyczne rządowe ~ Badania dotyczące ograniczania wpływu na środowisko
Planowanie urbanistyczne ~ Geologia / hydrologia ~ Oceny witryn
Narzędzia oprogramowania komputerowego ~ Pisanie naukowe / biznesowe / dotacje ~ Kontrola jakości

UMIEJĘTNOŚCI

Administracyjny - koordynator ds. Koordynatora codziennego przetwarzania tysięcy czeków na potrzeby płatności i wysyłania poufnych raportów, dotrzymywania ściśle określonych terminów i unikania opłat za zwłokę.

Rozwiązywanie problemów - Zaprojektowany program zarządzania odpadami z udziałem Recycle Ann Arbor i dużej firmy zajmującej się książkami, przeznaczony do wydajnej pracy z tonami papieru, kartonu, plastiku, metalu i szkła, osiągając oszczędności netto w wysokości 20 000 USD na budynek rocznie i redukując obowiązki związane z likwidacją firmy .

Zarządzanie - Oversaw operujący rozszerzającym się laboratorium badawczym, zapewniającym wiedzę, zaangażowanie i kontrolę jakości w czasie znaczących zmian.

Organizacyjne - Skonsolidowane informacje na temat świadomości społeczności w efektywny i łatwy w użyciu przewodnik kieszonkowy dla rowerzystów w Ann Arbor, dystrybuujący je w całym regionie w celu promowania bezpieczeństwa rowerów i riderów.

Świadomość kosztów - zweryfikowała dokładność procesów biurowych i wydatków, eliminując nadwyżki i rozwijając podejście do kontroli jakości wśród pracowników.

Kreatywny - Uczyń literaturę, mapy i korespondencję programu transportowego politykom i agencjom, wykorzystując wrodzone zdolności i formalne szkolenia, w wyniku czego rozpoznajesz program i zwiększasz o 20% wykorzystanie produktu.

DOŚWIADCZENIE

Shepherd's Watch
Konsultant ds. Projektów i badań : Zaprojektuj, rozmieść i pomóż w marketingowych zegarach słonecznych oraz różnorodnych zegarkach do noszenia i ogrodach dla firmy specjalistycznej.

ACWG
Stowarzyszenie specjalistów pieszych i rowerzystów Członek : Współpracuj z innymi alternatywnymi osobami z branży transportowej, aby lepiej rozwinąć społeczności przyjazne dla pieszych i rowerzystów.

APBP
Burmistrz rowerowy i pieszy Washtenaw Adwokat : Opowiedz o korzystaniu z rowerów i pieszych, o prawach i obowiązkach.

WBWC
Ann Arbor Członek Komitetu Koordynującego Koordynację Rowerów : Przewodnik po programach rowerowych, projektach drogowych, parkingach i obiektach, aby uwzględnić i zachęcić do transportu rowerowego i alternatywnego.

Miasto Ann Arbor
Asystent ds. Badań I : Zarządzał dużym i rozwijającym się laboratorium naukowym, nadzorował zgodność z prawem, a także bazy danych i obowiązki administracyjne.

Funkcjonalny przykład CV z podsumowaniem

Poniżej znajduje się przykład CV funkcjonalnego dla stanowiska zarządzania procesami.

EDUKACJA

EASTERN MICHIGAN UNIVERSITY, Ypsilanti, Michigan
Bachelor of Science, 19XX
Kierunek: Biologia - Ekosystem / środowisko
Koncentracje biznesowe i artystyczne

Funkcjonalny przykład CV

Karol Miner
336 W. Chugalug Way, Sentinel, WY 33666
c: 444-222-4339 e: karmin@southwbell.net

Podsumowanie
Menedżer procesów z umiejętnościami komunikacyjnymi i analitycznymi. Historia sukcesu wpływająca na wzrost organizacyjny i rentowność.

Osiągnięcia
Informacje badawcze i opcje analizy

Zarządzaj ludźmi i projektami

Extrapolate Essential Data

Wykorzystaj wiedzę ekspercką, aby wpływać na decyzje dotyczące zarządzania

Skuteczna komunikacja w całej organizacji

Doświadczenie
Starszy inżynier procesu / pomoc techniczna , 20XX - obecnie
Zezee Corporation

Inżynier procesu / pomoc techniczna , 20XX - 20XX
Zezee Corporation

Technical Professional , 19XX - 20XX
Halogenowe usługi energetyczne

Edukacja
MBA z wyróżnieniem finansowym , oczekiwana data ukończenia 20XX
Southern Nazarene University, Bethany, OK

BS Chemical Engineering , 19XX
University of Missouri, Rolla, Rolla, MO

Rozwój zawodowy

Xerox - Lean Six Sigma Żółty pasek
Xerox Corporation

ISO 9001: 2000 - Audyty wewnętrzne dla sukcesu organizacji
Paradigms, Inc.

Usprawnienie wejścia w przestrzeń zamkniętą
Straż pożarna, Oklahoma State University

Czytaj więcej: Wznów Przykłady | 10 najlepszych porad dotyczących pisania CV Co to jest chronologiczne CV? | Co to jest CV zbiorcze?