Resume Types: Chronological, Functional, Combination

Istnieje kilka podstawowych rodzajów życiorysów, które można wykorzystać do ubiegania się o otwarciu pracy. Możesz napisać życiorys chronologiczny , funkcjonalny , kombinowany lub ukierunkowany .

Każdy rodzaj wznowienia jest przydatny do różnych celów. Dlatego przy podejmowaniu decyzji, który rodzaj wznowienia należy użyć, trzeba pomyśleć o swoich osobistych okolicznościach.

Przeczytaj poniżej, aby uzyskać więcej informacji na temat każdego rodzaju CV, w tym, jak każdy wygląda i kiedy używać każdego z nich.

Zobacz także poniżej przykłady każdego typu wznowienia.

Historia chronologiczna

Chronologiczne CV rozpoczyna się od wpisania historii pracy , a ostatnia pozycja jest wyświetlana jako pierwsza. Poniżej swojej ostatniej pracy, listę innych zadań w odwrotnej kolejności chronologicznej.

Zwykle pracodawcy preferują ten rodzaj CV, ponieważ łatwo jest sprawdzić, jakie zadania wykonałeś i kiedy pracowałeś nad nimi. Jest to najczęstszy rodzaj wznowienia.

Ten rodzaj CV działa dobrze dla osób poszukujących pracy o silnej, solidnej historii pracy. Jeśli dopiero rozpoczynasz karierę lub zmieniasz pola kariery, możesz wziąć pod uwagę inny rodzaj wznowienia.

Funkcjonalne CV

Funkcjonalne CV koncentruje się na twoich umiejętnościach i doświadczeniu, a nie na chronologicznej historii pracy . Zamiast sekcji "Historia pracy" znajdującej się u góry CV możesz mieć sekcję "doświadczenie zawodowe" lub "osiągnięcia", które wymienia różne umiejętności, które opracowałeś przez lata.

CV funkcjonalne zawiera czasami również podsumowanie podsumowania lub nagłówek u góry, który szczegółowo opisuje umiejętności i osiągnięcia danej osoby.

Funkcjonalny życiorys może w ogóle nie uwzględniać historii zatrudnienia lub może zawierać zwięzłą listę historii pracy u dołu CV.

Funkcjonalne życiorysy są najczęściej używane przez ludzi, którzy zmieniają karierę lub mają luki w historii zatrudnienia.

Jest to również przydatne dla osób, które są nowe dla pracowników, mają ograniczone doświadczenie zawodowe lub mają luki w zatrudnieniu . Podkreślając umiejętności, a nie historię pracy, można podkreślić, że jest on kwalifikowany do pracy.

Połączenie CV

CV wznowienia jest mieszanką między chronologicznym życiorysem a życiorysem funkcjonalnym. Na górze CV znajduje się lista umiejętności i kwalifikacji. Poniżej znajduje się chronologiczna historia pracy. Jednak historia pracy nie jest przedmiotem wznowienia i zwykle nie zajmuje dużo miejsca na wznowieniu.

W przypadku tego rodzaju CV możesz podkreślić swoje umiejętności, które są istotne dla pracy, o którą się ubiegasz, a także podać chronologiczną historię pracy. W końcu większość pracodawców chce zobaczyć swoją chronologiczną historię pracy, nawet jeśli ta historia nie jest zbyt obszerna.

Ten rodzaj CV pomaga ci podkreślić, co sprawia, że ​​najlepiej nadajesz się do pracy, a jednocześnie daje pracodawcy wszystkie informacje, których on chce.

Infografika plansza

Infografika plansza zawiera oprócz elementów tekstowych lub zamiast tekstu elementy graficzne. W tradycyjnym życiorysie tekst zawiera listę doświadczeń, wykształcenia i umiejętności kandydata, a wznowienie plansza wykorzystuje układ, kolor, projekt, formatowanie, ikony i styl czcionki do porządkowania treści.

Wznów z profilem

CV z sekcją profilu zawiera zwięzłe podsumowanie umiejętności, doświadczeń i celów kandydata, odnoszących się do konkretnej pracy .

To streszczenie (zazwyczaj nie dłuższe niż kilka zdań) pomaga kandydatowi "sprzedać się" firmie, do której się ubiega.

Dodanie profilu jest pomocne dla prawie każdego kandydata. Jeśli masz duże doświadczenie, profil może zwięźle wyjaśnić to doświadczeniu menedżerowi ds. Rekrutacji od razu. Jeśli masz ograniczone doświadczenie zawodowe, profil może pomóc ci podkreślić umiejętności, które posiadasz.

Ukierunkowane CV

Życiorys docelowy to życiorys dostosowany do konkretnych potrzeb i umiejętności, które są istotne dla pracy, o którą się ubiegasz. Zdecydowanie zajmuje więcej pracy, aby napisać ukierunkowane CV, niż po prostu kliknij, aby zastosować z istniejącego CV.

Jednak jest to warte wysiłku, szczególnie w przypadku ubiegania się o pracę, która idealnie pasuje do twoich kwalifikacji i doświadczenia.

Spróbuj napisać ukierunkowane CV dla każdego zadania. Pracodawcy mogą łatwo zobaczyć, kiedy przesyłasz ogólne CV, zamiast myśleć o tym, dlaczego jesteś wykwalifikowany do tej konkretnej pracy.

Mini CV

Mini resume zawiera krótkie podsumowanie twojej kariery podkreślając kwalifikacje. Zawiera tylko informacje, które są najbardziej specyficzne dla pracy, o którą się ubiegasz, lub branży, którą jesteś zainteresowany.

Mini-CV może być używane do celów sieciowych lub może być udostępniane na żądanie potencjalnemu pracodawcy lub autorowi referencji, który może chcieć uzyskać przegląd twoich osiągnięć, a nie życiorysu pełnometrażowego.

Możesz nawet zrobić małe CV, które mieści się na wizytówce. Umożliwiłoby to łatwe udostępnianie go podczas wydarzeń sieciowych.

Nietradycyjne CV

Nietradycyjne CV jest unikalną wersją Twojego CV, które może zawierać zdjęcia, grafikę, obrazy, wykresy i inne elementy wizualne. Może to być wznowienie online lub fizyczne CV z infografiką, jak wspomniano powyżej. Może to być również film wideo lub wznowienie pracy w serwisie społecznościowym.

Nietradycyjne CV są idealne dla osób z kreatywnych dziedzin, które chcą zademonstrować swoją zdolność do tworzenia atrakcyjnych wizualnie projektów lub do tworzenia stron internetowych. Może to być dobry sposób, aby kandydat do pracy wyróżnił się z tłumu w zawodach takich jak projektowanie, projektowanie stron internetowych, dziennikarstwo i wiele innych.

Więcej o CV: Najlepsze przykłady CV Jak stworzyć profesjonalne CV