Przewodnik do tworzenia własnego CV

Wznowienie może być bramą do pierwszego wywiadu

Kiedy jesteś świeżo po szkole i szukasz swojej pierwszej pracy, proces ten może być przytłaczający. Jednym z najtrudniejszych aspektów poszukiwania pracy jest zebranie dobrego CV. Życiorys , krótki przegląd twojego doświadczenia zawodowego, wykształcenia i umiejętności, jest kluczowym dokumentem używanym przez pracodawców do zawężenia puli wnioskodawców. Podczas, gdy twoje CV nie może ci dać pracy, może ci przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną - ważny pierwszy krok w zabezpieczeniu stanowiska.

Ten przewodnik zawiera ważne aspekty projektowania CV i wskazówki, co należy uwzględnić.

Informacje kontaktowe

Choć może wydawać się oczywiste, byłbyś zaskoczony, jak wiele osób przedstawia piękne życiorysy, ale zapomnij podać swoje dane kontaktowe ! Twoje CV powinno zawierać twoje imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu i link do portfolio online lub strony LinkedIn, jeśli je posiadasz. Możesz zamieścić swój fizyczny adres domowy w swoim CV , wpisać miasto i województwo lub wybrać inną opcję włączenia swojego adresu.

Upewnij się, że twój e-mail jest dokładny i profesjonalny (w przeciwieństwie do "cutesy"); jeśli masz adres, który zawiera wzmiankę o zainteresowaniach lub zainteresowaniach, utwórz nowe konto z bezpłatną usługą, taką jak Google lub Yahoo, używając tylko Twojego imienia i nazwiska, na przykład Jane.Doe@gmail.com. Jeśli nowe konto e-mailowe zostanie przeznaczone wyłącznie do wyszukiwania w zawodzie, pomoże to w uniknięciu wiadomości e-mail od potencjalnych pracodawców.

Upewnij się, że twoja wiadomość głosowa brzmi również profesjonalnie. Liczą się pierwsze wrażenia, a menedżerowie zatrudnieni, którzy dzwonią pod numer telefonu w Twoim CV, wyciągną wnioski o tobie z tonów głosu i języka, z których korzystasz w poczcie głosowej.

Przegląd

W przeszłości cele były zwykle uwzględniane w życiorysach .

Ale tak naprawdę cele w życiorysach są takie same; wszyscy próbują znaleźć pracę. Cele są również problematyczne, ponieważ kładą zbyt duży nacisk na potrzeby kandydata na pracę, a nie na potrzeby pracodawcy, do którego skierowane jest życiorys. Skuteczne życiorysy nie są ani osobistymi biografiami, ani deklaracjami intencji. Są to raczej dokumenty marketingowe, które "sprzedają" twoje profesjonalne usługi pracodawcy, pokazując, w jaki sposób twoje szkolenie i doświadczenie są "odpowiedzią" na to, czego szukają w swoim następnym pracowniku.

Zamiast wymieniać osobiste cele, ułatw sobie zatrudnianie menedżerów, tworząc krótki " profil kwalifikacji " umiejętności i talentów, które przyniesiesz do stołu. Jest to pisemna forma przemówienia na temat windy, dzięki której można szybko zobaczyć, kim jesteś, jakie masz doświadczenie i jak zestaw umiejętności spełnia wymagania określone w ogłoszeniu o pracy.

Przykładowy przegląd / profil kwalifikacji dla projektanta graficznego brzmiał: "Doświadczony grafik z 10-letnim doświadczeniem w drukowaniu i multimediami cyfrowymi, biegły w programach InDesign, Quark i Photoshop, solidny fundament w HTML i CSS do tworzenia stron internetowych".

Historia zatrudnienia

Najbardziej rozpowszechnioną formą CV jest uporządkowanie historii zatrudnienia chronologicznie, z najnowszym doświadczeniem jako pierwszym.

Nie musisz uwzględniać każdej roli, jaką kiedykolwiek miałeś; Jeśli jesteś doświadczonym menedżerem, nie musisz uwzględniać zadań, które miałeś na studiach lub stażach.

W historii zatrudnienia należy podać nazwiska pracodawców, daty pracy w każdym miejscu, tytuł stanowiska i osiągnięcia w każdym miejscu pracy. Skoncentruj się na osiągnięciach, a nie na liście zadań. Na przykład, jeśli jesteś w public relations, zamiast mówić "rozproszone informacje prasowe", powiedziałbyś: "Rozprowadzono ponad 200 wydań do 500 sklepów i opublikowano wskaźnik 50%".

Edukacja

W części dotyczącej edukacji uwzględnij wszelkie prace na uczelni lub podyplomowe. Jeśli masz tytuł licencjata lub wyższy, nie ma potrzeby, aby podać nazwę szkoły średniej. Jeśli nie masz wykształcenia uniwersyteckiego, możesz zaakceptować to, gdzie chodziłeś do liceum i kiedy ukończyłeś szkołę.

Jeśli masz silną GPA (3.5 lub wyższą), możesz to uwzględnić w dziale edukacyjnym . Jeśli jesteś ostatnim absolwentem, dobrą strategią jest również lista ważnych zajęć pozalekcyjnych (szczególnie tych, które wykazują przywództwo). Należą do nich członkostwo w organizacjach społecznych, organizacje greckie oraz role wolontariuszy w kampusie / społeczności.

Wymienione wyżej sekcje są kluczowymi elementami życiorysu. Skorzystaj z tych sekcji, aby podkreślić swoje doświadczenia, wykształcenie i talenty. Korzystając z przejrzystych kategorii, możesz sprawić, by Twoje CV było atrakcyjne wizualnie i atrakcyjniejsze dla menedżerów ds. Rekrutacji.

Więcej o pisaniu CV

Jak zbudować CV w 7 prostych krokach