Wskazówki dotyczące pisania profilu CV

i_frontier / iStockPhoto

Niektórzy menedżerowie ds. Rekrutacji zalecają, aby kandydaci do pracy zaczynali swoje życiorysy od profilu CV, a nie od celu . Ale jaka jest różnica i dlaczego ktoś może być lepszy od drugiego?

Profil CV to krótkie podsumowanie umiejętności , doświadczeń i celów kandydata związanych z konkretnym otwarciem pracy. Z drugiej strony cel wznowienia określa rodzaj pozycji, której poszukuje wnioskodawca.

Zasadniczo profil jest bardzo skondensowaną wersją listu motywacyjnego . Bez odnawiania całego CV, dopasowuje twoje kwalifikacje do wymagań stanowiska. Chodzi o to, aby szybko i przekonująco pokazać menedżerowi ds. Rekrutacji, że jesteś najlepszą osobą do pracy.

Profil CV jest również nazywany podsumowaniem kariery , osobistym oświadczeniem profilu, oświadczeniem profilu, streszczeniem podsumowania i podsumowaniem kwalifikacji. Wszystkie odnoszą się do profilowania swoich kluczowych kwalifikacji do pracy w twoim CV.

Korzyści z używania profilu

Profil CV pozwala kandydatom na wyróżnienie się spośród setek życiorysów otrzymywanych przez firmy. Większość pracodawców poświęca zaledwie kilka sekund na sprawdzenie, a większość czasu spędza na oglądaniu pierwszej połowy wznowienia. Dlatego nawet jeśli pracodawcy czytają tylko Twój profil (znajdujący się bezpośrednio pod twoim nagłówkiem i informacjami kontaktowymi ), nadal będą mieli jasne pojęcie o twoich unikalnych kwalifikacjach.

Ponadto Twój profil może zawierać słowa kluczowe do wznowienia , które pomogą Twojej aplikacji uzyskać dostęp do systemu śledzenia kandydatów, którego wiele firm używa do sprawdzania wniosków o otwarcie ofert pracy.

Wznów profil a wznów cel

Niektórzy pracodawcy preferują profile życiorysu, aby wznowić realizację celów, ale to Ty decydujesz, które z nich najlepiej pasuje do twojego CV, biorąc pod uwagę twoje doświadczenie zawodowe, umiejętności, poziom stanowiska i kwalifikacje do pracy, o którą się ubiegasz.

Podanie celu w CV jest sposobem na przekonanie pracodawców, że wiesz, czego chcesz w pracy, a profil wyjaśnia, co masz do zaoferowania pracodawcy i może pomóc w sprzedaży kandydatury. Inną opcją jest, aby nie używać żadnego z nich i po prostu rozpocząć CV od najnowszego doświadczenia zawodowego.

Na przykład, podczas gdy cel może oznaczać "Doświadczony nauczyciel języka angielskiego szukający pozycji w niezależnej szkole", profil może wskazywać, "Nauczyciel języka angielskiego z 10-letnim doświadczeniem w niezależnych systemach szkolnych. Sukces w opracowywaniu kreatywnych strategii nauczania w celu uzyskania pozytywnych ocen na egzaminach z całego stanu. "W odróżnieniu od celu, profil odpowiada na pytanie:" Co ten wnioskodawca może zaoferować pracodawcy? "

Wskazówki dotyczące pisania profilu CV

Zachowaj swój profil zwięzły. Profil CV powinien zawierać od jednego do czterech (krótkich) zdań. Możesz napisać swój profil jako krótki akapit lub w formie wypunktowania.

Skup się na liście zadań. W swoim profilu uwzględnij tylko umiejętności i kwalifikacje związane z konkretnym zadaniem, o które się ubiegasz. Profil jest szczególnie przydatny, jeśli masz historię pracy, która nie ma związku z Twoimi obecnymi celami kariery - pozwala wyróżnić tylko najbardziej odpowiednie doświadczenie.

Skup się na przyszłości. Profil służy do pokazania, co masz do zaoferowania pracodawcy - co zrobisz dla firmy w przyszłości. Spójrz na listę ofert pracy, aby uzyskać wgląd w to, czego firma szuka w swoim pracowniku. W swoim profilu wyjaśnij, w jaki sposób spełnisz oczekiwania firmy.

Czy stanowisko dyrektora sprzedaży wymaga kogoś, kto może poprawić rekord sprzedaży firmy? Twój profil może oznaczać, że jesteś "Osiągniętym dyrektorem sprzedaży, który odniósł sukces w tworzeniu strategii, które przyniosły 6- i 7-procentowy wzrost przychodów". Wyjaśnij, co zrobiłeś, aby pokazać menedżerowi ds. Zatrudnienia, co możesz i co zrobisz, jeśli cię zatrudni.

Lokalizacja ma znaczenie. Ważne jest, aby Twój życiorys był wymieniony tam, gdzie pracodawca może go zobaczyć, kiedy po raz pierwszy przejrzy twoje CV, więc wypisz swój profil u góry strony, nad historią Twojej pracy.

Wznów przykłady profilu

Zawsze warto przejrzeć próbki, aby uzyskać pomysły na własne CV. Oto przykłady profili CV dla różnych ofert pracy.

Pisząc własne profile, spróbuj zintegrować swoją historię zatrudnienia i umiejętności z kwalifikacjami wymienionymi w ogłoszeniu o pracy , aby na pierwszy rzut oka uzyskać kwalifikacje do tej pracy.