Jak zbudować CV w 7 prostych krokach

Wskazówki dotyczące budowania CV wznawiającego wywiad

Stworzenie CV może być wyzwaniem, gdy zaczniesz myśleć o wszystkich informacjach, które musisz przekazać potencjalnym pracodawcom. Historia zatrudnienia, wykształcenia, umiejętności i kwalifikacje muszą być przedstawione w sposób, który pomoże Ci podniósł się do rozmowy kwalifikacyjnej. Zamiast prostej listy zleceń, które posiadasz, ważne jest, aby uwzględnić informacje specyficzne dla stanowisk, o które się ubiegasz.

Jaki jest najłatwiejszy sposób napisania CV? Jeśli spojrzysz na budowanie CV jako krok po kroku, łatwiej będzie zrobić i znacznie mniej przytłaczać. Po utworzeniu pierwszej CV lub odświeżyć swoją starą, można po prostu dostosować go dopasować go z pracy , gdy starasz się o położeniu otwartym.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak zbudować CV, elementy wymagane w resume wywiadu nagradzany, przykłady, co należy uwzględnić w każdej sekcji, jak formatować swoje CV, opcje zapisywania dokumentu, a także wskazówki dotyczące pisania CV, że złapie uwaga menedżerów rekrutujących.

Zanim zaczniesz budować swoje CV

Wybierz procesor tekstu
Zanim zaczniesz pracować nad swoim CV, będziesz potrzebował edytora tekstu. Jeśli nie masz zainstalowanego oprogramowania do przetwarzania tekstu na komputerze, możesz skorzystać z darmowych procesorów tekstowych online. Jedną z korzyści płynących z pracy w trybie online jest to, że możesz aktualizować, wysyłać i udostępniać swoje CV z dowolnego komputera lub urządzenia, z którego korzystasz. To sprawia, że proces aplikacji jest znacznie prostszy, ponieważ będziesz mógł łatwo ubiegać się o pracę z dowolnego dogodnego miejsca.

Zaplanuj ramy swojego CV
Następnie rozważ podstawową strukturę swojego CV. Więcej niekoniecznie jest lepsze, więc dąż do zwięzłości na długość. Pracodawcy szukają streszczenia twoich referencji, a nie wszystkiego, co zrobiłeś w swojej karierze. W wielu przypadkach wystarczy jedno stronicowe wznowienie . Jeśli masz duże doświadczenie, dłużej może być konieczne. Na ogół krótszy jest lepszy, z kilku punktach dla każdego zadania, krótkimi zdaniami, opisów, które są zorientowane na działanie i osiągnięcie i mnóstwo białego miejsca na stronie.

Twoim celem jest zadziwienie menedżera ds. Zatrudnienia i przedstawienie dokumentu, który promuje Cię jako idealnego kandydata na to stanowisko. Zapoznaj się z tymi poradami, aby utworzyć CV, które pomoże Ci w rozmowach kwalifikacyjnych.

 • 01 Skompiluj swoje dane osobowe i dotyczące zatrudnienia

  odejść / iStock

  Zbierz wszystkie informacje, które musisz uwzględnić, zanim zaczniesz pisać swoje CV. O wiele łatwiej jest pisać, edytować i formatować dokumenty, gdy masz wszystkie potrzebne informacje przed sobą. Zrób listę informacji kontaktowych, które chcesz wykorzystać, wszystkie swoje zadania, wykształcenie, certyfikaty i inne dane uwierzytelniające.

 • 02 Napisz swoje CV

  Po zebraniu wszystkich potrzebnych informacji należy je podać w następującej kolejności. Nie martw się już czcionkami i formatowaniem dokumentu. Gdy wszystko zostanie już zapisane na papierze, będziesz mógł dostosować rozmiar i typ czcionki, odstępy i dodać opcje formatowania do swojego CV.

  Wznów nagłówek
  Imię i nazwisko (Jane M. Applicant lub Jane Applicant)
  Ulica Adres ( opcje wpisania twojego adresu )
  Kod pocztowy miasta
  Adres e-mail (nie używaj poczty służbowej)
  Numer telefonu (upewnij się, że masz profesjonalną wiadomość głosową dla nieodebranych połączeń)

  Profil lub cel
  Dodanie profilu lub celu do CV daje pracodawcy krótki przegląd twoich kwalifikacji. Jest to opcjonalny składnik CV. Jeśli je uwzględnisz, skoncentruj się na tym, czego szukają potencjalni pracodawcy, a nie na tym, czego chcesz w następnej pracy. Zatrudnieni menedżerowie chcą wiedzieć, co masz do zaoferowania.

  Podsumowanie kwalifikacji
  Podsumowanie kwalifikacji to kolejna opcjonalna sekcja życiorysu. Jest to stwierdzenie, które zawiera twoje umiejętności, zdolności, doświadczenie i to, co kwalifikuje Cię do stanowiska.

  Doświadczenie
  Twoja historia pracy jest najważniejszym składnikiem Twojego CV. Pracodawcy będą chcieli wiedzieć, gdzie pracowałeś, kiedy tam pracowałeś i jakie obowiązki miałeś w każdej swojej roli. Będą chcieli zobaczyć, jak twoje doświadczenia są zgodne z tym, czego szukają u potencjalnych pracowników.

  • Lista zadań i staży, które odbyłeś w odwrotnej kolejności chronologicznej, z ostatnimi pozycjami na początku.
  • Dla każdej pozycji należy podać: stanowisko, firmę, lokalizację, daty zatrudnienia i wypunktowaną listę najsilniejszych osiągnięć dla każdego zadania.
  • Czasownik czasownik powinien być obecny czas na obecną pracę, jeśli jesteś zatrudniony, a czas przeszły do ​​wcześniejszego zatrudnienia.

  Jeśli nie masz pewności co do daty zatrudnienia, oto jak odtworzyć historię zatrudnienia . Ważne jest, aby być dokładnym, ponieważ pracodawcy przeprowadzają kontrole w tle .

  Praca ochotnicza
  Jeśli masz doświadczenie w pracy z wolontariuszem, które wiąże się z zadaniami, o które się ubiegasz, lub jeśli zgłosiłeś się na ochotnika, aby uniknąć luki w zatrudnieniu, wymień wolontariat tak samo, jak zrobiłbyś to, co zrobiłeś. Zapoznaj się z tymi wskazówkami, aby uwzględnić wolontariat w swoim CV .

  Edukacja
  Sekcja edukacji zazwyczaj jest następna. Musisz tylko wymienić uzyskane stopnie, z najwyższym wynikiem, gdy przez kilka lat nie uczęszczałeś do szkoły.

  Jeśli jesteś studentem lub ostatnim absolwentem, sekcja edukacji twojego CV może znajdować się nad twoją historią zatrudnienia. Jeśli masz doświadczenie zawodowe, wymień je poniżej tej sekcji. Edukacja powinna być wymieniona w odwrotnym porządku chronologicznym, z najnowszą i zaawansowaną edukacją. Podaj nazwę szkoły, uzyskany stopień i datę ukończenia szkoły.

  To, czy uwzględnisz GPA w swoim CV, zależy od tego, jak dawno temu ukończyłeś i jak wysoki jest Twój GPA. Oto czas, aby wyświetlić listę GPA w CV .

  Certyfikaty
  Następna sekcja twojego CV zawiera wszelkie posiadane certyfikaty.

  Nagrody i osiągnięcia
  Nie wstydźcie się wspomnieć o zdobytych nagrodach i osiągnięciach. Pokazują pracodawcy, że jesteś dobrze poświadczonym kandydatem, który został uznany za twoje osiągnięcia.

  Umiejętności
  Ta część CV zawiera umiejętności, które masz bezpośrednio związane z pracą, o którą się ubiegasz. Pracodawcy zazwyczaj wymieniają wymagane lub preferowane umiejętności w ofertach pracy podczas wyszczególniania kwalifikacji do stanowiska. Wymień tutaj najbardziej zbliżone zdolności, używając wypunktowanego formatu listy.

  Interesy osobiste
  Jeśli masz osobiste zainteresowania, które są ściśle związane z pozycją, o którą się ubiegasz, wymień je tutaj. Może to być pomocne, jeśli starasz się o pracę, w której nie masz dużego doświadczenia zawodowego, ale masz doświadczenie zdobyte w inny sposób.

  Wskazówka: czego nie zawrzeć w swoim CV

  Przykłady przeglądowe

 • 03 Wybierz układ CV

  Istnieją trzy podstawowe typy formatów CV, z których można korzystać. Wybrany format zależy od historii zatrudnienia i poświadczeń.

  • Chronologiczny : jest to najczęściej używany i przedstawia historię twoich prac zaczynając od ostatniej pracy.

  • Funkcjonalne : Jeśli masz niesprawną historię pracy, możesz chcieć użyć funkcjonalnego życiorysu, który koncentruje się na twoich umiejętnościach i doświadczeniu.

  • Kombinacja : ten układ CV zawiera zarówno twoje umiejętności, jak i chronologiczną historię pracy.

  Format chronologiczny jest najbardziej powszechny. Jeśli wybierzesz CV funkcjonalne lub kombinowane, dostosuj odpowiednio informacje, które dodajesz. Dzięki sprawnemu życiorysowi podkreślisz swoje kwalifikacje zawodowe. Po wznowieniu połączenia twoje umiejętności zostaną wymienione najpierw, a następnie twoja historia zatrudnienia.

 • 04 Sformatuj swój tekst CV

  Kiedy wybierasz czcionki do swojego CV, proste działa najlepiej. Wyjątkiem od tej reguły będzie, jeśli ubiegasz się o stanowisko związane z projektowaniem, w którym Twoje CV może pokazać twoje umiejętności projektowe.

  Wybierz czcionkę
  Podstawowa czcionka, jak Arial, Calibri, Times New Roman lub Verdana jest dobrym wyborem, ponieważ Twoje CV musi być łatwe do przeczytania dla menedżera ds. Zatrudnienia. Konsekwencja jest ważna. Użyj tej samej czcionki w całym CV i liście motywacyjnym.

  Rozmiar i typ czcionki
  Styl i rozmiar czcionki mogą się różnić. Na przykład możesz użyć większej czcionki do swoich nazw i nagłówków sekcji. Użyj pogrubienia i kursywy, aby podkreślić szczegóły swojej historii edukacji i zatrudnienia.

  Listy a akapity
  Opis zadania zawierający wypunktowaną listę osiągnięć jest łatwiejszy do odczytania niż akapit. Każde zdanie powinno dostarczyć krótkiego streszczenia twoich najsilniejszych osiągnięć na stanowisku.

  Wskazówka: jak pisać opisy zadań dla swojego CV

  Przejrzyj przykład formatowania CV

  W poniższym przykładzie nazwa wnioskodawcy i nagłówek każdego elementu wznowienia są większą czcionką i pogrubieniem. Obowiązki służbowe są wymienione, a kursywa są używane do podkreślenia szczegółów zatrudnienia i wykształcenia oraz rozróżnienia umiejętności komputerowych kandydata.

  Jane M. Applicant

  31 Main Street
  Anytown, US 11213
  janeapplicant@gmail.com
  555-321-4444

  Doświadczenie

  Ambleside International, Database Manager

  20 stycznia - obecny
  Nadzoruj projektowanie, rozwój, konserwację i zarządzanie zastrzeżonymi bazami danych Ambleside.

  • Projektowanie i zarządzanie korporacyjnymi bazami danych finansowych, sieciowych i operacyjnych.
  • Testuj bazy danych i programy, naprawiaj błędy i wprowadzaj modyfikacje i aktualizacje.
  • Przeprowadzaj regularną konserwację bazy danych i oprogramowania, aby zapewnić najwyższy poziom wydajności systemu i zgodność z wymaganiami biznesowymi.
  • Wdrażaj główne aktualizacje bazy danych i oprogramowania z 0-procentowym przestojem.
  • Zapewnienie zgodności, bezpieczeństwa i dostępności oraz skalowalności.
  • Organizuj, formatuj i zarządzaj danymi, aby uzyskać wydajne procesy przetwarzania zapytań i przechowywania.

  Edukacja

  XYZ Institute of Technology, City, State

  Bachelor of Science , Information Technology

  Certyfikaty

  • Microsoft Certified Database Administrator

  • Oracle Certified Professional

  Umiejętności techniczne

  Języki: SQL, Java, .Net, C ++
  Systemy operacyjne: Windows, Unix, Linux, iOS
  Systemy baz danych: MS SQL Server, PostgreSQL, MySQL, Oracle, Ingres

 • 05 Zapisz dokument

  Wybierz nazwę pliku CV, które zawiera własne nazwisko podczas zapisywania CV: janeapplicantresume.doc, na przykład. Przygotuj się na zapisanie go w różnych formatach, na przykład Microsoft Word, Dokumenty Google lub PDF, abyś mógł odpowiedzieć na prośby pracodawcy dotyczące określonego typu dokumentu.

  Wskazówka: Jak wybrać format pliku CV

 • 06 Sprawdzanie i drukowanie wersji ostatecznej

  Zanim Twoje CV zostanie sfinalizowane, ważne jest, aby dokładnie je skorygować . Następnie wydrukuj kopię, aby upewnić się, że na wydrukowanej stronie znajdują się linie odpowiadające zawartości komputera.

  Po przygotowaniu wydrukuj dodatkowe kopie, aby zabrać ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli nie masz drukarki, której możesz użyć, sprawdź w lokalnej bibliotece lub w sklepie z materiałami biurowymi, czy masz dostęp do drukarki.

 • 07 Wybierz swoje CV dla każdej pracy, o którą się ubiegasz

  Mimo że Twoje CV zostało zakończone, jest jeszcze jeden szybki krok, który pomoże Ci wybrać CV przez systemy śledzenia kandydatów, których firmy używają do przeglądania CV oraz menedżerów ds. Rekrutacji, którzy czytają wybrane aplikacje.

  Uwzględnij kwalifikacje z listy zadań w swoich opisach stanowisk pracy, umiejętnościach, podsumowanie, celu i profilu. Zajmuje to tylko kilka minut, ale używanie tych samych słów i terminów, z których korzysta pracodawca, pomoże Ci upewnić się, że jesteś dobrze dopasowany do wykonywanej pracy.

  Wskazówka: jak napisać życiorys celowy

  Dalej: Napisz List motywacyjny w 5 łatwych krokach