Jak wybrać format pliku do CV

AndreyPopov / iStock

Często jest to ostatnia rzecz, o której myślisz podczas pisania CV , ale format pliku wybrany do CV jest niezwykle ważny. Jeśli wyślesz swoje CV w formacie, który jest niemożliwy lub po prostu trudny do otwarcia przez pracodawcę, może on rzucić twoją aplikację.

Jak wybrać format pliku do CV

Według badań pracodawców, 99 procent pracodawców chce .doc (plik Microsoft Word) lub plik PDF z CV.

Jednak przy wybieraniu formatu CV należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Postępuj zgodnie ze wskazówkami

Format pliku, jakiego chce pracodawca, może się różnić w zależności od systemu śledzenia kandydatów firmy (ATS). Na przykład niektóre systemy śledzenia nie są kompatybilne z plikami PDF. Pracodawca może również poprosić o konkretny format, w zależności od tego, w jaki sposób przesyłasz swoje CV - publikując go w Internecie lub wysyłając e-mailem.

Jeśli publikujesz swoje CV online, powinieneś podać instrukcje, w jakim formacie pliku użyć i jak załadować swoje CV. Niektóre oferty pracy określają nawet, w jakim formacie powinieneś wysłać e-mail z CV.

W przypadku aplikacji wysyłanych pocztą elektroniczną pracodawcy mogą być zaniepokojeni wirusami, które często znajdują się w załącznikach do wiadomości e-mail. W ogłoszeniu o pracę pracodawcy mogą określić, że wszystkie dokumenty przesłane pocztą elektroniczną są plikami PDF, które są wolne od wirusów. Niektórzy pracodawcy mogą poprosić o skopiowanie kopii CV bezpośrednio do treści wiadomości e-mail, całkowicie unikając załączników.

Bardzo ważne jest przestrzeganie instrukcji zawartych w ogłoszeniu o pracy. Nie wysyłaj innego formatu pliku lub CV może nie być widoczne i / lub może nawet nie zostać przejrzane.

Powinieneś używać .Doc lub .Docx w Microsoft Word?

Zachowaj ostrożność, zapisując CV jako plik docx, który jest domyślny w najnowszych wersjach Microsoft Word od 2007 roku.

Podczas gdy .docx staje się coraz bardziej powszechny, nie wszystkie systemy śledzenia kandydatów mogą je czytać, a twoje CV może wydawać się zniekształcone. Zamiast tego zapisz swoje CV jako plik .doc.

Aby zapisać swoje CV w postaci dokumentu Word (doc), kliknij Plik, Zapisz jako i wpisz nazwę pliku, z którego pochodzi Twoje CV. W "Format" wybierz "Dokument Word 2004-2007 (.doc)."

Korzyści z zapisania CV w postaci pliku PDF

Chociaż prawie każda firma ma program Microsoft Word lub dostęp do Dokumentów Google, co ułatwia otwieranie pliku .doc lub .docx, zapisywanie CV w postaci pliku PDF ma kilka istotnych zalet.

Microsoft Word i inne programy do edycji tekstu często umieszczają faliste linie pod błędnie napisanymi słowami lub błędami gramatycznymi. Ale wiele z tych "błędów" wcale nie jest błędami, jeśli chodzi o życiorysy.

Wiele słów żargonu lub nazw firm, na przykład, może nie znajdować się w słowniku programu edytora tekstu, ale to nie znaczy, że są napisane niepoprawnie. Zapisując CV w formacie PDF, te niezręczne linie, które mogłyby przeszkadzać menedżerom przeglądającym dokument na ekranie, nie będą się wyświetlać.

Ponadto zarówno Mac, jak i komputery PC mogą uruchamiać Microsoft Word, dokumenty często pojawiają się inaczej po otwarciu na komputerze Mac niż po otwarciu na komputerze.

Możliwe, że niektóre z ostrożnych formatowań nie pojawią się poprawnie, jeśli menedżerowie ds. Wynajmu używają innego systemu operacyjnego. Tak nie jest w przypadku dokumentów PDF.

Jeśli wysyłasz życiorys bezpośrednio do osoby kontaktowej lub zatrudnia menedżera pocztą e-mail, plik PDF jest często najlepszym rozwiązaniem. W przypadku życiorysów przesłanych za pośrednictwem systemu aplikacji postępuj zgodnie ze wskazówkami.

Aby zapisać dokument jako plik PDF, przejdź do "Plik" i "Zapisz jako" w Microsoft Word. W polu, które się otworzy, wybierz "PDF" z rozwijanego menu "Format". Aby zapisać dokument Google jako plik PDF, przejdź do "Plik", a następnie wybierz "Pobierz jako" i wybierz "Dokument PDF".

Nazwij swoje CV

Niezależnie od wybranego formatu, upewnij się, że tytuł pliku CV jest jasny i prosty dla pracodawcy. Jeśli podanie o pracę nie zaleci inaczej, użyj swojego imienia i nazwiska jako części nazwy pliku (np. JaneDoeResumed.doc.), A nie tylko słowa "Wznów". Oto więcej informacji o tym, jak nazwać swoje CV .

Nie dawaj pracodawcy dodatkowej pracy

Celem jest ułatwienie pracodawcy otwarcia CV i uzyskania informacji o twoich kwalifikacjach. Dlatego postępuj zgodnie ze wskazówkami i zachowaj format i wznów tytuł tak prostym, jak to tylko możliwe.