Jak zapewnić referencje za pomocą aplikacji do pracy

Mladen_Kostic / iStock

W przeszłości pracodawcy zwykle czekali na osoby ubiegające się o pracę w celu uzyskania referencji, dopóki nie staną się poważnymi pretendentami do pracy. Czasami jednak firmy będą wymagać, aby wnioskodawcy przedstawili listę referencji, gdy początkowo ubiegają się o pracę. To zdarza się częściej w konserwatywnych sektorach przemysłu, takich jak zawód prawnika, praca w edukacji dziecięcej, w branży budowlanej i na federalnych ofertach pracy.

Jak zapewnić referencje za pomocą aplikacji do pracy

Na przykład, ogłoszenie o pracy może brzmieć:

Wymagane dokumenty wnioskodawcy

Ewentualnie ogłoszenie może zawierać następujące oświadczenie: "Aby wziąć udział w tym stanowisku, wypełnij formularz online i dołącz następujące dokumenty: list motywacyjny, wznowione i listę trzech referencji."

Dostarczając firmie referencje, nie umieszczaj referencji w swoim CV. Zamiast tego dołącz oddzielną, dołączoną stronę z listą trzech referencji (lub jakiejkolwiek liczby, o którą firma prosi) i ich danymi kontaktowymi.

Kogo użyć jako odniesienia

Twoja lista referencji powinna zawierać profesjonalne połączenia, które mogą poświadczyć twoje kwalifikacje do pracy. Twoje referencje nie muszą być osobami, które pracują w obecnej pracy; w rzeczywistości nie powinieneś używać referencji od obecnego menadżera lub współpracowników, jeśli firma nie jest świadoma, że ​​szukasz pracy.

Ostatnią rzeczą, której chcesz, jest to, aby twój szef nauczył się od jednego z jego konkurentów, że podszedłeś do nich w sprawie nowej pracy.

Zamiast tego możesz użyć kolegów z poprzednich prac, profesorów, klientów lub sprzedawców, ludzi, z którymi pracowałeś, jeśli zgłosiłeś się na ochotnika lub należysz do kościoła lub grupy sportowej lub byłego pracodawcy (jeśli masz pewność, że zapewnią ci pozytywne odniesienie).

Możesz także użyć połączeń z LinkedIn, z którymi czujesz, że masz dobre relacje.

Inną opcją, jeśli brakuje ci referencji z powodu ograniczonej historii pracy, jest użycie osobistego odniesienia, które może poświadczyć twoją postać i umiejętności (takiego nauczyciela, pastora lub sponsora klubu).

Pozwolenie i poufność

Zawsze dobrze jest poprosić o pozwolenie, aby użyć kogoś jako punktu odniesienia z wyprzedzeniem - zanim podasz swoje nazwisko. Pozwoli to określić, w odpowiedziach, czy uważają, że mogą dostarczyć pozytywnego odniesienia. Jeśli oni (lub ty) mają jakiekolwiek wątpliwości co do siły referencji, którą mogą zapewnić, szukajcie kogoś, kto byłby bardziej skłonny do udzielenia ci rękojmi.

Sprawdź, czy masz prawidłowe dane kontaktowe i zapytaj o referencje, w jaki sposób chcesz się z nimi skontaktować - telefon, e-mail itp. Zapytaj także, czy w ciągu dnia są określone godziny, w których chcieliby się z tobą skontaktować, jeśli pozwolą ci na dostarczenie ich numer telefonu. Jeśli to możliwe, podaj im listę prac, o które się ubiegasz, aby byli świadomi, z wyprzedzeniem, z którymi pracodawcami mogą się z nimi skontaktować. Na koniec zapytaj, czy możesz wysłać im aktualne CV lub inne informacje, których mogą potrzebować, aby przygotować się do przedstawienia świecącego opisu swojej pracy i twojej postaci.

Ponadto, jeśli jesteś obecnie zatrudniony, zapytaj referencyjnego, czy może zachować twoją prośbę w tajemnicy. Jak wspomniano powyżej, nie chcesz, aby Twój pracodawca dowiedział się przez stronę trzecią, że szukasz pracy.

Wreszcie, pamiętaj, że prośba o referencje jest kluczową częścią profesjonalnej sieci - i że przysługa idzie w obie strony. Jeśli poprosisz kogoś o referencję, zaproponuj, aby był gotowy, aby go zapewnić, gdy tylko będzie potrzebny. I zawsze pisz formalną notkę z podziękowaniami lub e-mailem, zarówno po tym, jak zgodzili się służyć jako punkt odniesienia, jak i po wylądowaniu. Ludzie lubią wiedzieć, że ich wysiłki przyczyniły się do sukcesu innego. Oto więcej informacji na temat tego, kogo używać jako profesjonalnego odniesienia .

Co uwzględnić na liście referencyjnej

Lista referencyjna powinna zawierać pełne dane kontaktowe każdego odniesienia, w tym imię i nazwisko, stanowisko, firmę, adres i dane kontaktowe.

Na przykład:

Janine Mercantile
Menedżer
Firma ABD
12 Pasa Demonda
Hartsville, NC 06510
555-555-5555
j.mercantile@abdco.com

Jeśli wybrano Cię do rozmowy kwalifikacyjnej, wydrukuj kopie listy referencji, które możesz ze sobą zabrać wraz z dodatkowymi kopiami swojego CV.

Zaktualizuj listę referencji

W klimacie ekonomicznym, w którym ludzie są chętniejsi i bardziej skłonni do "hopu pracy" niż ich rodzice, kluczową strategią jest tworzenie, utrzymywanie i aktualizowanie listy referencyjnej, która w imponujący sposób odzwierciedla twoją historię kariery.

Praca w sieci (zarówno poprzez osobisty krąg kontaktów, jak i przez strony takie jak LinkedIn) może być bardzo cenna przy tworzeniu listy referencyjnej. Utrzymuj listę referencyjną jako aktualną i gotową do ubiegania się o pracę, dotykając bazy z referencjami od czasu do czasu. Pamiętaj, aby poinformować ich, kiedy ubiegasz się o pracę lub zostali wybrani do rozmowy kwalifikacyjnej, więc wiedzą, że mogą się z Tobą skontaktować.

Sugerowane czytanie: Listy referencyjne próbek | Profesjonalne referencje Odwołania osobiste i postaci