Jak stworzyć profesjonalne CV

Twoje CV musi być profesjonalne i dopracowane, ponieważ jeśli nie masz świetnego CV, twoje materiały do ​​aplikacji prawdopodobnie nie dostaną drugiego spojrzenia od jakiegokolwiek menedżera ds. Zatrudnienia.

Nieprofesjonalne życiorys - taki, który jest trudny do odczytania, mylący, obarczony błędami lub niezwiązany z pracą, o którą dana osoba się stara - zostanie od razu przeniesiony do kosza. Zatrudnieni menedżerowie często otrzymują dziesiątki, a nawet setki kandydatów na każdą pracę.

Nieprofesjonalne życiorysy sprawiają, że wyglądasz nieprofesjonalnie jako osoba poszukująca pracy i będzie Cię kosztować ewentualny wywiad.

Niechlujne życiorysy, które są przesiąknięte literami, zostaną zignorowane i wznowione, które są niespójne - pociski w niektórych miejscach, kreski w innych, pogrubione w niektórych nagłówkach, zwykły tekst w innych - nie mogą się też powtórzyć.

Innym złym pomysłem jest użycie jaskrawo kolorowego papieru. Może się wydawać, że jest to ciekawy pomysł i oczywiście zostanie zauważony, ale nie jest biznesowy i nie wyświetli profesjonalnego obrazu, którego potrzebujesz.

Twoje CV, aby było skuteczne, musi być spójne, zwięzłe, jasne i łatwe do odczytania. Unikaj małych czcionek, gęstych bloków tekstu, niewyraźnego języka lub nadmiernego żargonu i niespójnego formatowania.

Wskazówki dotyczące tworzenia profesjonalnego CV

Zdobądź bieżące CV (lub zorganizuj swoje doświadczenie zawodowe i informacje o edukacji) i daj mu profesjonalny impuls dzięki następującym wskazówkom:

Wybierz najlepszy rodzaj wznowienia. Istnieje kilka podstawowych typów życiorysów używanych do ubiegania się o otwarciu pracy.

W zależności od okoliczności osobistych wybierz życiorys chronologiczny , funkcjonalny , kombinowany lub ukierunkowany . Poświęcenie czasu na wybór najlepszego rodzaju CV dla twojej sytuacji jest warte wysiłku.

Spraw, aby był czytelny. Twoje CV powinno być łatwe do odczytania. Chcesz, aby menedżer ds. Zatrudnienia łatwo odczytał i pochłonął Twoją historię pracy i osiągnięcia.

Dlatego użyj czytelnej czcionki (np. Times New Roman, Arial lub Calibri). Upewnij się, że czcionka nie jest za duża ani za mała (wybierz rozmiar od 10 do 12).

Upewnij się również, że na stronie jest wystarczająco dużo wolnego miejsca, aby ułatwić skanowanie. Unikaj gęstych bloków tekstu i używaj standardowych marginesów . Użyj białego lub kremowego papieru, jeśli wysyłasz wznowę fizyczną - kolorowy papier może bardzo rozpraszać.

Bądź konsekwentny. Profesjonalne CV wymagają spójnego formatowania. Na przykład, jeśli używasz wypunktowania do opisania swoich obowiązków i osiągnięć na jednym stanowisku, pamiętaj, aby użyć punktorów również na wszystkich innych pozycjach. Upewnij się również, że punktory są sformatowane w ten sam sposób w całym tekście. Na przykład nie używaj punktów punktowych w jednej sekcji, a punktów kul diamentowych w innej sekcji. Zachowaj spójność z czcionką, rozmiarem czcionki i stylem (np. Pogrubieniem i kursywą).

Zachowaj to skupienie. Ważne jest, aby nie uwzględniać dodatkowych informacji. Więcej niekoniecznie jest lepsze. Twoje CV powinno skupić się na umiejętności i cechy, które kwalifikują Cię do pracy. Pozostaw wszystko, co ci nie pomoże. Oto 15 najważniejszych rzeczy, których nie można uwzględnić w CV .

Życiorys nie powinien mieć kilku stron dla przeciętnego poszukującego pracy, wystarczy jedno stronicowe wznowienie lub najwyżej dwie strony.

Użyj przykładów wznowienia i szablonów. Użyj przykładowego wzorca lub szablonu, aby pomóc Ci napisać swoje CV. Przykład może pomóc Ci zdecydować, jakie informacje uwzględnić. Szablony mogą pomóc w sformatowaniu CV. Jednak za każdym razem, gdy używasz wznowienia przykład lub szablon, pamiętaj, aby dostosować swoje CV, tak aby odzwierciedlał swoje umiejętności i umiejętności, i miejsc pracy, o które się ubiegasz. Prosta kopia / wklej to za mało.

Bądź kreatywny. Jeśli pracujesz w branży twórczej, możesz użyć darmowej strony internetowej do wznowienia kreacji, która zawiera wszystkie aspekty tradycyjnego CV, z dodatkami takimi jak wideo, infografiki i linki do twoich osiągnięć. Zrób to jednak tylko, jeśli jesteś w branży kreatywnej. W przeciwnym razie zdecydowanie musisz trzymać się tradycyjnego CV.

Ostrożnie edytuj swoje CV. Błędy ortograficzne i gramatyczne mogą sprawić, że wnioskodawca nie będzie zwracał uwagi na szczegóły.

Zapoznaj się z tymi wytycznymi dotyczącymi weryfikacji, aby upewnić się, że Twoje CV jest spójne i wolne od błędów. Następnie sprawdź ponownie. A jeśli możesz, znajdź też kogoś, kto też na nią spojrzy, bo tak łatwo przegapisz swoją literówkę.

Uzyskaj pomoc dotyczącą wznowienia. Pisanie CV jest ciężką pracą i ważne jest, aby uzyskać pomoc lub przynajmniej sprawdzić swoje CV przed wysłaniem go do pracodawcy. Rozważ skorzystanie z usług doradcy zawodowego lub innej profesjonalnej usługi wznowienia pracy, aby pomóc Ci upewnić się, że Twoje CV jest profesjonalne i dopracowane.

Sprawdź swoje CV. Lista kontrolna wznowienia zawiera informacje, które należy uwzględnić w CV. Skorzystaj z listy kontrolnej, aby upewnić się, że uwzględniłeś wszystkie istotne informacje w swoim CV. Ponadto przejrzyj te 10 porad dotyczących pisania CV . Dobrym pomysłem może być również upewnienie się, że nie masz żadnych typowych błędów w swoim CV .