Jak poprosić o referencję do pracy

Kiedy pytasz o referencje, zarówno jak i jak prosisz o referencje do pracy są naprawdę ważne. Musisz mieć pewność, że osoba, która poleca Cię do pracy, jest chętna i w stanie dać ci dobre referencje . Jest to bardzo ważne, ponieważ twoje referencje mogą być tym, co sprawia, że ​​dostajesz - lub nie dostajesz - ofertę pracy .

Ponadto nie powinieneś podawać nikomu nazwiska jako referencji bez ich zgody.

Osoba, która przekazuje ci referencje, musi wiedzieć z wyprzedzeniem, że może się z Tobą skontaktować w sprawie twojego odniesienia.

Kiedy wymagane są referencje

Kiedyś każdy kandydat ubiegający się o pracę miał przedstawić listę referencji dołączoną do formalnego listu motywacyjnego i wznowić ją w początkowym pakiecie aplikacji o pracę lub podczas osobistej rozmowy kwalifikacyjnej. Kilka konserwatywnych branż - takich jak edukacja, prawo i środowisko akademickie - nadal oczekuje od ciebie przedstawienia swoich referencji wraz z aplikacją o pracę.

Jednak nie wszyscy to robią. Coraz częściej staje się tendencją, że potencjalni pracodawcy nie proszą o listy referencji (przynajmniej nie w początkowej aplikacji) - często dlatego, że sami mają politykę nieudzielania referencji swoim własnym pracownikom. Wynika to z faktu, że niezadowoleni kandydaci do pracy, którzy nie wylądowali w nowych miejscach pracy, pozwał swoich dostawców referencyjnych za przedstawienie negatywnych ocen pracodawcom, z którymi próbują uzyskać nowe zatrudnienie.

Jak poprosić o odniesienie do zatrudnienia

Jeśli jesteś proszony o przesłanie referencji o pracę, możesz poprosić o referencję telefonicznie lub e-mailem. E-mail może być dobrym sposobem, aby poprosić o referencję , ponieważ jeśli dana osoba nie czuje się komfortowo, możesz ją łatwiej odrzucić , wysyłając wiadomość e-mail, niż mówiąc osobiście.

Gdy poprosisz o referencje, nie mów po prostu "Czy możesz mi podać referencję?" lub "Czy mógłbyś napisać list referencyjny dla mnie?" Zamiast tego zapytaj: "Czy uważasz, że znasz moją pracę na tyle dobrze, aby dać mi referencję?" lub "Czy czujesz się komfortowo, dając mi referencję?" lub "Czy uważasz, że możesz dać mi pozytywne referencje?" W ten sposób Twój dawca referencji nie ma możliwości, jeśli nie sądzi, że może zapewnić silne poparcie lub jeśli nie ma czasu na napisanie listu lub odbieranie połączeń telefonicznych od pracodawców w twoim imieniu.

Gdy osoba, z którą prosisz o referencję, odpowiada pozytywnie, zaoferuj mu zaktualizowaną kopię swojego CV, podziel się swoim profilem LinkedIn , jeśli go posiadasz, i przekaż informacje o twoich umiejętnościach i doświadczeniach, aby Twoje referencje były aktualne i odpowiednie informacje na temat Twojej historii zatrudnienia i umiejętności. Ponadto poświęć czas na pozostanie w kontakcie i aktualizuj swoje referencje dotyczące statusu zatrudnienia.

Jak poprosić o referencje LinkedIn

Łatwo jest poprosić o rekomendację za pośrednictwem systemu przesyłania wiadomości LinkedIn. Kiedy poprosisz o zalecenie, poproś osobę, aby ci poleciła, jeśli może i jeśli ma na to czas. W ten sposób mają oni wyłączone, jeśli nie są zainteresowani udzieleniem referencji, są wykluczone przez politykę firmy z udzielania referencji, lub nie czują, że znają cię wystarczająco dobrze, aby polecić twoją pracę.

Oto jak poprosić o rekomendacje na LinkedIn .

Przykładowe listy i wiadomości e-mail z prośbą o referencję

Nie wiesz, jak pytać lub co powiedzieć, gdy prosisz o referencje? Przejrzyj te przykładowe listy referencyjne i wiadomości e-mail.

Jak wiele referencji prosić

Przeciętnie pracodawcy oczekują listy trzech referencji , dlatego należy przygotować co najmniej trzy lub cztery referencje, aby móc Cię polecić. Ten dodatkowy jest przydatny na wypadek, gdyby potencjalny pracodawca nie mógł szybko dotrzeć do pozostałych.

Utwórz listę referencyjną

Po ustawieniu referencji utwórz listę referencji z nazwami, nazwami zadań i danymi kontaktowymi dla każdego z referencji. Wydrukuj listę, aby wziąć udział w rozmowach kwalifikacyjnych i wysłać ją do pracodawców, którzy wyraźnie proszą o referencje z początkowymi materiałami do składania wniosków.

Nie * wysyłaj * niezamawianych referencji do pracodawców, którzy o to nie proszą. Nie chcesz ryzykować, że a) referencja mogła nie napisać świetnej recenzji twojej pracy; lub b) nowy pracodawca nie podoba się i / lub wątpi w wiarygodność samego dokumentu referencyjnego. Najlepsze miejsce do prezentacji referencji znajduje się na końcu osobistej rozmowy kwalifikacyjnej, po tym, jak już uzyskałeś zainteresowanie pracodawcy wyłącznie w oparciu o twoje silne CV i doświadczenie zawodowe.

Sugerowane czytanie: Profesjonalne referencje | Jak korzystać z przyjaciela jako odniesienia