Przykładowe listy i wiadomości e-mail z zapytaniem o referencję

Jeśli starasz się o pracę, prawdopodobnie potrzebujesz referencji. Dobrym pomysłem jest uzyskanie odnośników w kolejce przed rozpoczęciem poszukiwania pracy. W ten sposób otrzymasz listę osób, które mogą polecić Cię gotową do udostępnienia potencjalnym pracodawcom. Możesz poprosić o referencję za pomocą połączenia telefonicznego, e-maila lub listu papierowego, ale tak czy inaczej, zechcesz ostrożnie napisać swoją prośbę.

Oto wskazówki, jak poprosić o referencje lub pisemne listy polecające , a także przykładowe listy, które możesz wykorzystać jako wskazówki podczas pisania własnego wniosku.

Wybierz mądrze swoje referencje

Osoba, która Ci poleciła, może potrzebować napisać list, wypełnić ankietę, odpowiedzieć na e-mail lub porozmawiać z kimś z zasobów ludzkich przez telefon. Jeśli ta osoba cię nie zna, to się pokaże. Wybierz kogoś, kto myśli dobrze o tobie i może płynnie mówić o swojej karierze i talentach. Ważne jest, aby upewnić się, że osoba, która poleca Cię do pracy, może dać ci nie tylko referencję, ale także dobre referencje. Oto porady dotyczące wyboru najlepszej osoby, która zapewni referencje zawodowe .

Zawsze dawaj osobie, której pytasz

Upewnij się, że dana osoba ma łatwy sposób odmowy udzielenia referencji. Złe odniesienie może być różnicą między otrzymaniem oferty pracy - lub nie. Byłoby lepiej, gdyby osoba odmówiła udzielenia referencji, zamiast pisać bezstronną lub negatywną literę.

W swoim wniosku referencyjnym możesz powiedzieć: "Wiem, że oceny na koniec roku są niedługo dostępne, więc jeśli jesteś zbyt zajęty, aby podać referencje, całkowicie rozumiem" lub "Minęło pięć lat, odkąd pracowaliśmy razem, więc jeśli nie czujesz się swobodnie rozmawiając z kimś o moich nawykach pracy, po prostu daj mi znać. "

Podaj swój numer referencyjny jako Heads-up

Nie podawaj nikomu imienia jako wzorca bez ich zgody i nie wiedząc, co powie o tobie. Osoba, która przekazuje ci referencje, musi wiedzieć z wyprzedzeniem, że może się z Tobą skontaktować w sprawie twojego odniesienia. Gdy uzyskasz pozwolenie, poinformuj swoich dostawców referencyjnych, kiedy udostępniasz ich nazwiska potencjalnym pracodawcom.

Ładnie poprosić

Byli współpracownicy i menedżerowie nie mają obowiązku służyć jako punkt odniesienia. Prosisz o przysługę, więc bądź uprzejmy i ciepły w swojej prośbie. Możesz również wspomnieć, dlaczego myślałeś, że ta osoba będzie idealnym punktem odniesienia.

Jak poprosić o list referencyjny

Odniesienia można składać na piśmie lub pocztą elektroniczną. Jeśli istnieją formularze, które polecający musi wypełnić, możesz wysłać wiadomość e-mail z prośbą o rekomendację, a następnie skontaktować się z listem i formularzami.

W liście z prośbą o referencję pomocne może być podanie potencjalnemu rekomendatorowi informacji podstawowych, w tym aktualnego CV i linku do opisu stanowiska (lub krótkiego podsumowania). Możesz także krótko wspomnieć o konkretnych cechach i umiejętnościach, które chcesz wspomnieć. Jeśli masz informacje o tym, w jaki sposób firma będzie kontaktować się z polecającym - telefon, e-mail itp. - możesz również podać te szczegóły.

Warto przejrzeć przykładowe listy, prosząc o referencje, aby uzyskać pomysły na własne listy. Te próbki, zarówno w formie pisemnej, jak i e-mailowej, zawierają najlepsze sposoby na wyrażenie swojej prośby i pytanie, jak poprosić kogoś o odniesienie.

Podziękuj swojemu pisarzowi

Kiedy otrzymujesz nową pracę, nie zapomnij wysłać notki z podziękowaniem do osób, które dostarczyły ci referencje.

Nie tylko powiadomi twojego dawcę referencji, że ci pomógł. Poinformuje również, jak bardzo doceniasz pomoc w poszukiwaniu pracy.

Próbki liter z prośbą o referencję