List z odnośnikami literowymi Przykład i wskazówki dotyczące pisania

Czy został poproszony o napisanie odniesienia do postaci dla przyjaciela lub kolegi? Często jest to zaszczyt być pytanym, ale jeśli jest to coś, czego wcześniej nie robiłeś, może to pomóc w przejrzeniu przykładu listu z referencją do postaci.

Odniesienie do postaci (zwane także osobistym odnośnikiem ) to list napisany przez kogoś, kto zna kandydata na stanowisko i może mówić o jego charakterze i umiejętnościach. W przeciwieństwie do referencji zawodowych, osoba pisząca referencje nie jest pracodawcą.

Co uwzględnić w liście

Poproszony o napisanie odniesienia do postaci, powiedz tylko tak, jeśli możesz mówić pozytywnie o osobowości tej osoby i jej etyce pracy.

Jeśli powiesz "tak", pamiętaj o podaniu kilku kluczowych elementów w liście:

Przed wysłaniem skrupulatnie zredaguj swój list. Ty również chcesz się upewnić, że twój list jest dokładny, ale nie za długi. Wystarczy trzy do pięciu akapitów - nie więcej niż jedna strona.

Letter Reference Letter Przykład

Do tych których może to dotyczyć,

Znam Jane Doe w różnych zdolnościach przez wiele lat. Od kilku lat jest instruktorką jazdy mojej córki. Ponadto jest moją partnerką w małej firmie, gdzie jest odpowiedzialna za pisanie i redagowanie artykułów i treści na stronie internetowej.

Jane jest skuteczna, zorientowana na szczegóły i niezwykle kompetentna.

Często kończy z powodzeniem zadanie na długo przed terminem. Jest niezwykle zorganizowana i nigdy nie mija w wyznaczonym terminie lub zapomina o zleceniu.

Jane ma również doskonałe relacje z ludźmi w każdym wieku. Uczyła jeździć zarówno małe dzieci, jak i osoby starsze, a także w każdym wieku. Jej doskonałe umiejętności komunikacyjne (zarówno pisane, jak i werbalne) pozwalają jej łączyć się z różnymi ludźmi i inspirować ich, by wkładali jak najwięcej wysiłku.

Podsumowując, gorąco polecam Jane za jakiekolwiek stanowisko lub starania, które może ona podjąć. Będzie cennym nabytkiem dla każdej organizacji.

Jeśli masz jakieś pytania, nie wahaj się ze mną skontaktować.

Z poważaniem,

John Smith
555-555-5555
jsmith@email.com

Zapoznaj się z kilkoma przykładami listów referencyjnych, aby zacząć na własnym liście.

Wskazówki dotyczące pisania postaci / osobistego listu referencyjnego

Co robić, gdy jesteś jedynym szukającym referencji?

Szukasz swojej pierwszej pracy lub odszedłeś na chwilę z pracy? Czy potrzebujesz rekomendacji, ale nie masz profesjonalnych referencji, z których możesz skorzystać, lub niepokoisz się referencjami, które może ci dać Twój pracodawca? Zastanów się, czy zamiast liter alternatywnych do listów referencyjnych dotyczących zatrudnienia używaj liter, czy też jako alternatywy.

Wraz z używaniem referencji do znaków przy składaniu wniosków o pracę lub szkołę, możesz również potrzebować referencji do znaków przy składaniu wniosku o pożyczkę z banku. Odniesienie daje pracodawcy, szkole lub bankowi wotum zaufania dla kandydata.

Kogo poprosić o odniesienie do postaci

Do kogo powinieneś poprosić o podanie osobistego odniesienia ? Zapytaj kogoś, kogo znasz osobiście, kto może mówić do twojej postaci i umiejętności.

Sąsiedzi i znajomi mogą chcieć napisać dla ciebie referencję. Znajomi biznesowi, profesorowie / doradcy akademiccy, klienci i sprzedawcy mogą również robić dobre referencje. Możesz użyć znajomego jako punktu odniesienia do zatrudnienia .

Jeśli zgłosisz się na ochotnika, rozważ użycie liderów lub innych członków organizacji jako osobistych referencji. Czy brałaś udział w harcerkach, skautach, 4-H, podobnej organizacji lub w sporcie szkolnym?

Czy należysz do grupy kościelnej? Poproś przywódcę grupy lub trenera, aby napisał dla ciebie osobisty list referencyjny. Jeśli masz baby-sat lub dog-sat lub śnieg na szufladzie, poproś osoby, dla których pracowałeś, o napisanie listu referencyjnego.

Ktokolwiek o to poprosisz, koniecznie wyślij notatkę z podziękowaniami do autora. Pamiętaj, aby docenić, jak bardzo doceniasz je, poświęcając czas na napisanie referencji.

Kiedy dostarczyć odniesienie do postaci

Niektórzy pracodawcy oprócz referencji od byłych pracodawców proszą o referencje do znaków . Te odniesienia dają pracodawcom poczucie twojej osobowości.

Studenci poszukujący pracy często decydują się na skorzystanie z osobistych referencji przy pierwszym poszukiwaniu pracy, ponieważ mogą nie mieć żadnych byłych pracodawców.

Od czasu do czasu ludzie używają także odnośników do znaków, jeśli obawiają się, że ich szefowie nie będą pisać pozytywnych referencji. Czasami silne odniesienie do postaci może pomóc zrekompensować słabsze referencje pracodawców lub brak referencji pracodawców.

Wskazówki dotyczące zgłaszania postaci

Zastanów się dokładnie, kogo chcesz poprosić o napisanie dla Ciebie referencji. Upewnij się, że wybrałeś kogoś, kto zna cię na tyle dobrze, by dać wgląd w swoją osobowość. Wybierz kogoś, kto Twoim zdaniem będzie pozytywnie mówić o tobie. Możesz poprosić członka rodziny, przyjaciela lub sąsiada. Możesz również poprosić o nauczyciela, doradcę, lidera-wolontariusza, trenera, pastora lub znajomego biznesowego.

Pamiętaj, aby poprosić o referencję tak wcześnie, jak to możliwe, aby miała czas na napisanie listu. Zaproponuj, aby wysłać im swoje CV lub zaktualizować je w swoim życiu, jeśli chcieliby uzyskać więcej informacji, i upewnij się, że rozumieją termin, w którym ich odniesienie należy uzyskać.

Dobrym pomysłem jest również dostarczenie im kopii ofert pracy, o które się starasz, aby mogli oni opisać, w jaki sposób twoja postać i osobowość sprawiają, że jesteś dobrym kandydatem na te stanowiska. Następnie wyślij im notatkę z podziękowaniami, aby pokazać swoją wdzięczność . Oto więcej wskazówek, jak poprosić o odniesienie .