Borders Group History - Stworzenie łańcucha księgarskiego

Brentano's, Walden and Borders - The Beginnings of the Borders Group

Alfredo Lietor / EyeEm / Getty Image

The Borders Group, Inc. była publiczną siecią księgarni, która zamknęła swoje drzwi we wrześniu 2011 roku. Po Barnes & Noble była to druga co do wielkości amerykańska sieć księgarń z cegły i zaprawy , znana z innowacji w tworzeniu pierwszego sklepu. Grupa obejmowała sklepy z supermarketami Borders, Waldenbooks, Borders Express i Borders.

Tam, gdzie wielu księgarzy - a nawet inne publiczne księgarskie sieci - są ściśle identyfikowani z jednym właścicielem, grupa Borders zebrała się dzięki przejęciom firm.

Brentano's, Walden and Borders

The Borders Group zawdzięcza swoją historię kilku odrębnym sieciom - Borders, Waldenbooks i Brentano's. Brentano's był najdłużej żyjącym z trzech łańcuchów księgarskich, które ostatecznie stanowiły Grupę Borders. Oryginalny sklep Brentano został założony w 1853 roku w Nowym Jorku przez Augusta Brentano, dziennikarza. Drugi najstarszy z trzech, Waldenbooks, został założony przez Lawrence'a Hoyta, przedsiębiorcę wypożyczalni bibliotek. Hoyt otworzył pierwszy Walden Book Store w 1962 roku w Pittsburghu w Pensylwanii; nazwał księgarnię Henry'em Davidem Thoreau's Walden .

Przez lata byli w biznesie, Brentano i Waldenbooks rozszerzyli swoje zakłady w wielu księgarniach. W 1984 roku Kmart kupił Waldenbooki; Waldenbooks następnie kupił Brentano.

Bracia Tom i Louis Borders otworzyli swoją pierwszą księgarnię w Ann Arbor w 1971 roku, podczas gdy byli studentami na University of Michigan (Ann Arbor pozostaje główną siedzibą Borders Group).

Bracia z Borders otworzyli dodatkowe sklepy w Michigan, Atlancie i Indianapolis i opracowali wyrafinowany system, który umożliwił śledzenie sprzedaży księgarni i zapasów. Oprócz używania ich w swoich księgarniach, sprzedawali swoje Book Inventory Systems (BIS) także innym księgarniom.

W 1985 r. Otworzyli swój pierwszy "superstore", księgarnię na dużą skalę (z kawiarnią), która miała stać się prototypem wielu, które przyszły później. W 1988 roku zatrudnili Robert DiRomualdo, Harvard MBA z doświadczeniem w sprzedaży detalicznej, aby pomóc rozwinąć działalność. Pod jego kierownictwem sieć księgarń Borders rosła szybko w ciągu następnych czterech lat.

Kmart, następnie Borders IPO

W 1992 r., Wraz z rozwojem biznesu księgarskiego, Kmart kupił Borders i stworzył grupę Borders-Walden. Ale zyski księgi okazały się nie tak solidne, jak się spodziewano, a Kmart miał kłopoty z handlem detalicznym, więc w 1995 roku zrywali się z sieci księgarń, wydzielając Grupę Borders z pierwszej oferty publicznej.

The Borders Group rozszerzyła działalność międzynarodową, rozpoczynając od sklepu w Singapurze w 1997 roku, a następnie otwierając ponad 40 sklepów w Europie, Azji i Australii / Nowej Zelandii i kupując 35-sklepową sieć o odpowiednio nazwie Books.

Księgarnia internetowa zagraża modelowi biznesowemu granic

Kiedy stało się jasne, że sprzedaż książek online, rozpoczęta przez Amazon.com , gwałtownie i dramatycznie zmienia branżę księgarską, Borders stworzyło swoją obecność w Internecie. Jednak po początkowych działaniach związanych z handlem elektronicznym spowodowało krótkoterminowe straty dla inwestorów, co było z perspektywy krótkowzroczne, Borders złomował swoją stronę internetową.

Ze względu na ogólnie niższe niż oczekiwano zyski, niektórzy inwestorzy private-bookingu niepokoili się złymi decyzjami i złym zarządzaniem, aw 2001 DiRomualdo został zastąpiony dyrektorem generalnym.