Wskazówki dotyczące składania listu polecającego

Jeśli przeprowadzasz wywiady w sprawie nowej pracy, powinieneś oczekiwać, że twoje referencje zostaną sprawdzone przed otrzymaniem oferty. Posiadanie dobrych referencji może spowodować lub zepsuć możliwość oferty pracy, więc zapoznaj się z tymi wskazówkami, prosząc o list polecający. Ponadto sprawdź te przykładowe listy referencyjne, aby wiedzieć, jakie informacje należy przesłać osobie, która będzie rekomendować.

Upewnij się, że wybierzesz odpowiednich ludzi, by poprosić o listy polecające , i zapytaj ich z odpowiednim wyprzedzeniem, aby nie spieszyć ich. Jeśli planujesz z wyprzedzeniem i przygotujesz listę referencji , aby móc teraz otrzymywać listy polecające, zapewni to, że jesteś przygotowany, kiedy potencjalny pracodawca poprosi o list referencyjny lub dwa.

Kogo prosić o referencje

Średnio pracodawcy sprawdzają trzy referencje dla każdego kandydata. Jednak nie możesz mieć zbyt wielu ludzi w swoim kącie i pomocne może być udzielenie wyboru ludziom, którzy posiadają wiedzę na temat różnych aspektów twoich umiejętności. W ten sposób możesz wybrać najlepsze referencje dla każdego rodzaju firmy, do której się ubiegasz.

Wybierz osoby, które dodadzą ci silnego poparcia
Ważne jest, aby dobrze znać swoje referencje. Musisz wybrać responsywnych ludzi, którzy mogą potwierdzić, gdzie pracowałeś, swój tytuł, powód odejścia, szczegóły dotyczące twoich mocnych stron i dlaczego byłbyś dobrym pracownikiem.

Ważne jest również, aby dobrze wiedzieć, jakie referencje będą mówić o Twoim pochodzeniu i wydajności. Upewnij się, że wszelkie informacje dostarczone przez twoje referencje potwierdzają to, co napisałeś w swoim CV i mówiłeś w wywiadach. Niespójne informacje mogą zagrozić twoim szansom na ofertę pracy, a nawet spowodować jej wycofanie .

Referencje nie muszą pochodzić od pracodawców
Całkowicie dopuszczalne jest używanie referencji innych niż dotychczasowi pracodawcy. Znajomi biznesu, profesorowie lub doradcy akademiccy, klienci i sprzedawcy mogą służyć jako referencje. Ponadto, jeśli zgłosisz się jako wolontariusz, możesz użyć przywódców lub innych członków organizacji jako osobistych referencji .

Uzyskaj rekomendacje w pisaniu
Za każdym razem, gdy opuszczasz pozycję, powinieneś poprosić swojego przełożonego o list polecający , zwłaszcza jeśli masz dobrą współpracę. Dobrym pomysłem jest od razu zapytać, ponieważ w miarę upływu czasu i przemieszczania się ludzi łatwo jest stracić kontrolę nad poprzednimi pracodawcami, a pamięć o tym, jak ważna dla organizacji była Twoja organizacja, może zniknąć.

Jeśli z wyprzedzeniem będziesz mieć listy z wyprzedzeniem, będziesz mieć dostęp do pisemnej dokumentacji twoich poświadczeń, która będzie łatwo dostępna potencjalnym pracodawcom. Ale co z tymi przełożonymi, których nie poprosiłeś o list polecający, kiedy się przeprowadziłeś? Jest całkowicie do zaakceptowania, aby skontaktować się z nimi teraz, aby poprosić o list do uwzględnienia w twoich osobistych plikach.

Jak poprosić o list polecający

Nie pytaj po prostu: "Czy mógłbyś napisać dla mnie list referencyjny ?" Prawie każdy może napisać list.

Lepiej zapytać: "Czy uważasz, że znasz moją pracę na tyle dobrze, aby napisać do mnie dobry list polecający?" lub "Czy uważasz, że możesz dać mi dobre referencje ?"

W ten sposób twój pisarz referencyjny ma łatwość, jeśli nie jest im wygodnie pisać list. I odwrotnie, będziesz mieć pewność, że ci, którzy powiedzą "tak", będą entuzjastycznie nastawieni do twojego występu i będą pisać pozytywny list .

Zawsze oferuj swoje zaktualizowane CV zawierające informacje na temat twoich umiejętności i doświadczeń, aby pisarz referencyjny posiadał aktualne informacje do pracy.

Dodatkowe wskazówki dotyczące rekomendacji

Jeśli autor rekomendacji poprosi o dostarczenie próbki tego rodzaju listu, którego potrzebujesz, oto kilka przykładów listów rekomendacji, które możesz podać.

Oprócz referencji, możesz zostać poproszony o podanie danych kontaktowych dla obecnego opiekuna.

Większość potencjalnych pracodawców zdaje sobie sprawę, że może nie udostępnić szczegółów dotyczących poszukiwania pracy u obecnego pracodawcy i poprosi o pozwolenie przed skontaktowaniem się ze swoim przełożonym w celu uniknięcia zagrożenia dla obecnej pozycji.

Nie zapomnij podziękować swoim referencyjnym pisarzom z podziękowaniami. Ludzie lubią czuć się doceniani, a kiedy wiedzą, że są dla was dużą pomocą, mogą być bardziej skłonni do pomocy w przyszłości. E-mail z podziękowaniami jest w porządku, ale odręczny list z podziękowaniami może wydawać się bardziej przemyślany i może sprawić, że zrobi on większe wrażenie.