Co sprawia, że ​​wielki nagłówek?

Co to jest nagłówek, a co sprawia, że ​​jest wielki?

Nagłówek billboardu. Getty Images

Od pierwszych dni reklamy po dzisiejsze posty w mediach społecznościowych, nagłówki są jednym z najważniejszych aspektów każdej kampanii reklamowej. Znakomity nagłówek może sprawić, że potencjalny klient stanie się sprzedawcą - na całe życie.

Ale jaka jest różnica pomiędzy nagłówkiem, który właśnie wykonuje zadanie, a nagłówkiem, który naprawdę trafia pod skórę konsumenta? Najpierw spójrz na nagłówek.

Co to jest nagłówek reklamy?

Nagłówek w reklamie przyciąga uwagę jak nagłówek gazety.

Nagłówek reklamowy ma być pierwszą kopią, którą czyta potencjalny klient, i zazwyczaj jest napisany przez copywritera (ale może być również stworzony przez zespół copywriter / dyrektor artystyczny lub dowolną osobę w dziale kreatywnym ). Pogrubiony tekst, duży rozmiar czcionki i różne kolory to tylko niektóre z metod, dzięki którym nagłówek wyróżnia się na tle kopii. Nagłówek musi być napisany dobrze , aby był skuteczny i przyciągnąć czytelnika do reklamy.

Rodzaje nagłówków

Zasadniczo istnieją dwa rodzaje nagłówków.

Pierwszy typ działa ręka w rękę z obrazem. Jeśli reklama jest dobrze wykonana, oba elementy działają w połączeniu, aby utworzyć reklamę większą niż suma jej części. Klasycznym tego przykładem jest reklama Volkswagena z mechanikem leżącym pod kanapą dla psychiatry, z nagłówkiem "czy zbyt mocno je prowadzimy?" Sam nagłówek nie jest świetny. Sam obraz jest mylący. Ale razem tworzą zwięzłą, niezapomnianą reklamę.

Innym rodzajem nagłówka jest taki, który nie potrzebuje obrazu - lub ma obraz, który nie dodaje niczego do nagłówka. Wystarczy spojrzeć na klasyczną reklamę GE: "przynosimy dobre rzeczy do życia".

Tradycyjnie to ostatnie było sposobem, w jaki reklamy były tworzone, drukowane i publikowane przez dziesięciolecia. Copywriter użyłby nagłówka i kopii treści dla reklamy.

Reklama trafiłaby wtedy do działu artystycznego, gdzie dyrektor artystyczny i / lub projektant tworzyłby zdjęcia, które w jakiś sposób odegrałyby nagłówek lub komplementowałyby go w jakiś sposób. To był staroświecki sposób na reklamę, ale był podstawą każdej reklamy stworzonej w latach czterdziestych, pięćdziesiątych i wczesnych sześćdziesiątych. Potem pojawił się Bill Bernbach.

Zrewolucjonizował branżę, łącząc dyrektorów artystycznych i copywriterów w zespoły. Zamiast kopiowania, które powstało jako pierwsze, oraz obrazu utworzonego w celu jego obsługi, cała drużyna reklamowa została stworzona przez zespół. Może obraz był pierwszy. Może pomysł został sformułowany, a nagłówek i obraz przyszły po nim. Ta formuła jest podstawą, na której zbudowana jest cała nowoczesna reklama.

Jak pisać świetne nagłówki

Świetny nagłówek zaczyna się od świetnych kreacji. I rzeczywiście, wielu dyrektorów kreatywnych uważa, że ​​wyjątkowa propozycja sprzedaży (USP) w skrócie jest pierwszym nagłówkiem napisanym do tej kampanii. Zadaniem działu kreatywnego jest pisanie lepszych nagłówków. Przykładem jest John Hiney, dyrektor ds. Kont w ubezpieczeniu na wypadek choroby krytycznej Abbey Life, który napisał USP: "Nie pozwól, by twoja choroba sparaliżowała twoją rodzinę". To potężny nagłówek i potężny USP.

Gdy uzyskasz świetne kreacje, dowiedz się wszystkiego o produkcie lub usłudze, które reklamujesz. Jeśli to możliwe, postaw go przed sobą na biurku. Jeśli to samochód, prowadź go. Jeśli to terapeuta masażu, weź masaż. Musisz zanurzyć się w produkcie.

Następnie spójrz, gdzie trafi reklama. Czy dzieje się na billboardzie na Times Square? Czy przejdzie do magazynu? Jeśli tak, to jaki? Przejdź do miejsca w magazynie. Odwrotna strona, środkowy spread, naprzeciwko strony spisu treści?

Wreszcie, zacznij pisać. Nie martw się, że jesteś sprytny lub tworzysz niesamowite nagłówki od samego początku. Po prostu zacznij pisać. Napisz korzyści dotyczące produktu. Napisz doświadczenia. Zapisz reakcje jelita na produkt. Napisz słowa, które połączą konsumenta z istotą produktu lub usługi. Chcesz zrobić to wszystko na papierze (tak, najlepiej papieru), aby pomysły zaczęły się formować i łączyć na stronie.

Spójrz na swoje pomysły, a zaczniesz widzieć połączenia. Słowa wyskoczą. Frazy będą się pojawiać. Nagle dwie pozornie niepowiązane myśli łączą się, by stać się inteligentnym, fascynującym nagłówkiem.

25 najlepszych nagłówków reklamowych

Istnieją tysiące tytułów, które zasługują na uwzględnienie na tej liście. Ale są takie, które po prostu wznoszą się ponad i są po prostu niemożliwe do zapomnienia. Oto dwadzieścia pięć nagłówków, które zasługują na miejsce w historii reklamy.

 1. McEnroe przysięga na nich - Nike
 2. Nie nadążaj za Jonezami. Przekaż je - Porsche
 3. Witajcie chłopcy - Wonderbra
 4. Przestań marzyć i zacznij śnić - Ikea
 5. W sondażach opinii 100 procent czytelników Economist posiadało jeden - The Economist
 6. Podnosi pięciokrotnie więcej kobiet niż Lamborghini - Daihatsu
 7. Odkryj na nowo utraconą sztukę zniewagi - Pióra Parkera
 8. "Śmiali się, kiedy usiadłem przy fortepianie - ale kiedy zacząłem grać" - US School of Music
 9. "Nigdy nie czytałem The Economist." - Aplikant ds. Zarządzania (wiek 42 lata) - The Economist
 10. Jabłka robią świetne marchewki - Apple
 11. "Przy 60 milach na godzinę najgłośniejszy hałas w New Rolls-Royce pochodzi z zegara elektrycznego" - Rolls Royce
 12. Gdzie kobiety, których nienawidzisz, mają włosy - Horst Salons
 13. Wczoraj powiedziałeś jutro - Nike
 14. Marry Rich. Kill Husband. Powtarzać. - ABC w ciągu dnia
 15. W jednym państwie amerykańskim karą za ujawnienie siebie jest śmierć - Timberland
 16. Czy to najlepsza reklama, jaką kiedykolwiek napisano? - Partnerstwo piłki
 17. Dlaczego powinieneś bardziej poważnie myśleć o zabijaniu siebie - Samarytanach
 18. Nie trać swojego Zippo. Dożywotni przyjaciele są rzadkością - Zippo
 19. To tak, jak robiła to mama. Tuż przed aresztowaniem - Cider Jack Hard Cider
 20. Jeśli go nie rozpoznasz, prawdopodobnie nie jesteś na to gotowy - Chivas Regal
 21. Budziki. Młotki. Budziki - cel
 22. Od dni, kiedy mężczyźni byli mężczyznami. Podobnie kobiety - Timberland
 23. Czy planujesz śmierć swojej żony? - Opactwo Life
 24. Który z tych mężczyzn byłby najlepszy w przypadku gwałtu? - Katalog regionalny Solicitors
 25. Brazylia rozwiązała problem, jak trzymać dzieci z dala od ulicy. Zabij ich. - Amnesty International