Agencja reklamowa

Co to jest agencja reklamowa i co robi?

Spotkanie pracowników agencji reklamowej. Getty Images

Może to wydawać się prostym pytaniem, z równie prostą odpowiedzią, ale nowoczesna agencja reklamowa jest bardziej złożona, niż się wydaje. Zanim jednak zajmiemy się tym mięsem i ziemniakami, przyjrzyjmy się najpierw ogólnie przyjętej definicji agencji reklamowej.

Podstawowa definicja

Agencja reklamowa tworzy, planuje i zarządza wszystkimi aspektami reklamy klienta.

Agencje reklamowe mogą specjalizować się w określonych obszarach, takich jak reklama interaktywna, lub mogą pełnić rolę agencji oferującej pełne usługi, która tworzy materiały reklamowe, takie jak strony internetowe, kampanie internetowe i społeczne, broszury, katalogi , direct mail, reklamy drukowane, reklamy radiowe i telewizyjne , sprzedaż litery i więcej.

Rodzaje agencji reklamowych

Nie możesz po prostu pomalować każdej agencji reklamowej z tą samą definicją. To tak, jakby powiedzieć, że każda stacja telewizyjna jest taka sama lub każdy magazyn. Tak, wszystkie mają bardzo podobne funkcje, ale istnieje wiele odmian, które je oddzielają. Na początek istnieją trzy różne typy:

Oprócz tych trzech podstawowych grup agencji reklamowych, istnieją również specjalistyczne agencje, które mogą być ATL, BTL lub TTL. Obejmują one:

Role w agencji reklamowej

Typowymi pracownikami znajdującymi się w agencji reklamowej są: prezes agencji, dyrektor kreatywny , menedżerowie kont , copywriterzy, graficy i dyrektor ds . Mediów .

Niektóre agencje współpracują również z niezależnymi copywriterami i / lub niezależnymi grafikami, którzy zazwyczaj nie pracują na miejscu. Coraz częściej mniejsze agencje reklamowe będą rosnąć i zmniejszać się w oparciu o projekty klientów, zatrudniając wykonawców, aby pracować w oparciu o godzinę, dziennie lub projekt po projekcie.

Wady pracy w agencji reklamowej

Nie jest to typowa praca w wieku 9-5 lat, a większość pracowników będzie od czasu do czasu prosić o długie godziny pracy i weekendy. Jest to stresujące środowisko, a zwolnienia są powszechne. Zazwyczaj, jeśli klient ściąga konto z agencji, zwolnienia będą następować. Klienci mogą być bardzo wymagający, a pracownicy mogą zostać poproszeni o zrzucenie wszystkiego do pracy nad pilnym projektem.

Korzyści z pracy w agencji reklamowej

Jest to kreatywne środowisko i łączy mnóstwo zabawy z kilkoma wspaniałymi możliwościami podróżowania, poznawania sławnych ludzi, a nawet postawienia na nogi podczas picia piwa i myślenia o szalonych pomysłach. Wiele agencji ma "zabawne" obszary, które pozwalają personelowi cieszyć się grą w bilard lub rzutki, zrelaksować się w fotelach z wiklinowymi poduszkami, a nawet uciąć sobie drzemkę. Wynagrodzenie może być doskonałe, a niektóre agencje zapewnią ci nieograniczone dni urlopu (choć rzadko będziesz miał szansę ich użyć).