Czego nie mówić w rozmowie kwalifikacyjnej

Jeśli nie jesteś dyrektorem generalnym, celebrytą lub głową państwa, prawdopodobnie nie przywykłeś do tego, że każde twoje słowo jest ważone przez innych. Nawet jeśli jesteś trochę zaniepokojony sytuacjami społecznymi, prawdopodobnie zrozumiesz, że czasami błędy w pisaniu są mało prawdopodobne.

Jeden wyjątek od tej reguły: rozmowy kwalifikacyjne. Dlaczego wywiady są tak podatne na pułapki konwersacyjne? Po części dlatego, że jesteś świadomy bycia sądzonym.

Ponadto, masz tylko tyle czasu, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie, i próbujesz to zrobić, jednocześnie przekazując swoje kwalifikacje do pracy i ustalając, czy ta rola jest dla ciebie odpowiednia .

Wreszcie, jest fakt, że rywalizujesz ze wszystkimi innymi ludźmi, którzy próbują wylądować. Przy tak wielu kandydatach na każde otwarcie pracy, powiedzenie czegoś złego ułatwia menedżerowi ds. Zatrudnienia odrzucenie twojej kandydatury.

Zwykle nie dostaniesz drugiej szansy, gdy popełnisz błąd i powiesz coś niewłaściwego lub coś, co sprawi, że osoba przeprowadzająca wywiad pomyśli dwa razy o zatrudnieniu Ciebie.

Mając to na uwadze, unikaj następujących rzeczy:

Top 10 rzeczy, których nie można powiedzieć podczas rozmowy kwalifikacyjnej

1. "Ile płaci ta praca?" Nie bądź pierwszy, który podniesie pensję, jeśli możesz pomóc. Wspomnienie o wynagrodzeniu może wysłać wiadomość, że wszystko, czym jesteście, to pieniądz, szczególnie ciężki grzech na pierwszym spotkaniu.

Jest dużo czasu na rozmowę z liczbami później, kiedy dowiesz się więcej o roli i możesz określić odpowiedni zakres wynagrodzenia.

2. "Mój szef był niekompetentny" (lub palant, idiota lub cokolwiek innego lekceważącego). Przyszli pracodawcy prawdopodobnie staną po stronie twojego obecnego lub poprzedniego przełożonego i założą, że będziesz trudny do zarządzania.

Mogą nawet martwić się, że przekonasz ich podczas jakiejś przyszłej rozmowy o pracę.

3. Mówiąc: "Będę miał twoją pracę" na pytanie, gdzie zobaczysz siebie za pięć lat. Ukazywanie pewności siebie to dobra rzecz, ale nadmiernie zarozumiałe stwierdzenia nie będą dla ciebie przesadą. Pamiętaj, że część oceny menedżerów zatrudniania polega na tym, czy dobrze dopasujesz się do zespołu - innymi słowy, chcesz odejść jak ktoś, z kim przyjemnie się pracuje.

4. "Nienawidzę swojej pracy", być może w odpowiedzi na pytanie: dlaczego ubiegasz się o nowe stanowisko. Lepszym podejściem jest podkreślenie, dlaczego nowe stanowisko jest atrakcyjne, a kiedy zastanawiasz się nad bieżącą pracą, podkreśl to, czego się nauczyłeś i jakie umiejętności wypracowałeś.

5. "Wyglądasz świetnie." Unikaj komentarzy, które mogłyby być interpretowane jako zalotne, bez względu na to, jak oszałamiający jest twój ankieter.

6. "Nie mam żadnych słabych punktów", gdy poproszono mnie o podzielenie się niedociągnięciami. Zawsze bądź przygotowany na przekazanie słabych punktów; po prostu upewnij się, że jakość nie jest kluczowa dla wykonywanej pracy.

Dzielenie się historyczną słabością, którą pracowałeś nad poprawą, może być skuteczną strategią.

7. "Dlaczego zarobki spadły na twoją firmę w ciągu ostatnich dwóch kwartałów?" Lepszym rozwiązaniem byłoby uniknięcie wszystkiego, co brzmi negatywnie. Zamiast tego ułóż pytanie bardziej neutralnie. Na przykład: "Jakie są Twoje największe wyzwania, przed którymi stoi Twoja firma w tym momencie"?

8. "Czy mogę pracować z domu" lub "ile wakacji dostanę?" Zachowaj pytania tego typu, dopóki nie otrzymasz oferty pracy lub pracodawca może kwestionować Twoją motywację lub etykę pracy.

9. "Będziesz żałować, jeśli mnie nie zatrudnisz. Jestem najbardziej wykwalifikowany. " Nie możesz tego wiedzieć, chyba że spotkałeś się i oceniłeś wszystkich pozostałych kandydatów.

Zbytnia pewność siebie jest prawdziwym przełomem dla pracodawców.

10. "Nie mam dla ciebie żadnych pytań." Przygotuj kilka pytań, które możesz zadać , opierając się na badaniach Twojej firmy lub czymś, co dzielił się z Tobą. Innym podejściem jest poproszenie ankietera o swoje doświadczenia z organizacją, takie jak: "Co lubisz najbardziej w pracy w firmie ABC?"

Co powinieneś mówić podczas wywiadu

Oprócz rzeczy, o których nie powinieneś mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jeśli chcesz otrzymać ofertę pracy, możesz zatrzymać się w kilku sprawach, które pomogą ci w znalezieniu zatrudnienia. Oto 16 słów i wyrażeń, które powinieneś powiedzieć w rozmowie kwalifikacyjnej .

Więcej na temat wywiadów: pytania, które należy zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej Pytania, których nie należy pytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej