Różnica między odpalaniem a zdejmowaniem

Ostatnio straciłeś pracę. Zwłaszcza jeśli zakończenie było niespodzianką, możesz mieć wiele pytań na temat swojej sytuacji . Ale teraz nie ma ważniejszego pytania: czy zostałeś zwolniony - czy zostałeś zwolniony ?

Zwolnienie i zwolnienie to dwa różne sposoby utraty pozycji, a różnica może wpłynąć na twoje prawo do bezrobocia , jak również na perspektywy zatrudnienia w przyszłości.

Dlatego dobrze jest jasno określić dokładną naturę wypowiedzenia, jeśli stracisz pracę.

Jeśli brzmi to tak, jak powinno być łatwe rozróżnienie, masz rację: idealnie, twój poprzedni pracodawca jasno określiłby charakter twojego oddzielenia od firmy. Ale jak wiemy, rzeczywisty świat często nie jest doskonały.

Oto, co powinieneś wiedzieć o różnicach między zwolnieniem a zwalnianiem z pracy oraz o tym, gdzie wiesz, kiedy stoisz, gdy tracisz pracę.

Gdy pracownik zostaje zwolniony

Pracownik może zostać zwolniony z różnych powodów . Być może najczęstszym powodem przerwania pracy z powodu jest niezadowalająca wydajność w pracy. Pracownicy mogą również zostać zwolnieni za niewłaściwe postępowanie, nieprzestrzeganie standardów firmy, zbyt długi czas wolny od pracy, niszczenie własności firmy, publiczne zawstydzenie organizacji lub w inny sposób niestosowanie się do warunków umowy o pracę .

Gdy pracownik zostaje zwolniony, nie ma nadziei na ponowne zatrudnienie w przyszłości. Ten rodzaj rozwiązania nie ma charakteru tymczasowego i jest związany z osiągnięciami lub zachowaniem pracownika, a nie z sytuacją finansową firmy.

Kiedy pracownik zostaje zwolniony

Kiedy pracownik zostaje zwolniony, zwykle nie ma to nic wspólnego z osobistymi osiągnięciami pracownika.

Zwolnienia występują, gdy firma przechodzi proces restrukturyzacji lub redukcji zatrudnienia lub kończy działalność. W niektórych przypadkach zwolnienia mogą być tymczasowe, a pracownik jest ponownie zatrudniony, gdy gospodarka się poprawia.

W niektórych przypadkach zwolnieni pracownicy mogą być uprawnieni do odpraw emerytalnych lub innych świadczeń pracowniczych świadczonych przez ich pracodawcę. Zasadniczo, gdy pracownicy są zwolnieni, mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych .

Czy zostałeś zwolniony, czy zostałeś zwolniony?

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrozumieć, jako nowo rozwiązany pracownik, jest to, w jaki sposób twój poprzedni pracodawca będzie charakteryzował twoje oddzielenie od firmy.

Jeśli jesteś pracownikiem-pracownikiem -a pracownicy w większości stanów w USA są - twój pracodawca nie jest zobowiązany do dostarczenia ci powód do wypowiedzenia. Ale nadal należy zapytać ich, w jaki sposób będą odnosić się do wypowiedzenia, rozmawiając z przyszłymi pracodawcami i urzędem ds. Bezrobocia.

Publikacja roszczeń

Zazwyczaj pracodawcy będą prosić zwalnianych pracowników o podpisanie umowy o separacji zatrudnienia , czasami (ale nie zawsze) w zamian za pakiet odpraw .

Zawsze dobrze jest poświęcić czas na przeczytanie i rozważenie umowy przed podpisaniem. Nie podpisuj niczego w upale chwili, bezpośrednio po nauce o zakończeniu.

Ponadto często mądrze jest skonsultować się z prokuratorem.

Zbieranie bezrobocia

Aby zebrać bezrobocie , zazwyczaj musisz stracić pracę "bez winy własnej". Osoby zwolnione prawdopodobnie otrzymają bezrobocie, ponieważ odeszły z powodu restrukturyzacji, a nie osobistych wyników.

Ludzie, którzy zostali zwolnieni, rzadziej otrzymują bezrobocie, ponieważ odeszli z powodu problemów z ich osobistym występem. Jednakże, jeśli zwolniony pracownik może argumentować, że jego zwolnienie było bezpodstawne lub niezwiązane z wynikami, może kwalifikować się do bezrobocia.

Jeśli nie masz pewności, czy kwalifikujesz się do bezrobocia, skontaktuj się z urzędem ds. Bezrobocia w stanie .

Poznaj swoje prawa

Jeśli stracisz pracę niespodziewanie, ważne jest, aby wiedzieć, gdzie stoisz. Możesz na przykład być prawnie upoważniony do zapłaty za niewykorzystany czas wolny.

Twój poprzedni pracodawca powinien również powiedzieć Ci, czego możesz oczekiwać, jeśli chodzi o otrzymanie ostatniej wypłaty, przeniesienie świadczeń emerytalnych i dostęp do pokrycia COBRA.

Ważne jest również, aby wiedzieć, czy twoje oddzielenie od firmy jest uważane za bezprawne wypowiedzenie . Jeśli zostałeś zwolniony z powodów dyskryminacyjnych, poproszony o popełnienie nielegalnego czynu lub gdy jesteś informatorem, możesz być chroniony zgodnie z prawem stanowym, federalnym lub kontraktowym. Aby uzyskać więcej informacji na temat swojej konkretnej sytuacji, skonsultuj się z prokuratorem.

Przeczytaj więcej: 50+ najczęściej zadawanych pytań na temat wypalenia Pytania, które należy zadać pracodawcy, gdy jesteś zwolniony