Przewodnik krok po kroku do robienia teledysku

Posiadanie teledysku może pomóc w promowaniu zespołu , za pośrednictwem witryn wideo, takich jak YouTube i MySpace. Jak również przez uzyskanie ekspozycji w telewizji krajowej. Jeśli jesteś filmowcem tworzącym teledysk, to dobry sposób na uzyskanie ekspozycji i doświadczenia, a zespoły często cieszą się z kreatywnego, swobodnego rządzenia.

Film nie musi kosztować fortuny, ważne jest, aby mieć dobry pomysł i pracować w ramach swojego budżetu. Firmy produkcyjne pobierają fortuny za najprostszy film promocyjny , ale możesz to zrobić samodzielnie.

 • 01 Wybierz swoją piosenkę

  Najpierw wszystko. Musisz wybrać swoją piosenkę. Choć może być sens, aby nakręcić film na nadchodzący singiel, jest kilka innych czynników do rozważenia:
  • Może to potrwać o wiele dłużej, niż myślisz, aby zrobić film, więc do czasu; Skończyło się, że twój singiel mógł wyjść. Być może warto pomyśleć o nakręceniu filmu na kolejny singiel.
  • Powiedziawszy to, w dzisiejszych czasach internetowych pobrań każdy utwór może być postrzegany jako singiel, więc może istnieć ścieżka do albumu, do którego masz świetny pomysł na wideo, nawet jeśli ten utwór nie był pierwotnie planowany jako pojedynczy.
  • Pamiętaj, że nagrywanie i edytowanie każdej sekundy filmu może zająć dużo czasu, więc jeśli masz dobry pomysł na film z tego 10-minutowego eposu, który zamyka album, może być bardziej praktycznym nakręcenie filmu przez 3 minuty piosenka popowa.
 • 02 Zdobądź drużynę i sprzęt razem

  Jakkolwiek skomplikowana (lub prosta) jest twoja strzelanina, będziesz potrzebował zespołu ludzi. Oprócz aktorów / wykonawców, których będziesz potrzebować:

  • Osoba z kamery - przynajmniej jeden, a może i więcej.
  • Osoba oświetlona - jeśli filmujesz w środku, potrzebujesz oświetlenia i kogoś, kto się nim zaopiekuje.
  • Director / dogsbody - Potrzebujesz kogoś odpowiedzialnego za sesję, upewniając się, że wszystko działa sprawnie, i kto może kupić baterie, kiedy ich potrzebujesz.

  Dobrym pomysłem jest dostarczenie poczęstunku dla twojej załogi, która nie tylko sprawi, że będą szczęśliwi, ale także powstrzyma ich przed pojawieniem się w sklepach, aby zdobyć swoje zapasy, gdy tylko potrzebujesz ich do sesji zdjęciowej.

  W idealnej sytuacji będziesz mógł rekrutować zespół, który ma swój sprzęt. Jeśli musisz zdobyć sprzęt, będziesz chciał uzyskać jak najlepszy budżet. Podczas gdy ceny spadają, kupowanie kamery, świateł i innych narzędzi wciąż będzie dla ciebie małą fortuną.

  Będziesz mógł zdobyć więcej sprzętu za swoje pieniądze, wynajmując sprzęt; wiele miejsc ma programy artystyczne, w których można tanio wypożyczyć sprzęt. Możesz również sprawdzić lokalne szkoły w Twojej okolicy, aby sprawdzić, czy mogą pomóc. Jeśli chcesz kupić sprzęt, zrób swoje badania. Na przykład, prawdopodobnie lepiej kupujesz aparat o wyższej rozdzielczości niż standardowa kamera High Definition.

 • 03 Zaplanuj swój strzał

  Im więcej planowania możesz zrobić wcześniej, tym szybciej będziesz mógł strzelać. Jeśli wynajmujesz sprzęt, tym szybciej możesz strzelać, tym mniej cię to będzie kosztować, a jeśli będziesz polegał na przysługach, ludzie będą chętniej pomagać, jeśli ograniczysz do minimum liczbę zawleczek. Aby zaplanować, powinieneś:

  • Rysuj storyboardy pokazujące każdą scenę i strzał
  • Wymień załogę, wykonawców i rekwizyty, których będziesz potrzebować przy każdym strzale
  • Spróbuj wcześniej nakręcić aparat i zapalić ludzi, aby wiedzieli, czego chcesz od strzału.
 • 04 Filmowanie

  W dniu sesji należy się przygotować i zorganizować. Prowadź zapis swoich ujęć; to znacznie ułatwi edycję. Zawsze strzelaj z dużą ilością czasu - ukończone ujęcie może trwać tylko 10 sekund, ale ustawienie i strzelenie może zająć kilka godzin. Kiedy jesteś zadowolony ze zdjęcia, jeśli masz czas, zastrzel go ponownie. Nigdy nie możesz mieć zbyt wiele nagrań, a retake może uchwycić coś, czego nie zauważyłeś za pierwszym razem. Będziesz mieć plan i scenorys do naśladowania, ale pamiętaj, że niektóre z najlepszych momentów w filmie mogą być nieplanowane. Utrzymuj kamerę w ruchu - te dni są tanie.

 • 05 Nagraj materiał filmowy na żywo

  Filmowanie zespołu grającego na żywo może zapewnić świetny materiał do nagrania wideo. Filmowanie zespołu na koncercie oznacza, że ​​będziesz w stanie uchwycić zespoły energii na żywo i ich interakcje z publicznością. Są jednak pewne trudności:

  • Będą odtwarzać tylko piosenkę, do której nagrywasz film, więc masz tylko jedną szansę na uchwycenie odpowiedniego materiału
  • Wersja na żywo może znacznie różnić się od nagranej wersji, więc synchronizacja materiału z utworem może być problematyczna
  • Ruchy zespołu, a zwłaszcza widzów, nie będą układane w choreografię, więc ty lub twoja osoba z aparatem fotograficznym nie będziesz wiedział, gdzie się udać, by uchwycić właściwe ujęcia.
  • Oświetlenie i efekty mogą dobrze wyglądać dla publiczności, ale mogą nie wyglądać świetnie w aparacie
  • Twoje nagrania mogą przerwać występ zespołu.
  • Filmowanie na żywo może dostarczyć Ci świetnego materiału, który można wykorzystać jako część wideo, ale jeśli chcesz, aby materiał na żywo był zsynchronizowany z filmem, najlepiej jest "wykonać" występ na żywo. Poproś zespół, aby zagrał (lub mim) na torze przed publicznością znajomych lub zaproszonych fanów. Możesz wtedy kontrolować oświetlenie, ruchy ludzi i odtwarzać utwór tyle razy, ile potrzebujesz (lub przynajmniej do momentu, gdy zespół wejdzie na pasek!)
 • 06 Użyj materiału filmowego

  Możesz uatrakcyjnić swój film, dodając materiał filmowy, ale musisz pamiętać, że podobnie jak muzyka, prawie wszystkie materiały wideo podlegają ścisłemu prawu autorskiemu. Korzystanie z materiału bez zgody właściciela praw autorskich jest nielegalne. (Ten strzał z Top Gun może wyglądać świetnie w twoim filmie, ale będziesz potrzebować pozwolenia od Paramount Pictures, aby go użyć).

  Istnieją jednak źródła nagrań, które możesz legalnie wykorzystać. Nielegalny materiał filmowy to materiał, który można ponownie wykorzystać w dowolnym otoczeniu, bez pytania o pozwolenie lub płacąc właścicielowi praw autorskich za każdym razem, gdy go używasz - ale być może trzeba będzie uiścić opłatę, aby go uzyskać w pierwszej kolejności! Nie bój się: nie ma wolnego materiału filmowego - materiały z domeny publicznej. Niektóre witryny, z których można bezpłatnie pobierać filmy z domeny publicznej, to:

  • Brytyjski Instytut Filmowy
  • Kolekcja Google archiwów narodowych
  • Jeśli chodzi o czarne dziury i inne smakołyki z kosmosu spróbuj Europejskiej Agencji Kosmicznej.

  Coraz więcej materiałów udostępnianych jest na podstawie licencji Creative Commons - oryginalnego materiału, który właściciel praw autorskich wprowadził do domeny publicznej z zastrzeżeniem pewnych warunków (zazwyczaj, że autorowi temu przypisano autora).

 • 07 Edycja

  Twój materiał może być świetny, ale dzięki edycji będzie on świetnym filmem. Aby wykonać dobrą robotę, potrzebujesz cierpliwości, czasu i cierpliwości. Musisz zdecydować "czuć" i tempo wideo. Czy będą to długie ujęcia lub szybkie ostre edycje? Czy chcesz podążać za nastrojem utworu i edytować muzykę, czy też chcesz, aby film kontrastował z utworem?

  Rozsądne użycie odpowiedniego efektu może ustawić film wideo na części. Oprócz standardowych efektów oprogramowania, istnieje wiele wtyczek, które można pobrać (niektóre za darmo, większość za opłatą), więc możesz eksperymentować (większość wtyczek ma wersję próbną, z którą możesz grać za darmo przed zakupem) . Zobacz wskazówkę 3 w ostatnim kroku, aby uzyskać więcej informacji na temat prawidłowego użycia efektów.

  Słowo ostrzeżenia: jeśli tworzysz wideo jako zespół, zwykle najlepiej jest przekazać proces edycji jednej osobie. Po dokonaniu wstępnej edycji możesz porozmawiać o tym, jak powinno się to skończyć, ale jeśli 4 osoby siedzą wokół wszystkich, próbując wspólnie edytować film, długi proces stanie się męczący i prawie nieuchronnie skończy się wypadaniem.

 • 08 Uzyskaj odpowiednie oprogramowanie i sprzęt

  W dzisiejszych czasach tanie, a nawet wolne oprogramowanie może wykonywać profesjonalną pracę przy edycji. Podstawowym oprogramowaniem wideo dla komputerów Mac jest iMovie, a na komputery PC Premiere Elements firmy Adobe to dobry początek. Bardziej złożone oprogramowanie może dać ci więcej swobody i wyboru, ale dla początkujących te pakiety mogą być przytłaczające i bardzo drogie.

  Każdy nowy komputer powinien mieć możliwość edytowania materiału filmowego, a nawet dziesięcioletni komputer powinien być w stanie obsłużyć podstawowe oprogramowanie do edycji wideo. Edycja wideo zajmuje dużo miejsca na dysku twardym, więc utrzymuj dysk twardy w czystości i pozbądź się nagrań, których nie używasz (ale uważaj, aby nie usuwać nagrań, których używasz!). Zainwestowanie w nowy dysk twardy do przechowywania materiału wideo jest prawdopodobnie dobrym pomysłem.

  Format wyjściowy zależy od miejsca docelowego. Wysoce skompresowane formaty najlepiej nadają się do przesyłania strumieniowego przez Internet (Quicktime jest najbardziej uniwersalny), płyty DVD doskonale nadają się do wysyłania do prasy i mediów, a do transmisji telewizyjnych potrzebna jest taśma DigiBeta (coś, co trzeba będzie zrobić w profesjonalna firma produkcyjna).

 • 09 Bądź kreatywny

  Ile filmów widziałem na MTV, które składają się z zespołu grającego w klubie, z migającymi światłami, podczas gdy publiczność skacze w górę iw dół? Dokładnie. Spróbuj wymyślić coś innego podczas tworzenia filmu. Filmowanie hollywoodzkiego hitu o skromnym budżecie na ogół będzie wyglądało kiepsko! Jednym z najciekawszych filmów, jakie widziałem ostatnio, był zespół grający na tylnym siedzeniu furgonetki, gdy przechodziła przez myjnię samochodową - jedynym kosztem była opłata za myjnię samochodową. Z tego prostego pomysłu zrobili ciekawe i ekscentryczne wideo, które miało swoją premierę w MTV Europe.

 • 10 wskazówek dotyczących robienia dobrego teledysku

  Uważaj na nadmierne powiększanie

  To może wyglądać fajnie podczas kręcenia, ale w końcowym ujęciu przybliżenie często wygląda banalnie, a jeśli nie jest wykonane z bardzo stabilną ręką, może często wyglądać amatorsko.

  I Nadmierne efekty specjalne

  Nawet najbardziej podstawowe oprogramowanie do edycji wideo ma niezliczoną ilość efektów specjalnych, z których możesz korzystać; zmiana koloru, edycje toczone, podzielone ekrany, wskazane jest ich oszczędne używanie. Dobry film nie jest wizytówką tego, ile efektów opanowałeś. Zwykle lepiej jest użyć kilku efektów w całym filmie, aby stworzyć określone odczucie, zamiast używać jak największej liczby efektów, aby film był ekscytujący (jeśli musisz to zrobić, to może nadszedł czas, aby przemyśleć swój pomysł. trochę więcej materiału - patrz kroki 4, 5 i 6).

  Ale pomyśl o dodawaniu efektów dźwiękowych

  Dramatyczny teledysk może zostać wzbogacony o dodatkowe efekty dźwiękowe. Jeśli Twój film zaczyna się od osoby przechodzącej przez ulicę, możesz dodać dźwięk kroków lub hałas otoczenia podczas intro. Jeśli tworzysz film dla kogoś innego, upewnij się, że nie będzie miał nic przeciwko dodaniu efektów dźwiękowych do idealnie wykonanego utworu!

  Nie daj się zwieść

  Prosty pomysł dobrze wykonany jest często bardziej skuteczny niż złożony pomysł źle wykonany.

  I zignoruj ​​wszystko, co powiedziałem

  Najciekawsze filmy powstają, gdy reguły konwencji są wygięte, zapięte i zepsute, więc eksperymentuj, a przede wszystkim stwórz coś interesującego.

  Wielkie dzięki dla reżysera wideo Arthura T. Flegenheimera (pseudonim sceniczny) za jego fachową wiedzę!