Dowiedz się, jaki jest backline w muzyce

Backline to termin używany do opisania sprzętu do wzmacniania dźwięku dla zespołów za sceną, takich jak wzmacniacze do gitar lub syntezatorów. Niektóre zespoły i kluby poszerzyły znaczenie backline o inne instrumenty dla muzyków, w tym gitary basowe, instrumenty klawiszowe, zestawy perkusyjne i inne instrumenty perkusyjne. Jest używany do omawiania potrzeb zespołu na nadchodzący występ .

Technicy specjalizujący się w technikach backline są odpowiedzialni za konfigurowanie, konserwację i naprawę urządzeń typu backline.

Technicy, którzy podróżują z zespołem z miejsca na miejsce, są znani jako roadie i cały sprzęt pracują płynnie w każdym miejscu, w którym gra zespół.

Backline i rezerwacje koncertów

Kiedy koncert jest zarezerwowany , jakiś czas przed koncertem, agent , menedżer lub zespół powinien sprawdzić z promotorem, klubem lub klubem, aby omówić potrzeby zespołu z zaplecza; promotor będzie musiał wiedzieć, co zespół przynosi ze sobą w zakresie instrumentów, mikrofonów i wzmacniaczy oraz tego, co promotor będzie musiał dostarczyć. Promotor będzie również musiał znać specyfikacje techniczne zespołu.

Dokładnie to, kto ma za zadanie zapewnić backline, tak naprawdę zależy od tego, w jaki sposób został zaksięgowany i jaki jest rozmiar pokazu. Jeśli zespół zarezerwował koncert bezpośrednio w miejscu, które promuje, wówczas zespół musi ustalić, co obiekt może im zapewnić i dokonać uzgodnień dla całej reszty.

Jeśli zespół zarezerwuje program z promotorem, promotor na ogół upewni się, że backline jest na miejscu, ale jeśli promotor musi wypożyczyć sprzęt do pokazu, zazwyczaj obciąży te koszty powrotem do zespołu.

Jeśli agent zarezerwował program z promotorem, wówczas agent i promotor powinni zająć się negocjacjami na zapleczu.

Wypożyczanie sprzętu

W niektórych bazach sprzęt podrzędny można wypożyczyć na potrzeby koncertów lub studiów, ponieważ wielu muzyków woli nie przenosić własnych instrumentów z miejsca na miejsce. Przenoszenie takiego dużego sprzętu może być kosztowne, czasochłonne i niesie ryzyko uszkodzenia niezbędnych przedmiotów.

Wiele firm oferuje kompleksowe dostawy zwrotne, w tym produkty, które nie są tradycyjnie uważane za backline, takie jak instrumenty. Z wyprzedzeniem firmy mogą zazwyczaj uzyskać dodatkowy sprzęt w razie potrzeby. Duże miasta mają własnych dostawców usług backline, niektóre krajowe sieci oferują zniżki dla zespołów z wielomiejscowymi wycieczkami, którzy potrzebują sprzętu w każdej lokalizacji.

Firmy zazwyczaj oferują gitary, gitary basowe, wzmacniacze basowe, instrumenty klawiszowe, moduły, bębny, talerze, instrumenty perkusyjne, akcesoria, wyposażenie do inscenizacji, takie jak oświetlenie i wiele innych.

Dzierżawa najmu sprawia, że ​​podróż jest łatwiejsza i mniej kosztowna, ponieważ ogromne partie sprzętu nie muszą być wysyłane. Może to jednak stanowić wyjątkowe wyzwanie dla muzyków. Na przykład, jeśli muzyk jest przyzwyczajony do brzmienia i brzmienia konkretnej gitary, zmiana na nową z listy zasobów firmy może wydawać się dziwna i może nawet wpływać na wydajność gitarzysty. Dlatego niektóre zespoły podróżują z własnymi niezbędnymi urządzeniami, takimi jak gitary i wypożyczają inne materiały.

Podczas gdy termin backline został poszerzony o szeroką gamę sprzętu muzycznego, backline zawsze było niezbędne dla sukcesu zespołu. Zrozumienie backline i unikalnych potrzeb zespołu i konfiguracji miejsca jest niezbędne w planowaniu udanego wydarzenia lub show .